MiF 2009: Scena muzyczna


Scena muzyczna – koncerty w plenerze

16 czerwca
Antistatic Family
Impreza taneczna połączona z elementami video-art, przygotowana przez grupę VJ-ów Antistatic Family. Będą się oni bawić się motywami muzycznymi i fragmentami zapomnianych polskich fabuł i dokumentów. Zabawa będzie zorganizowana przez TVP Kultura.

17 czerwca
Masala
Porozumienie ponad podziałami religijnymi, kulturalnymi i cywilizacyjnymi - tak brzmi motto kolektywu muzycznego Masala. Zespół wydał trzy płyty: "Masala" (2004), "Across the Wilderness" (2005) i "Obywatele IV Świata" (2007). Koncerty Masali to połączenie brzmień dub'owych, energii elektro, dancehallu i drum'nbassu. To także zderzenie śpiewów gardłowych i tradycyjnych instrumentów (orientalne bębny) z miejską poezją rymowaną, bitmaszyną, beatbox'em, turntablismem i nowoczesnymi brzmieniami syntezatorów. W składzie Masali są: Praczas (elektronika), Duże Pe (MC'ing), DJ Spox (turntablism), Danielsen (darabuka, bendir, tabla, śpiewy gardłowe) i Bart (sarangi, kemencze, śpiewy gardłowe).

Afrokolektyw
Afro Kolektyw jest jednym z nielicznych w Polsce zespołów grających hip hop organiczny (tj. bez użycia sampli). Łącząc funk, jazz, niezależny rock i elektronikę z pełnymi czarnego humoru tekstami i widowiskowym zachowaniem na koncertach, Afro Kolektyw pozostaje jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem na polskiej scenie muzycznej. Zespół istnieje 14 lat. Zadebiutował w 2001 roku "Płytą Pilśniową". Pięć lat później ukazał się krążek "Czarno widzę" zawierający 50 minut żywiołowego hip hopu, przyprawionego jazzem, funkiem, disco i r’n’b. W listopadzie 2008 nakładem agencji fonograficznej Polskiego Radia ukazał się trzeci album Afrokolektywu, "Połącz kropki".

18 czerwca
Muchy
Poznańska grupa, której liderem jest Michałem Wiraszko. Kojarzona z chwytliwymi piosenkami, poetyckimi tekstami, inspiracje czerpanie z najlepszej rock'n'rollowej tradycji. Muchy znane są z żywiołowych koncertów. Pierwszym oficjalnym singlem grupy zostało "Miasto doznań". Po niemalże dwóch latach, w 2007 roku, wydali pełnowymiarowy debiutu "Terroromans"

Sandaless
Zespół istnieje od 1997 roku. Obecny skład kapeli ukształtował się trzy lata temu: Krzysztof Laszkowski - wokal i gitara, Rafał Poniatowski - gitara solowa, Rafał Lemieszko - bas, Piotr Mikulski - perkusja. Sandaless zabłysnęli efektowną kombinacją reggae i ostrych rockowych, gitarowych brzmień. Ostatnio pokazali się szerszej publiczności wykonaniem utworu "Przetrwamy" Wojciecha Młynarskiego na Opolskich Debiutach 2008. Zespół wydaje właśnie swój pierwszy duży album.

19 czerwca
Bauagan Mistrzów
Bauagan Mistrzów został założony przez kontrabasistę Norbulla i początkowo istniał jako projekt skupiający zaprzyjaźnionych muzyków ceniących improwizacje w klimatach jazzu, muzyki klubowej, ragga i hip-hopu. Połączenie żywych instrumentów z gramofonami, podszyte wokalami powstało trzy lata temu w jednym z warszawskich klubów. Zarówno muzycznie jak i wokalnie "bauaganiarze" ciągle improwizują, bawiąc się dźwiękiem i żywą muzyką. Na ich koncertach zdarza się, ze utwory budowane na podstawie zaaranżowanych kompozycji rozrastają się do 30 minutowych transowych tworów. Bauagan gra obecnie w składzie: Norbullo - kontrabas, MadMajk - wokal, gitara, Szupla - elektronika, instrumenty perkusyjne, Rufuzz - perkusja, Loko - saksofon.

