Nowe kino argentyńskie

Autor: materiały prasowe
19 czerwca 2006

Wydarzenia specjalne w języku hiszpańskim, które będą miały miejsce w godzinach nocnych na Małej Scenie Wrocławskiego Teatru Lalek, skierowane są do osób znających dobrze język hiszpański i dysponujących wiedzą o Ameryce Łacińskiej. Udział jest bezpłatny zarówno dla uczestników festiwalu jak i dla innych osób przebywających w tym czasie we Wrocławiu. Kameralny charakter tych wydarzeń umożliwi bezpośredni kontakt oraz wymianę poglądów z gośćmi z Argentyny i wybitnymi latynoamerykanistami z Polski. Zaplanowano m.in.:

  • projekcję argentyńskiego filmu niemego z 1915 roku pt. Nobleza Gaucha, projekcji filmu będzie towarzyszyła specjalnie na ten cel skomponowana muzyka w wykonaniu tapera. Nobleza Gaucha to wyjątkowy film okrzyknięty "kopalnią złota" i utrzymujący się na afiszu w Argentynie przez kilka dekad, w szczytowym momencie było pokazywany w 25 salach kinowych jednocześnie. To jeden z niewielu argentyńskich niemych filmów długometrażowych, które zachowały się do dnia dzisiejszego.

  • prezentację "teledysków" Carlosa Gardela z 1930 roku; Carlos Gardel powszechnie uznawany za najznakomitszego wykonawcę tanga, w 1930 roku w Buenos Aires wziął udział w nagraniu 10 filmów krótkometrażowych będących właśnie zapisem tanga w jego wykonaniu, stąd uważany jest za prekursora powszechnych dzisiaj teledysków.

  • projekcje filmów eksperymentalnych, krótkometrażowych i dokumentalnych (m.in. "Cabeza de Palo" debiut Ernesto Baca – należącego do najmłodszego pokolenia nowego kina argentyńskiego, który choć tworzy w XXI wieku jest bardzo bliski duchowi eksperymentalnemu taśmy Super 8 mm lat siedemdziesiątych).

WARUNKI UCZESTNICTWA

Osoby zainteresowane prosimy o wysłanie do 30 czerwca 2006 wiadomości w języku hiszpańskim na adres manana@manana.pl WAŻNE: W temacie wiadomości prosimy wpisać nuevo cine argentino. W treści prosimy opisać krótko dotychczasowe doświadczenia i kontakty z kulturą latynoską. Osoby zakwalifikowane do udziału w spotkaniach otrzymają szczegółowy program drogą mailową do 10 lipca.blog comments powered by Disqus