Warsztaty i seminaria Camerimage 2009

Autor: materiały prasowe
24 listopada 2009

Warsztaty i Seminaria: Bezpośredni kontakt z cenionymi na świecie operatorami, reżyserami, montażystami i innymi osobistościami przemysłu filmowego, możliwość zaobserwowania sposobu ich pracy, jak również ich stosunku do zawodu, jaki wykonują – to wszystko oferuje Festiwal Plus Camerimage poprzez organizację warsztatów i seminariów prowadzonych przez najwybitniejszych filmowców świata. W tym roku seminaria będą się odbywały w Centrum Festiwalowym, a warsztaty w Studiu Filmowym OPUS i Studiu Montażowym Łódzkiej Szkoły Filmowej. Warsztaty z firmą Panavision poprowadzą Brett Ratner wspólnie z Andrzejem Bartkowiakiem, Dante Spinotti, i Vilmos Zsigmond, a warsztaty z firmą Arri – Donald McAlpine i Oliver Stapleton. Ponadto o tajnikach swojej pracy opowiedzą: Dariusz Wolski oraz Aaron Schneider i David Boyd. Sławomir Idziak opowie o zaletach serwisu internetowego www.filmspringopen.com, który stanowi wirtualne studio filmowe - zestaw narzędzi ułatwiających realizację produkcji niskobudżetowych filmów. Warsztat post-produkcji poprowadzi Nancy Kirhoffer. Poza tym, z festiwalową publicznością spotkają się najważniejsi goście tegorocznego Festiwalu: Don Burgess (autor zdjęć filmowych, Członek Jury Konkursu Etiud Studenckich), Vittorio Storaro (autor zdjęć filmowych) i Carlos Saura (reżyser) - Laureaci Nagrody dla Duetu Autor Zdjęć – Reżyser, Twórcy filmu konkursowego I, Don Giovanni, Albert Hughes (producent, reżyser) - Seminarium o filmie Księga ocalenia, Terry Gilliam (reżyser, scenarzysta, producent, aktor, animator) - Laureat Nagrody dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną, Nicola Pecorini (autor zdjęć filmowych) - Twórcy filmu konkursowego Parnassus, Eric Gautier (autor zdjęć filmowych) - spotkanie autora zdjęć do filmu Zdobyć Woodstock i filmu Wild Grass ze studentami, Volker Schlöndorff (reżyser, scenarzysta) - Laureat Nagrody za Całokształt Twórczości dla Reżysera, Lawrence Grobel (pisarz, dziennikarz) oraz Rutger Hauer (aktor, reżyser), odtwarzający jedną z ról w konkursowym filmie Bride Flight.

Warsztaty Montażowe „Between the Shots” stały się już tradycją Plus Camerimage. W historii Festiwalu prowadzili je tacy uznani montażyści, jak Pietro Scalia, Michael Tronick, Steven Rosenblum, Mathilde Bennefoy, Krzysztof Szpetmański, Leszek Starzyński i inni. W tym roku, laureatka Nagrody Specjalnej, Thelma Schoonmaker, spotka się z festiwalową publicznością w Łódzkiej Szkole Filmowej, by podzielić się tajnikami swojego warsztatu montażowego i doświadczeniami wyniesionymi z pracy z Martinem Scorsese. Montażysta filmów Good Bye Lenin!, Dziewiąty dzień, Ulzhan (Zapomniane światło), Peter R. Adam, opowie publiczności o swej pracy na pograniczu kina artystycznego i komercyjnego.

Plus Camerimage Market: trzy lata temu po raz pierwszy Festiwal stworzył możliwość odwiedzenia wystawy i prezentacji sprzętu filmowego, które, jak zawsze, miały swoje miejsce w Centrum Festiwalowym w Teatrze Wielkim w Łodzi, nie tylko akredytowanym gościom festiwalowym, ale i osobom, które zakupiły specjalnie przygotowane bilety. Jest to okazja, aby zapoznać się z aktualną ofertą producentów sprzętu filmowego, ponieważ jest to jedyna taka wystawa w Polsce. We foyer głównym Centrum Festiwalowego będzie można odwiedzić stoiska takich firm, jak Arri, Panavision, Vantage GmbH, Sachtler, Sony, Panasonic, K5600, LCA, CMotion, Rogue, Photon Beard Ltd, VFX Bluescreen Solutions, GFM oraz UK Information Zone. Prezentacje swoich najnowszych dokonań technologicznych przeprowadzą firmy: Kodak, Arri, MBS i Vantage.

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus