Volker Schlöndorff gościem specjalnym Camerimage

Autor: materiały prasowe
18 listopada 2009

Na tegorocznym Festiwalu Plus Camerimage „Nagrodą za Całokształt Twórczości” uhonorowany zostanie niemiecki reżyser, zdobywca pierwszego Oscara dla powojennych Niemiec – Volker Schlondorff. Z tej okazji Festiwal Plus Camerimage, Goethe-Institut w Warszawie oraz Filmoteka Narodowa organizują cykl wydarzeń prezentujących twórczość oraz sylwetkę reżysera.

Na Festiwalu Plus Camerimage w Łodzi oraz na pokazach w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Lublinie oraz Gdańsku publiczność będzie miała okazję zapoznać się z licznymi filmami z ponad 40-letniego dorobku artystycznego Volkera Schlöndorffa, włączając w to klasykę kina, którą rzadko można obejrzeć na polskich ekranach jak np. Niepokoje wychowanka Törlessa (1965) czy Śmierć komiwojażera (1985).

Retrospektywom towarzyszyć będzie wydanie publikacji poświęconych zarówno życiu prywatnemu jak i twórczości artysty. Fundacja Tumult przygotowuje w ramach ekskluzywnej serii książek Lifetime Achievments o sławnych reżyserach, album o życiu i twórczości Volkera Schlöndorffa, zawierający m.in. archiwalne fotografie z jego prywatnych zbiorów.

Nakładem wydawnictwa Propaganda we współpracy z Goethe-Institut ukaże się autobiografia reżysera Światło, cień i ruch. Moje życie i moje filmy w tłumaczeniu Ryszarda Turczyna.

Sylwetkę artysty przybliży również monografia autorstwa Krzysztofa Stanisławskiego, który zawiera teksty krytyczne na temat życia i twórczości Volkera Schlöndorffa oraz kompletną filmografię.

Wyjątkowym wydarzeniem w ramach organizowanych imprez będą otwarte dla publiczności spotkania z reżyserem, które odbędą się w ramach prezentacji autobiografii Volkera Schlöndorffa w salonach empik. Reżyser przeczyta fragmenty książki i opowie o swoich doświadczeniach z pracy i życia w Niemczech, Francji i Ameryce oraz kulisach powstawania filmów i polskich wątkach w swojej twórczości.

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus