Złota Żaba dla Żuławskiego

Autor: Deckard
4 sierpnia 2008

Andrzej Żuławski będzie laureatem tegorocznej Złotej Żaby "za całokształt twórczości dla reżysera ze szczególną wrażliwością wizualną" przyznawanej przez organizatorów festiwalu Plus Camerimage.

Dorobek artystyczny, liczącego dziś 68 lat Żuławskiego obejmuje w sumie 12 kinowych filmów fabularnych, a także 24 książki. Zadebiutował w 1971 roku filmem Trzecia część nocy. Po zatrzymaniu przez cenzurę jego kolejnego filmu - Diabeł z 1972 roku - wyemigrował do Francji. Pierwszym filmem, który powstał nad Sekwaną, był głośny obraz z Romy Schneider i Klausem Kinskym Najważniejsze to kochać. Następnie reżyser powrócił do kraju i rozpoczął realizację epopei s-f Na srebrnym globie. Produkcję filmu przerwała ingerencja cenzury, a Żuławskiego ponownie zmuszono do wyjazdu. Po pobycie w USA, w 1980 roku nakręcił Opętanie z Isabelle Adjani. Potem były obrazy Kobieta publiczna, Narwana miłość, Moje noce są piękniejsze niż wasze dni, Błękitna nuta i filmowa opera Borys Godunow. W 1996 roku kolejny raz powrócił do Polski, by nakręcić kontrowersyjną Szamankę. Jego ostatnim filmem jest Wierność z 2000 roku z ówczesną żoną Sophie Marceau w roli głównej.

Żuławski był już uhonorowany na Festiwalu Camerimage w 2002 nagrodą za duet, który stworzył wraz z autorem zdjęć Andrzejem J. Jaroszewiczem. W 1996 roku przewodniczył również jury w Konkursie Filmów Fabularnych Camerimage.

W lipcu do księgarń trafiła książka Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej będącej zapisem wywiadu-rzeki, jaki z twórcą Diabła przeprowadzili Piotr Kletowski i Piotr Marecki.

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus