37. Lubuskie Lato Filmowe - Łagów 2007

logo
Czas trwania: 24 czerwca 2007 - 1 lipca 2007
Strona oficjalna: http://www.llf.pl/

W programie polskim obok najciekawszych fabuł ubiegłego sezonu - premierowy fabularny debiut Piotra Szczepańskiego Aleja Gówniarzy o łódzkiej młodzieży oraz dwa śmiałe, niezwykłe dokumenty: Małgorzaty Szumowskiej A czego tu się bać odsłaniające bogaty, nierozpoznany, nieobecny w mediach obszar kultury: śmierć i pogrzeb - oraz film Marii Zmarz-Koczanowicz i Teresy Torańskiej Dworzec Gdański - pierwsza tego rodzaju, wstrząsająca opowieść o młodych ludziach, w 1968 pozbawionych polskiego obywatelstwa i wypędzonych z kraju. Po filmach - dyskusje z udziałem autorek.

"Owocem zakazanym” będą dokumenty Agnieszki Arnold, wyprodukowane częściowo w TVP, dotąd nieemitowane. Ich bohaterami są wybitne postacie polskiej inteligencji: Karol Modzelewski (przyjaciel Jacka Kuronia, w latach 60. współautor słynnego listu do władz), ks. Adam Boniecki, Maria Janion. Arnold dotyka też w swoich filmach najdrażliwszych faktów XX-wiecznej historii, stosunków polsko-ukraińskich. Historia będzie w tym roku dominującym tematem łagowskiego seminarium.

Filmoznawcy i historycy (z lewa i z prawa) będą dyskutować na temat: ”Historia. Prawda i pojednanie”. Gorąco zapowiada się rozmowa z wybitnym rezyserem Volkerem Schloendorffem dotycząca filmu Strajk i mitu ”Solidarności” - do czego jest jeszcze potrzebny w Polsce i na Zachodzie?

Bogaty zestaw filmów węgierskich pokaże, jak potraktowano legendę powstania 1956 (Chłopcy z Budakeszi Pala Erdossa, wg powieści Istvana Kovacsa, przyjaciela Polski i gościa festiwalu oraz wybór powstałych w tym roku najlepszych dokumentów węgierskich o roku 1956). Gościem specjalnym festiwalu będzie znana węgierska reżyserka Judit Elek, która przywiezie swój najnowszy film Ósmy dzień tygodnia z Mają Komorowską i Franciszkiem Pieczką. Obok tego - w konkursie nowe filmy niemieckie, węgierskie, czeskie, ukraiński, litewski.

Przyznawaną od tego roku po przerwie nagrodę Brylantowego Grona za całokształt twórczości otrzyma jeden z najwybitniejszych współczesnych dokumentalistów Marcel Łozinski, który przedstawi film-niespodziankę.
blog comments powered by Disqus