Filmy na Festiwalu „Kultura Różnorodności - TEDDY on Tour in Warsaw“

Autor: Wojciech Szot
17 maja 2006

Trevor - Peggy Rajski (USA, 1994)

Trevor - jak każdy nastolatek - słucha muzyki, chodzi do kina i spędza czas z przyjaciółmi. Pewnego dnia na imprezie, stwierdza, że nie bawi go podrywanie dziewczyni zdaje sobie sprawę z tego, że jest gejem. Najbliżsi koledzy zaczynają go unikać, a inni wyśmiewają się z jego zamiłowania do teatru, baletu i Diany Ross. Trevor postanawia popełnić samobójstwo, lecz z zupełnie nieoczekiwanej strony nadchodzi pomoc.

The Celluloid Closet (Pułapka z celuloidu) - Rob Epstein, Jeffrey Freidman (USA 1996)

Kultowy film dokumentalny opisujący historię lesbijek i gejów w kinematografii, głównie w Hollywood. Biograficzne wywiady z aktorami, reżyserami i producentami uzupełniane są fragmentami oryginalnych dzieł i w zaskakujący sposób naświetlają niejedną scenę miłosną lub zmianę scenariusza....

Stille Landschaft (Cichy Krajobraz - Rahman Milani (Norwegia, 2003)

Dwóch nastolatków, Norweg i Irańczyk, przeżywa pierwszą miłość. Fakt ten zostaje natychmiast odkryty. Rodzina młodego Irańczyka nie może się pogodzić z myślą, że chłopak jest gejem. Również w szkole czekają na obu chłopców problemy. Czy pozostaje im tylko ucieczka do dużego miasta?

Celebration (Uroczystość) - Daniel Stedman (USA, 2002)

Wiosenny dzień, uroczysty nastrój, cała rodzina w komplecie. Tak też mogą wyglądać wyznania i reakcje!

Before Stonewall (Przed Stonewall) - Greta Schiller i Robert Rosenberg (USA, 1981-1984)

Film zbiera anegdoty, historie, wydarzenia - o których być może wielu z nas słyszało - w taki sposób, że niejednemu widzowi zaczyna się wydawać, iż sam był ich uczestnikiem. Manfred Salzgeber powiedział, że Before Stonewall to rodzaj książki kucharskiej emancypacji lesbijek i gejów, a każda ich generacja odkrywa ten film na nowo.

Westler (Człowiek z Zachodu) - Wieland Speck (Niemcy, 1985)

Thomas i Felix mieszkają po dwóch stronach Muru Berlińskiego i mają cztery do pięciu godzin w tygodniu, które spędzają razem i kiedy  mogą uciec myślami od przejść granicznych. Pewnego dnia Thomas decyduje się na ucieczkę na Zachód przez Pragę... Zdjęcia były częściowo kręcone ukrytą kamerą w Berlinie Wschodnim.

Anders als die Andern (Inaczej niż inni) - Richard Oswald (Niemcy, 1919)

Same losy filmu są bardzo burzliwe: zabroniono jego projekcji już w 1920 r. i zniszczono kopie, część materiałów udało się jednak Hirszfeldowi odnaleziona wykorzystać w filmie dokumentalnym z 1927 r., Prawo miłości. Ten film również został zakazany; jedną kopię wywieziono na Ukrainę. Ta wersja została w latach 70-tych XX w. przez Muzeum Miejskie w Monachium i po wielu perypetiach pokazana po raz pierwszy w 1982 r. na festiwalu filmów gejowskich i lesbijskich we Frankfurcie nad Menem.blog comments powered by Disqus