Filmy konkursowe "Off Camera 2008"

Autor: materiały prasowe
23 września 2008

Filmy zakwalifikowane do konkursu “Making Way” (“Wytyczanie drogi”) pochodzą z 8 róznych krajów. Polskę reprezentuje Boisko bezdomnych - film Kasi Adamik o sile przyjażni pomiędzy skąd inąd przypadkowymi postaciami rezydującymi na Dworcu Centralnym. W konkursie bierze także udział koprodukcja polsko-australijska Wilcza Jagoda (tytuł angielski: Belladonna). Sceny średniowiecznych koszmarów, które nawiedzają bohatera tego filmu  zostały nakręcone w polskich lasach.

Mocnym kandydatem do Krakowskiej Nagrody Filmowej jest film Soul Carriage, nakręcony przez Conrada Clarka, brytyjskiego reżysera w Chinach. Jest to produkcja chińska ale film zrealizowany został bez zgody chińskich władz. Reżyser kolejnej pozycji konkursowej Azazel Jacobs zaangażował do swojego filmu Momma's Man (Maminsynek) nie tylko własnych rodziców ale całe ich mieszkanie. Ojca głównego bohatera gra Ken Jacobs, znany awangardowy reżyser amerykański.

Wszystkie filmy konkursowe reprezentują to, co we współczesnym kinie niezależnym najlepsze, najciekawsze i bezkompromisowe. Utwory konkursowe to premierowe filmy wyreżyserowane przez niezależnych twórców z całego świata i wyprodukowane w latach 2007-2008. To także filmy, które już zdobyły uznanie na innych festiwalach. jak In Search for A Midnight Kiss, zwycięzca głównej nagrody z Woodstock (2007) czy Ballast Lance'a Hammera, laureat nagród za zdjęcia I reżyserię na tegorocznym Sundance.

Krakowską Nagrodę Filmową przyzna międzynarodowe jury złożone z wybitnych twórców kina: Petra Zelenki, Michaela Almereydy, Bahmana Ghobadi i Hectora Babenco pod przewodnictwem Zbigniewa Preisnera. Wysokość nagrody to 100 000 euro. Zgodnie z hasłem „Making Way”, czyli „Wytyczanie drogi”, Krakowska Nagroda Filmowa ma szansę uczynić zawodową drogę zwycięzcy łatwiejszą i umożliwić mu realizację kolejnego dzieła.



blog comments powered by Disqus