Nowohoryzontowe książki

Autor: Deckard

Jak co roku w powiązaniu z festiwalem Nowe Horyzonty ukazują się książki poświęcone bohaterom tegorocznego programu:

1. Za różową kurtyną. Historia japońskiego kina erotycznego. Wyczerpująca prezentacja pinku eiga – awangardowego kina erotycznego z Japonii. Autor opisuje obrzeża współczesnej kinematografii japońskiej, odnosząc je do szerszego tła kulturowego, społecznego i politycznego. Pokazuje, w jaki sposób w pinku eiga kultura awangardowa przeplata się z kinem ekscesu, tworząc jedyne w swoim rodzaju, kontrowersyjne i niejednoznaczne zjawisko estetyczne.

2. Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama. Książka-eksperyment, zbiór tekstualno-wizualnych analiz i komentarzy do twórczości Terry’ego Gilliama. Wunderkamera zawiera kilkanaście tekstów młodych polskich krytyków filmowych oraz ilustracje artysty i teoretyka sztuki Jakuba Woynarowskiego. Oprócz artykułów przyglądających się filmom Gilliama w różnych kontekstach – od musicalu, przez historię Don Kichota, tradycję animacji surrealistycznej i kino gatunków, po politykę fantazji i mitologię współczesnej Ameryki – zbiór zawiera obszerną rozmowę z reżyserem oraz zapis czterech dyskusji z udziałem autorów poświęconych Brazil, Przygodom Barona Munchausena, Las Vegas Parano oraz operze Potępienie Fausta.

3. Midnight Movies: Seans o północy. Wybitni krytycy amerykańscy, J. Hoberman i Jonathan Rosenbaum, opisują niemal sto filmów, które w ciągu ostatnich czterdziestu lat uznane zostały za „kultowe”. Autorzy rekonstruują historię kina kultowego, jego twórców i widzów; przyglądają się fenomenowi midnight movies – nocnych seansów w nowojorskich kinach, promujących filmy awangardowe, campowe i rewolucyjne obyczajowo.

4. Kino Norwegii. Pierwsza w Polsce, i jedna z pierwszych na świecie, monografia kina Norwegii. Zamieszczone w niej artykuły rekonstruują zarówno estetyczną, jak i instytucjonalną ewolucję kinematografii norweskiej, omawiają najpopularniejsze gatunki i tematy, tradycję adaptacji literackich, a także politykę autorską. Zbiór, którego redaktorami są Jan Erik Holst (Norweski Instytut Filmowy) i Paweł Urbanik, zamyka artykuł o koprodukcjach polsko-norweskich.

5. Z Armatą na Wilka. Animowany blues Mariusza Wilczyńskiego. Bohater książki – Mariusz Wilczyński – to reżyser filmów animowanych, teledysków, krótkich form telewizyjnych; artysta podejmujący działania, które łączą różnorodne dziedziny sztuki: muzykę, plastykę, film. Retrospektywy jego twórczości odbyły się m.in. w nowojorskich Anthology Film Archives i Museum of Modern Art. Bogato ilustrowana książka Jerzego Armaty zawiera esej o twórczości tego niekonwencjonalnego artysty, długą z nim rozmowę oraz pełną dokumentację jego dorobku.blog comments powered by Disqus