11. Lato Filmów w Toruniu

logo
Czas trwania: 8 lipca 2005 - 17 lipca 2005

150 filmów zostanie zaprezentowanych podczas Festiwalu Filmowego i Artystycznego "Lato Filmów", który po raz pierwszy odbywa się w Toruniu. Poprzednie 10 edycji miało miejsce w Kazimierzu Dolnym. Impreza rozpocznie się 8 i potrwa do 17 lipca.

Organizator, Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych "Ruchome Obrazy", chce przedstawić najnowsze, różnorodne ciekawe trendy w światowej kinematografii:

Ważnym elementem imprezy będą retrospektywy nestorów polskiej szkoły scenariuszowej Jerzego Stefana Stawińskiego i Tadeusza Konwickiego, którzy podczas festiwalu mają otrzymać honorowe wyróżnienia: Pióra Mistrza.

50 najlepszych filmów minionego sezonu pokazanych zostanie w przeglądzie Panorama Kina Światowego. Znajdą się tam także produkcje premierowe.

W ramach festiwalu zaplanowano również przeglądy kinematografii narodowych. W tym roku zaprezentowane zostanie kino Azji Centralnej oraz Izraela. Będzie także przegląd pn. "Czeski film" oraz "Wielopak Toruńsko-Bydgoski" - przegląd kina niezależnego twórców związanych z Toruniem i Bydgoszczą.

Dzięki współpracy z przeglądem pełnometrażowych filmów dokumentalnych "Planette Doc Review" zaprezentowane zostaną także najlepsze obrazy z tej imprezy. Zaś w konkursie Kina Niezależnego wyłonione będą najciekawsze produkcje offowe.

Po raz pierwszy w ramach festiwalu odbędzie się konkurs na film z najlepszym scenariuszem. O statuetkę "Złotego Pióra" ubiegać się będzie dziewięć obrazów wyłonionych przez grono uznanych filmowców.

Festiwalowi towarzyszyć będą też inne wydarzenia. Pokazana zostanie wystawa znanego na całym świecie malarza i grafika Rafała Olbińskiego oraz plakatów Szymona Salińskiego. Zaplanowano też koncerty, m.in. Kasi Groniec, Bogdana Hołowni oraz hip-hopowego projektu Ostrego i Emade pod nazwą POE.
blog comments powered by Disqus