"Aleksander Newski" z muzyką na żywo

Autor: materiały prasowe
27 czerwca 2006

Wydarzeniem wrocławskiego festiwalu Era Nowe Horyzonty 2006 30 lipca o godzinie 22:00 będzie pokaz Aleksandra Newskiego jednego z pierwszych dźwiękowych dokonań legendarnego radzieckiego reżysera Siergieja Eisensteina z oryginalną muzyką Siergiusza Prokofiewa.

Specjalnie dla widzów Festiwalu pokaz filmu odbędzie się w plenerze na wielkim ekranie o podstawie 16 metrów. Cała muzyczna ścieżka dźwiękowa zostanie wykonana na żywo przez orkiestrę Filharmonii Wrocławskiej, wielki chór i solistkę Małgorzatę Pańko. Razem wystąpi ponad 160 muzyków.

Inicjatorką projektu jest mieszkająca w Warszawie rosyjska dyrygentka i pianistka, Irina Bogdanovitch. Na potrzeby widowiska, Bogdanovitch dokonała rekonstrukcji partytury muzyki do filmu Aleksander Newski Siergieja Eisensteina na podstawie zachowanej ścieżki dźwiękowej filmu nagranej w 1938 r. oraz fragmentów kantaty Sergiusza Prokofiewa pod tym samym tytułem. Dzięki jej pracy będzie można na żywo usłyszeć prawdziwą ścieżkę dźwiękową filmu.

Aleksander Newski /1938/ to pierwsze arcydzieło, które po dwóch nieukończonych filmach (Niech żyje Meksyk, 1933 i Łąki bieżuńskie, 1937) Eisenstein zrealizował w okresie dźwiękowym. Akcja toczy się w XII-wiecznej, rozbitej i nękanej przez krzyżackie najazdy Rosji. Wrogowie pustoszą przygraniczne ziemie, a kiedy zbliżają się do bram Nowogrodu, jego przerażeni mieszkańcy zwracają się o pomoc do znanego z waleczności księcia Aleksandra Newskiego.

Eisenstein, który miał zrealizować jedynie zamówioną przez Stalina propagandową agitkę, pokazał świat inspirowany estetyką ikon, eposem ludowym i baśnią. W Aleksandrze Newskim Nowogród to tylko sobór, ulica i rynek; pejzaż to płaska przestrzeń lub bezleśne pagórki, bitwa zaś rozgrywa się w scenerii nieomal odrealnionej - w świecie symboli, które są znakami dwóch walczących ze sobą cywilizacji.

Popisem montażowym na miarę Pancernika Potiomkina jest sekwencja bitwy na Jeziorze Czudzkim. Reżyser połączył wyrafinowaną stronę wizualną z muzyką wybitnego kompozytora Siergieja Prokofiewa, która w formie wielkiej kantaty nieustannie kontrapunktuje obraz lub uwypukla jego siłę. Film do dziś inspiruje twórców kultury popularnej, m.in. George’a Lucasa i jego Gwiezdne wojny, natomiast echa motywu muzycznego Prokofiewa słychać m.in. u Johna Williamsa i Davida Arnolda.

Aleksander Newski
Plac Teatralny przed Operą Wrocławską
30 lipca 2006 godzina 22:00
Wstęp wolny!blog comments powered by Disqus