9. Planete + Doc Film Festival - wykłady mistrzowskie


Atrakcją festiwalu PLANETE+ DOC będą wydarzenia dla profesjonalistów pracujących w branży filmowej, uczniów kierunków filmowych, osób zajmujących się na co dzień filmem oraz adeptów sztuki filmowej.

14 maja w stołecznej Kinotece odbędzie się wykład mistrzowski znanego austriackiego reżysera Michaela Glawoggera i współpracującego z nim od lat operatora Wolfganga Thalera. Podczas masterclass twórcy opowiedzą o swoim artystycznym credo, współpracy, stosowanych technikach oraz etycznych aspektach pracy dokumentalisty. Wykład poprowadzi Michał Chaciński – dyrektor artystyczny Gdynia Film Festival.

Najnowszy film powstały w wyniku współpracy Glawoggera i Thalera –Chwała dziwkom” („Whores’ Glory”), wyróżniony przez jury sekcji Orizzonti na MFF w Wenecji w 2011 roku, wystartuje w konkursie głównym o Nagrodę Millennium oraz zawalczy o Canon Cinematography Award przyznawaną twórcy najlepszego obrazu. Ta ufundowana przez firmę Canon nagroda to jedyne tego typu wyróżnienie wręczane na europejskim festiwalu filmów dokumentalnych.

Podczas festiwalu w ramach miniretrospektywy „3xGlawogger” widzowie będą mieli szansę obejrzeć wszystkie trzy części „trylogii pracy” Glawoggera: „Megamiasta”, „Śmierć człowieka pracy” oraz „Chwała dziwkom”.

Również 14 maja w Kinotece odbędzie się drugi wykład mistrzowski znanego rosyjskiego reżysera Wiktora Kossakowskiego. Jego dokumentalny debiut „Biełowowie” („Belvy”) (1993) jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych rosyjskich dokumentów lat 90. (m.in. Nagroda VPRO Jorisa Ivensa i Nagroda Publiczności na festiwalu IDFA w Amsterdamie). Najnowszy film Kossakowskiego „Niech żyją Antypody!” („Vivan las Antipodas!”), który otworzył ubiegłoroczny MFF w Wenecji, wystartuje w konkursie głównym o Nagrodę Millennium i Canon Cinematography Award na 9. festiwalu PLANETE+ DOC. Zdjęcia do filmu, w którym twórca zabiera widzów w wyjątkową podróż dookoła świata – w nieliczne miejsca naszej planety położone dokładnie naprzeciwko siebie (tzw. antypody), powstały w ośmiu naprzeciwległych zakątkach Ziemi: Argentynie i Chile, Chinach i Rosji, Hawajach i Botswanie oraz Nowej Zelandii i Hiszpanii.

Podczas masterclass Kossakowski opowie o swojej unikalnej wizji kina dokumentalnego, metodach pracy oraz zasadach, które sformułował w odniesieniu do filmowców stawiających pierwsze kroki w świecie dokumentu. Wykład mistrzowski poprowadzi operator filmowy Szymon Lenkowski.

Z kolei dzień wcześniej 13 maja również w Kinotece odbędzie się wykład mistrzowski „Kręcenie filmów i prawa człowieka” uznanego czeskiego reżysera i producenta Petra Loma, twórcy głośnych filmów poruszających tematykę praw człowieka („Na linie”, „Listy do prezydenta”), którego najnowszy film „Powrót na Plac Wolności” („Back to the Square”), wyreżyserowany wspólnie z Torsteinem Grude, znajdzie się w programie tegorocznej edycji festiwalu.

Lom – twórca, którego filmy powstawały w takich krajach, jak Iran, Egipt, Chiny i Kirgistan, opowie uczestnikom masterclass o:
1. etycznych i praktycznych wyzwaniach kręcenia filmów w zamkniętych społeczeństwach;
2. niezależności i indywidualnej pracy twórcy filmów dokumentalnych;
3. strukturze opowieści filmu dokumentalnego i tworzeniu poruszających filmowych historii
4. sposobach utrzymywania się z kręcenia filmów dokumentalnych, praktycznych radach dotyczących kanałów dystrybucji, początkach pracy nad filmem dokumentalnym.

Wykłady mistrzowskie są organizowane we współpracy z MEDIA Desk Polska.blog comments powered by Disqus