36. Lubuskie Lato Filmowe - Łagów 2006

logo
Czas trwania: 2 lipca 2006 - 9 lipca 2006
Strona oficjalna: http://www.llf.pl/

W konkursie filmów fabularnych pokazane zostaną premierowe filmy niemieckie, rosyjskie, węgierskie, czeskie, austriackie, litewskie i polskie (wśród nich: Parę osób, mały czas Andrzeja Barańskiego, Doskonałe popołudnie Przemysława Wojcieszka i Masz na imię Justine Franco de Penii)

Przy okazji projekcji Parę osób, mały czas uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się z twórcami filmu: Andrzejem Barańskim, Krystyną Jandą i Andrzejem Hudziakiem.

Zaprezentowana zostanie retrospektywa kina węgierskiego, w ramach której będzie można zobaczyć wczesne filmy dwóch reżyserów: Istvana Szabó (m.in. Zaufać, który możemy dziś odczytywać w szerszej perspektywie, wiedząc o agenturalnym uwikłaniu reżysera) i wczesne filmy Miklosa Jancsó (w tym jego arcydzieło: Desperaci z 1965 oraz film muzyczny Ożywcze wiatry, film z lat 60. o walce ideologicznej młodych węgierskich zetempowców i kleryków z seminarium). W ramach retrospektywy organizatorzy zapraszają też na spotkanie z węgierskim krytykiem filmowym Josephem Marxem, który opowie widzom o kinie ze swojego kraju i o ustrojowym uwikłaniu tego kina.

Pełna retrospektywa filmów Marka Koterskiego zapowiada się tym ciekawiej, że reżyser wraz z synem Michałem będą gośćmi festiwalu. Warto skorzystać z okazji poznania go i zamienienia z nim paru słów, bo Koterski od lat konsekwentnie odmawia kontaktu z mediami. Widzowie będą mieli możliwość zobaczenia dawno nie pokazywanych dokumentów reżysera z lat 80., które, jeśli spojrzeć na nie z dzisiejszej perspektywy, zapowiadają późniejszą twórczość fabularną autora Dnia świra.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć nowe filmy Katarzyny Kozyry – zapis jej performansów operowych. Filmy te będą prezentowane przez kuratorkę artystki, Hannę Wróblewską i krytyka „Gazety Wyborczej”, Dorotę Jarecką.

Będzie też prezentacja młodego polskiego dokumentu, między innymi filmów zespołu Paladino (czyli grupy reżyserów: Macieja Cuske, Marcina Sautera, Piotra Stasika i Thierry’ego Paladino).

Pokazana zostanie również twórczość zrealizowana w ramach Projektu Polska – Rosja. Zaplanowano spotkania z jego twórcami: reżyserem Wojciechem Kasperskim i Alioną Połuniną, autorką kontrowersyjnego filmu Sacrum, zrealizowanego w sanktuarium w Licheniu. Odbędzie się też mały międzynarodowy konkurs dokumentu, w którym udział wezmą filmy twórców z Niemiec, Słowacji, Ukrainy i Polski.

W ramach obchodów dziesiątej rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, Maria Zmarz-Koczanowicz zaprezentuje swój dokument o Kieślowskim Still Alive oraz pokazane będą wybrane dokumenty samego Kieślowskiego.
Tradycyjnie, jeden dzień festiwalu poświęcony będzie na panel dyskusyjny. W tym roku tematem przewodnim będzie „wolność”. W rozmowach wezmą udział młodzi krytycy filmowi i reżyserzy.
blog comments powered by Disqus