Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!


Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! powstał z myślą o młodych i najmłodszych widzach, dla których oglądanie filmów jest wyprawą w nieznane, wyzwaniem i pasjonującą przygodą. Historia Festiwalu sięga przeglądów filmów dziecięcych, które odbywały sie w latach 60. XX wieku, w Poznaniu. Ogólnopolski konkurs filmów dla dzieci i młodzieży odbywa się od 1969 roku. Od 1994 roku Festiwal ma międzynarodowy charakter.

Organizatorzy imprezy co roku dokonują selekcji najważniejszych ich zdaniem filmów stworzonych dla młodzieży i dzieci oraz o nich. Co roku zapraszają dzieci, młodzież oraz wszystkich tych, którzy czują się młodo, na tydzień wypełniony niesamowitymi projekcjami i spotkaniami z artystami.

Filmy konkursowe ocenia międzynarodowe jury profesjonalne, jury dziecięce oraz widownia Festiwalu. Jury profesjonalne przyznaje nagrody Złotych, Srebrnych i Brązowych Koziołków w dwóch kategoriach - za najlepszy film aktorski i animowany. Jury Dziecięce wybiera najlepszy film, przyznając mu nagrodę Marcinka. Nagrodę widowni Festiwalu - Marcina - dostaje film młodzieżowy, który uzyskał najwięcej głosów w plebiscycie. Wyjątkowe wydarzenia w dziedzinie sztuki filmowej i mediów dla młodzieży i dzieci, organizatorzy Festiwalu nagradzają Platynowymi Koziołkami.

Festiwal Ale Kino! ma także swój wymiar profesjonalny - odbywają się spotkania dystrybutorów, producentów, twórców, krytyków, pedagogów i animatorów kultury młodzieżowej. Zależy nam na tworzeniu możliwości spotkań profesjonalistów, którzy na co dzień nie mają szans na wymianę myśli i wspólną refleksję.blog comments powered by Disqus