Rekordowa ilość zgłoszeń do Konkursu Filmów Dokumentalnych Festiwalu Plus Camerimage

Autor: materiały prasowe
10 listopada 2009

530 filmów z całego świata, w tym m.in. z Zambii, Izraela, Peru, USA i Polski zgłoszonych do Konkursu Filmów Dokumentalnych Festiwalu Plus Camerimage „Obraz świata - świat w obrazach” odbywającego się pod patronatem Discovery Networks Central Europe.

To o 150 filmów więcej niż w zeszłym roku. W czasie trwania Festiwalu, tj. od 28 listopada do 5 grudnia miłośnicy dokumentu będą mogli zobaczyć produkcje nagradzane na festiwalach HOT Docs, Dok Leipzig czy Silverdocs. W tym roku po raz pierwszy w Sekcji Filmów Dokumentalnych zgłoszenia przyjmowane były w dwóch kategoriach– krótko i pełnometrażowej. Do finału Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowano 22 tytuły, a do Konkursu Filmów Pełnometrażowych – 12.

Na liście filmów walczących o nagrody znajdują się takie perełki dokumentu jak Królik po berlińsku, nagrodzony na festiwalu Hot Docs czy zwycięzca zeszłorocznego Dok Leipzig – Rene. O tym, który z filmów w każdej z kategorii zdobędzie Grand Prix – Złotą Żabę zadecyduje podczas Festiwalu międzynarodowe jury w osobnym składzie dla Kategorii Filmów Pełnometrażowych oraz Kategorii Filmów Krótkometrażowych. Skład jury w obu kategoriach zostanie ogłoszony do 25 listopada. Po raz pierwszy w historii zostanie również wręczona statuetka Discovery Networks Central Europe w obu kategoriach.

Tegoroczny konkurs na najlepszy obraz dokumentalny zapowiada się fascynująco. Filmy prezentowane na Silverdocs takie jak: „Bloody Mondays and Strawberry Pies” z narracją Johna Malkovicha czy australijski „Salt” rywalizować będą  z polskim „Poste Restante” wybitnego duetu Marcel Łoziński i Jacek Petrycki – zapowiada Magda Szczawińska, jurorka konkursu, na co dzień Channel Manager Hungary, Czech Republic and Slovakia, Discovery Networks Central Europe – Już widzę, że dla nas, jurorów, wskazanie najcenniejszych pod względem operatorskim produkcji nie będzie łatwym zadaniem. Wyselekcjonowane prace doskonale wpisują się w założenia konkursu jak również w filozofię produkcji dokumentalnych Discovery. Pokazują, jak ważna jest praca i wrażliwość operatora, by cały obraz w rezultacie opowiadał pasjonującą historię – uzupełnia Szczawińska.

Prace konkursowe pochodzą z wielu krajów; od sąsiedzkich Czech, przez Danię, Iran, Izrael, Turcję czy Etiopię , aż po produkcje pochodzące z Australii, czy USA. Nie zabraknie też filmów kręconych m. in. w Chinach, Mongolii czy Birmie, traktujących o najtrudniejszych i najbardziej dotkliwych tematach współczesności. Polska będzie również silnie reprezentowana przez takie tytuły, jak nominowana do tegorocznej nagrody EFA Szklana pułapka, którą reżyserował  Paweł Ferdek , a operatorem był Wojciech Staroń lub Yodok Stories, najnowszy film wybitnego polskiego dokumentalisty Andrzeja Fidyka, autora słynnej Defilady, nominowanego za dokument Białoruski Walc do nagrody EMMY.


Cieszy nas ogromna liczba zgłoszeń do konkursu. To najlepszy dowód na to, że Festiwal jest istotnym wydarzeniem w światowej kinematografii, a kino faktu, które w Polsce ma długą i chlubną tradycję, przeżywa w tej chwili renesans. Filmy dokumentalne nie zawsze mają ciekawą formę wizualną. Łatwo bowiem wpadają w konwencję rejestracji. Dlatego nasz festiwal ma wyjątkowe miejsce wśród innych wydarzeń związanych z tą formą filmową. U nas będzie można zobaczyć filmy dokumentalne, w których wymowa obrazu nie jest zdominowana werbalnym komunikatem. Mamy coraz więcej powodów do tego, by mówić o coraz mocniejszej pozycji dokumentu w światowym kinie. i wiem, że kolejnych argumentów za takim twierdzeniem dostarczy nam Konkurs Filmów Dokumentalnych „Obraz świata - świat w obrazach” organizowany we współpracy z Discovery Networks Central Europe – mówi Marek Żydowicz, dyrektor Festiwalu Plus Camerimage.

Gościem specjalnym festiwalu będzie dwukrotny zdobywca Oskara - Terry Sanders, który odbierze Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym. Retrospektywa filmów tego jednego z najwybitniejszych reżyserów, producentów i scenarzystów na świecie będzie częścią Sekcji Filmów Dokumentalnych tegorocznego Festiwalu Plus Camerimage, organizowanej pod patronatem Discovery Networks Central Europe.

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus