Era Nowe Horyzonty 2006

logo
Czas trwania: 20 lipca 2006 - 30 lipca 2006
Miejsce: Wrocław
Strona oficjalna: http://6ff.eranowehoryzonty.pl/

Podobnie jak w poprzednich edycjach, najważniejszą częścią festiwalu będzie sekcja konkursowa, obejmująca 18 nieprezentowanych dotąd w Polsce filmów, które starannie wybierane są spośród setek tytułów pokazywanych na międzynarodowych festiwalach i targach filmowych. Jeden z nich otrzyma GRAND PRIX – nagrodę główną festiwalu, przyznawaną przez publiczność.

Pozostałe filmy pogrupowane zostaną w tematyczne cykle, m.in.

  • panorama kina światowego: mistrzowie i odkrycia
  • dokumenty/eseje
  • filmy sezonu
  • sztuka dokumentu
  • nocne szaleństwo

w ramach cyklu przybliżającego światowe kinematografie:

  • przegląd kina argentyńskiego

KONKURS POLSKICH FILMÓW DOKUMENTALNYCH I ANIMOWANYCH

Organizowany jest po raz drugi. Jego celem jest umożliwienie najlepszym nowym (wyprodukowanym nie wcześniej niż w 2005 roku) polskim filmom nie-fabularnym konfrontacji z młodą widownią festiwalową. Współorganizatorem konkursu i fundatorem nagród jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

RETROSPEKTYWY

Rokrocznie, ważną pozycją programu festiwalowego są retrospektywy uznanych polskich i zagranicznych autorów. Podczas 6. edycji festiwalu zaprezentowane zostaną filmy takich twórców, jak: AGNÉS VARDA, ZOLTÁN HUSZÁRIK, MARIAN MARZYŃSKI, SIERGIEJ PARADŻANOW, STANISŁAW LENARTOWICZ, ANDRZEJ BRZOZOWSKI.

Pokazane też zostaną trzy filmy LECHA KOWALSKIEGO - East of Paradise, On Hitler’s Highway (Nagroda Specjalna Jury MFF Amsterdam 2002) i The Boot Factory.

Uzupełnieniem programu filmowego będą wydarzenia specjalne – koncerty, wystawy, spektakle - projekty nietuzinkowych artystów, których twórczość idealnie wpisuje się w koncepcję festiwalu. Tradycją festiwalu stał się już występ japońskich artystów, tak też będzie i tym razem. We Wrocławiu zaprezentuje się grupa ROVO.

Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY jest członkiem The European Coordination of Film Festivals z siedzibą w Brukseli.

Organizacja festiwalu wspierana jest przez program Unii Europejskiej MEDIA Plus.
blog comments powered by Disqus