Era Nowe Horyzonty 2005

logo
Czas trwania: 21 lipca 2005 - 31 lipca 2005
Miejsce: Cieszyn/Cesky Tesin
Strona oficjalna: http://www.eranowehoryzonty.pl/

Głównym założeniem festiwalu Era Nowe Horyzonty jest prezentacja kina artystycznego, niekonwencjonalnego i bezkompromisowego. Program układany jest z myślą o publiczności wymagającej i szukającej w sztuce nowych doświadczeń i przeżyć, oczekującej od twórców własnego, oryginalnego języka.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, najważniejszą częścią festiwalu będzie sekcja konkursowa, obejmująca ok. 18 nieprezentowanych dotąd w Polsce filmów, które organizatorzy starannie wybierają spośród wielu tytułów pokazywanych na międzynarodowych festiwalach i targach filmowych. Jeden z nich otrzyma GRAND PRIX – nagrodę główną festiwalu, przyznawaną na podstawie ocen publiczności.

Pozostałe filmy pogrupowane zostaną w tematyczne cykle. Wśród nich znajdą się tradycyjnie:
- panorama kina światowego
- dokumenty/ eseje
- filmy sezonu
- sztuka dokumentu
- kino latynoamerykańskie

- NOCNE SZALEŃSTWO: FILMY TAKASHI MIIKE - cykl „z przymrużeniem oka”. Zaproszenie uczestników festiwalu do wspólnej zabawy konwencjami filmowymi. Bohaterem tegorocznej edycji będzie japoński reżyser Takashi Miike.

oraz z serii cykli prezentujących mało znane w Polsce kinematografie:
- W STRONĘ INDII - prezentacja ok. 20 filmów reprezentujących bogatą kinematografię indyjską. Obok komercyjnych produkcji Bollywood z którymi przede wszystkim kojarzy się kino indyjskie (m.in. największe przeboje z udziałem supergwiazdora Shah Rukh Khana, a także filmy Karana Johara, twórcy Czasem słońce, czasem deszcz), przegląd najciekawszych filmów artystycznych, które gościły i były nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych, a także klasyka (dokonania takich reżyserów, jak Satyajit Ray) oraz przełomowe, najważniejsze dzieła z historii kina indyjskiego (m.in. w reżyserii i z udziałem Raji Kapoora i Guru Dutta). Po raz pierwszy w Polsce tak różnorodna prezentacja kina z Indii.

RETROSPEKTYWY:

- RAINER WERNER FASSBINDER
"enfant terrible niemieckiego kina”– uważany za jednego z najważniejszych reżyserów powojennego pokolenia w Niemczech. Niektórzy twierdzą, że wraz z jego śmiercią skończyło się nowe kino niemieckie. W ciągu szesnastoletniej kariery nakręcił ponad 40 filmów. Krytycy i widzowie kochali go lub nienawidzili. Był autorem i bohaterem wielu skandali. Prowokował, świadomie drażniąc mieszczańską widownię, a jednocześnie umiejętnie budując własną legendę.
Jako uzupełnienie retrospektywy twórczości Rainera Wernera Fassbindera przygotowane zostaną: wystawa oraz książka poświęcona życiu i twórczości reżysera.
Współorganizatorami przeglądu są:
Goethe-Institut i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

- GABOR BÓDY
węgierski reżyser tworzący w latach 70. i na początku 80., prekursor kina cyfrowego, eksperymentator i teoretyk obrazu. Zrealizował tylko kilka filmów pełnometrażowych (m.in. Narcyz i Psyche) oraz wiele eksperymentalnych krótkometrażówek i wideoklipów. Jego twórczość artystyczną przerwała śmierć w 1985 roku. Miał 39 lat.
Współorganizatorami przeglądu są: Węgierski Instytut Kultury i Centrum Węgierskie w Krakowie.

- EDWARD ŻEBROWSKI
scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych (m.in. Ocalenie, Szpital przemienienia). Współpracował m.in. z Krzysztofem Zanussim i Krzysztofem Kieślowskim. W trakcie festiwalu, 26 lipca, przypada 70. rocznica urodzin twórcy.

LEKCJE MISTRZOWSKIE ANDRZEJA WAJDY
Autorski cykl ułożony przez reżysera, na który złożą się jego rzadziej pokazywane filmy (m.in. Piłat i inni, Nastazja) oraz klasyczne dzieła światowego kina w subiektywnym wyborze Mistrza. Uczestnicy festiwalu będą mieć wyjątkową szansę uczestnictwa w unikalnej lekcji kina, jak również możliwość spotkania i rozmowy z Andrzejem Wajdą. Przed projekcjami reżyser uzasadni swoje wybory oraz dokona analizy wybranych przez siebie filmów.

KONKURS POLSKICH FILMÓW
DOKUMENTALNYCH I ANIMOWANYCH

Konkurs organizowany jest po raz pierwszy i ma charakter plebiscytu publiczności. Podstawowym jego celem jest umożliwienie najlepszym polskim filmom dokumentalnym i animowanym konfrontacji z widownią festiwalową, która przyzna im swoje nagrody.
Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

MOVIEMIENTO (short films on the road) – festiwal krótkich filmów podróżujący po Europie (Berlin, Barcelona, Budapeszt, Marsylia), promujący dokonania młodych twórców. Jego celem jest integracja ludzi różnych kultur poprzez film. W tym roku Moviemiento zagości również na festiwalu w Cieszynie.

Uzupełnieniem programu filmowego będą wydarzenia specjalne. Organizatorzy zawsze poszukują takich twórców, których projekty idealnie wpisują się w koncepcję festiwalu. W tym roku wystapią w Cieszynie. m.in.
- ERZSI KISS MUSIC
- MEREDITH MONK & VOCAL ENSEMBLE
- DON CONREAUX
- SHIBUSASHIRAZU ORCHESTRA
blog comments powered by Disqus