Kawałek Kulki
Ich debiutancki album ukazał się w listopadzie 2007 roku i zebrał bardzo pozytywne recenzje. Muzyka grupy jest na tyle oryginalna, porównywana z utworami Pogodno, głównie w zakresie ekspresji, spontaniczności i kontaktu z publicznością. Zespół tworzą: Magdalena "Karotka" Turłaj - skrzypce bezprogowe, śpiew Macio Parada - gitara basowa, Jacek Szmytkowski - perkusja Błażek Król - gitara eklektyczna, śpiew.

20 czerwca - zakończenie
Smolik
Płyty Smolika to połączenie subtelnej elektroniki z bardzo przestrzennymi, akustycznymi brzmieniami, żywą orkiestrą smyczkową i niezwykle zaaranżowanymi melodiami. Spotkały się z bardzo przychylnym odbiorem publiczności, recenzentów i całej branży muzycznej. Smolik to również jeden najbardziej uznanych producentów muzycznych w Polsce. Współpracował z Katarzyną Nosowską, Robertem Gawlińskim, Krzysztofem Krawczykiem, Marylą Rodowicz, Marią Peszek, Myslovitz i Ścianką i Miką Urbaniak. Smolik z powodzeniem produkuje też muzykę do filmów, spektakli teatralnych i telewizji. Jest laureatem nagród: Paszport Polityki, Fryderyk i Kreatura za kompozycje reklamowe.

Klub festiwalowy „Rezerwat”

16 czerwca
Maciek Grzywacz Quartet
-Maciek Grzywacz - gitara, Maciej Obara - saksofon, Michał Barański - kontarabas, Łukasz Żyta - perkusja

17 czerwca
Michał Wierba & Piotr Schmidt Quintet
Grupa istnieje od 3 lat, najpierw pod nazwą The Fellows Quintet, później pod Michał Wierba & Piotr Schmidt Quintet. Zespół składa się głównie z absolwentów Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W jej skład wchodzą młodzi muzycy: Piotr Schmidt, Michał Wierba, Marcin Kaletka, Andrzej Święs i Sebastian Kuchczyński.

18 czerwca
Artur Dutkiewicz Trio -"Niemen"
Artur Dutkiewicz, uznany polski pianista jazzowy, od kilku lat wykonuje na koncertach kilka utworów z repertuaru Czesława Niemena, które cieszą się zainteresowaniem wielbicieli talentu Niemena i fanów jazzu. Dutkiewicz nagrał nawet płytę "NIEMEN IMPROWIZACJE" z jazzowymi interpretacjami piosenek Czesława Niemena. W nagraniu, oprócz Artura Dutkiewicza, udział wzięli:- Sebastian Frankiewicz - jeden z najzdolniejszych perkusistów młodego pokolenia jazzowego oraz Darek Oleś Oleszkiewicz - zaliczany do światowej czołówki polski kontrabasista jazzowy mieszkający w USA.

19 czerwca
Mfa Kera & Mike Russell - " BLACK HERITAGE"
- (Kera, Russell, Jakubek, Wrombel, Grabowy, Levandek)
Black Heritage Orchester to formacja, w której obok Mika Russella pojawi się m.in. znana czarnoskóra wokalistka Mfa Kera. Grają muzykę etniczną i afrykańską, z elementami bluesa, salsy, gospel, reggae, jazzu, funky czy rapu. Mfa Kera jest Kreolką. Pierwsze kroki stawiała wśród najlepszych, jak Mickey Barkey, John Lee Hooker czy Milton Buckner. W filmie "The Adventure Of Jazz" śpiewała w otoczeniu takich sław, jak Duke Ellington, Louis Armstrong i George Benson.blog comments powered by Disqus