11. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

logo
Czas trwania: 6 sierpnia 2010 - 15 sierpnia 2010
Strona oficjalna: http://www.laf.net.pl/

11 edycja Letniej Akademii Filmowej przyniesie kilka ekscytujących spotkań z niezwykłymi postaciami - dawnymi i współczesnymi – luminarzy X muzy. Pierwsza z nich – to Asta Nielsen, wielka duńska aktorka epoki kina niemego. Dzisiaj odkrywana na nowo, zwłaszcza poza obszarem duńskiej kinematografii, w czasach swojej świetności nie ustępowała sławą największym ówczesnym divom ekranu, takim jak Lillian Gish, Theda Bara, Pola Negri czy Greta Garbo.

Z kolei Jacques Tati próbował przenieść do kina dźwiękowego niepowtarzalny styl niemej burleski. Odwołując się do gatunkowej konwencji mistrzów komediowego slapsticku, przede wszystkim Bustera Keatona, stworzył oryginalną postać pana Hulot, stałego bohatera swoich filmów.

70-ta rocznica urodzin Victora Erice, niech będzie dobrą okazją do przypomnienia twórczości jednego z najbardziej oryginalnych hiszpańskich reżyserów. Erice rzadko staje za kamerą, średnio raz na dziesięć lat, ale za to każdy jego film jest artystycznym wydarzeniem, a pamiętny „Duch roju” (1973) stał się wręcz obrazem kultowym. Na firmamencie kina włoskiego, błyszczy od lat reżyserska gwiazda Gianniego Amelio. Laureat festiwali w Cannes („Złodziej dzieci” /1992/), Wenecji („Lamerica” /1994/, „Tak się śmiali” /1998/, „Klucze do domu” /2004/), nominowany do Oscara („Otwarte drzwi” /1990/), jest jednym z tych reżyserów, na których kolejny film czeka się z niecierpliwością.

Inny klasyk włoskiej kinematografii - Marco Bellocchio - najnowszym filmem "Zwycięzca" wraca po dłuższej przerwie na nasze ekrany. W tym momencie warto przypomnieć wcześniejsze dzieła twórcy "Pięści w kieszeni" i "Czasu religii", zwłaszcza że większość z nich nie trafiła dotąd do Polski.

Za sprawą mundialu oczy całego świata będą w tym roku zwrócone na Republikę Południowej Afryki. A my, niejako przy okazji, spróbujemy odkryć kino z RPA. Nieobecne przez lata w światowym obiegu z powodów politycznych, dziś coraz częściej odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej. Co zademonstruje cykl – „Od apartheidu do mundialu”. W przeglądzie wyróżnimy sylwetkę najbardziej znanego w świecie reżysera z tego obszaru - Jamie Uysa. Światowy sukces przyniósł mu cykl filmów zatytułowanych "Bogowie muszą być szaleni", furorę zrobiły też "Animals are beautiful people" oraz dwuczęściowy film "Funny People".

W tym roku mija 150. rocznica urodzin Antoniego Czechowa. Jego dramaty stanowią po dziś dzień kanon teatralnego repertuaru, a twórczość nieprzerwanie inspiruje filmowców. Jest bodaj drugim - po Szekspirze - najczęściej ekranizowanym autorem. "Urodziny Pana Czechowa" dadzą wgląd w recepcję jego dzieła przez kino.

W innym cyklu – „Elegia dla konia” – pochylimy się nad splotem złożonych relacji, jakie łączą od wieków człowieka z tym wyjątkowym zwierzęciem. I niełatwym losem, jaki zgotował mu człowiek. Premiera nowego filmu Jacka Koprowicza „Mistyfikacja” niezbicie dowodzi, że „Kłopoty z Witkacym” zdają się nie mieć końca. Dotyczy to zarówno zagadek z jego życiorysu, jak i problemów z adaptacjami i odbiorem jego dzieła.

Zacnego jubileuszu – 60-lecia istnienia – doczekała Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi. Jej zasług dla polskiej kinematografii nie sposób wprost przecenić. Toteż przeglądem „Polskie kino w perspektywie Szkoły” złożymy Jubilatce specjalny, okolicznościowy ukłon.

Ponadto, jak zwykle, w programie Akademii rezerwujemy miejsce na wypady do ościennych kinematografii. Nie zabraknie też stałych pozycji („Filmy w sieci”, „Klubowy karnet”, „W polskim obiektywie”), replik zaprzyjaźnionych z nami festiwali (Planet Doc Review, Krakowski Festiwal Filmowy, Żydowskie Motywy, Etiuda&Anima, Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”). Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.

Szczegóły o zawartości programu LAF będziemy sukcesywnie zamieszczać na naszej stronie internetowej.

Rektor
Letniej Akademii Filmowej
Piotr Kotowski
blog comments powered by Disqus