9. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

logo
Czas trwania: 8 sierpnia 2008 - 17 sierpnia 2008
Strona oficjalna: http://www.laf.net.pl/

Główną atrakcją programu tegorocznej Akademii jest cykl filmów poświęconych Romom. W ramach cyklu "Cygańskie wersety" odbędzie się retorspektywa twórczości najsłynniejszego romskiego reżysera - Tony'ego Gatlifa.

Główny panel dyskusyjny tegorocznej edycji LAF będzie nosił tytuł "Romowie w XXI wieku". Wezmą w nim udział czołowi romscy intelektualiści i działacze kulturalni z prezydentem polskich Cyganów - Stanisławem Stankiewiczem na czele. Bo nieprawdą jest, że "prawdziwych Cyganów już nie ma...". Są. A ich przedstawiciele będą w Zwierzyńcu próbowali łamać stereotypy. Gośćmi LAF będą także Adam Bartosz, prof. Andrzej Mirga, Karol "Parno" Gierliński oraz Andrzej Grzymała Kazłowski.

Kulminacja Cygańskiej Fiesty nastąpi 13 i 14 sierpnia. W cygańskim obozie na gości będą czekały specjały kuchni romskiej i pokazy tradycyjnych tańców. Jak Cyganie, to i wróżby - każdy pragnący poznać swą przyszłość, będzie mógł to zrobić właśnie w Zwierzyńcu. Dla kobiet przygotowane są intensywne dwudniowe warsztaty tradycyjnych tańców cygańskich. Zajęcia poprowadzi Karolina Stankiewicz. W obiektach LAF obejrzeć będzie można wystawy fotograficzne i etnograficzne. Wieczory natomiast przepełnimy porywającą muzyką w wykonaniu takich zespołów, jak Perła i Bracia, Jame Roma, Dikanda, Sharena czy Holloenek Hungerice... Planowany jest także wieczór poetycki najsłynniejszej cygańskiej poetki - Papuszy.

W Zwierzyńcu ponadto będzie można obejrzeć niemal 400 filmów podzielonych na takie cykle jak:

RETROSPEKTYWA FILMÓW LONE SCHERFIG
Pierwsza z autorskich retrospektyw poświęcona zostanie duńskiej reżyserce Lone Scherfig, pamiętnej z przebojowego filmu "Włoski dla początkujących". Lone Scherfig należy do najlepiej rozpoznawalnych na świecie duńskich twórców filmowych.

RETROSPEKTYWA FILMÓW JULIO MEDEMA
Jego filmy swobodnie żonglują czasem i przestrzenią. Oparte są na grze między rzeczywistością i fantazją. Z jednaj strony mroczne i nasycone erotyką, z drugiej - podszyte magią i metafizyką. Julio Medem umie wyczarować zadziwiające historie.

IN MEMORIAM - PIOTR ŁAZARKIEWICZ (1954-2008)
W czasie tegorocznej edycji Letniej Akademii Filmowej zaprezentowanych zostanie sześć kinowych filmów zmarłego niedawno reżysera, scenarzysty i producenta.

ZAKAZANE KADRY - EVALD SCHORM, ELO HAVETTA
40. rocznica oficjalnego końca słynnej czeskiej szkoły filmowej, to dobry moment do przypomnienia twórczości dwóch jej wybitnych współtwórców - Evalda Schorma i Elo Havetty.

KINO JAK EGRI BIKAVÉR
Filmowa podróż na Węgry, kraju, który każdego roku zaskakuje widzów świeżym i nowatorskim spojrzeniem na kino. Węgierskie filmy brylują na najważniejszych festiwalach na świecie. W Zwierzyńcu wybór najciekawszych filmowych produkcji z ostatnich dwóch lat.

NAJGORSZE FILMY ŚWIATA
Filmy, których autorzy, lekceważeni przez krytyków, wyśmiewani przez widzów, po latach odkrywani na nowo przez jednych i drugich, awansowali do kanonu dzieł twórców kultowych. Za symbol takiej pokrętnej kariery może z pewnością uchodzić Ed Wood.

CZESKA PACZKA
W kinie czeskim talenty rodzą się jak grzyby po deszczu. I podbijają kolejnymi filmami nie tylko rodzimą widownię. W cyklu "Czeska paczka" filmy takich twórców jak Jan Svěrák, Petr Zelenka, Jan Hřebejk, Tomás Bařina czy Alice Nellis.

WIATR ZE WSCHODU
Kino rosyjskie znowu powraca na polskie ekrany. Każdy, kto chce nadrobić zaległości i poznać bliżej twórczość Nikita Michałkow, Aleksiej Bałabanow, Andriej Zwiagincew czy Aleksandr Sokurow, powinien obejrzeć filmy z cyklu "Wiatr ze Wschodu".

JUBILEUSZ WYTWÓRNI FILMÓW "CZOŁÓWKA"
W tym roku w Zwierzyńcu mamy przyjemność obchodzić 50-tą rocznicę istnienia Wytwórni Filmów "Czołówka", która po zakończeniu II wojny światowej stała się pierwszym ośrodkiem produkcji filmowej w kraju. Kiedyś znana z produkcji kronik filmowych, dziś specjalizuje się w filmach dokumentalnych.
blog comments powered by Disqus