Don’t Knock the Rock


„Don’t Knock the Rock” to jedna z sekcji, która zadebiutuje podczas trzeciej edycji festiwalu Off Plus Camera. Została przygotowana we współpracy z kultową amerykańską reżyserką, autorką „W rytmie serca” czy jednego z segmentów „Czterech pokoi”, Allison Anders oraz jej córką Tiffany. Nie ma w tym przypadku, bowiem Tiffany muzyką zajmuje się zawodowo - współpracowała z takimi zespołami jak Dinosaur Jr czy The Lemonheads, wreszcie, nagrała płytę, która wyprodukowana została przez samą PJ Harvey. Była także konsultantką muzyczną przy wielu filmach m.in. "Kaboom" Gregga Arakiego, "Pete Smalls Is Dead" Alexa Rockwella czy pokazywanym już niedługo w Krakowie "Douchebag". Obok kina wielką pasją obu pań jest muzyka rockowa i to właśnie jej dźwięki wielokrotnie zabrzmią na ekranach kin, stanowiąc wspólny mianownik filmów prezentowanych w ramach sekcji.

Jej nazwa nie jest zresztą przypadkowa, bowiem wprost nawiązuje do organizowanego przez Anders festiwalu w Los Angeles. Ideą tej coraz bardziej popularnej na całym świecie imprezy jest propagowanie i promocja niezależnych filmów poświęconych muzyce rockowej. Podobne cele przyświecają krakowskiej sekcji, gdyż w jej ramach szerokiej publiczności zaprezentowane zostaną najlepsze, najbardziej szalone i najgłośniejsze produkcje zgłębiające fenomen, jakim od kilkudziesięciu lat pozostaje rock’n’roll. Zbuntowani artyści, dzikie życie gwiazd, narkotyki, seks, groupies – żadnego z wymienionych elementów nie zabraknie w filmach spod znaku „Don’t Knock the Rock”.

Wśród nich znajdą się dokumenty, jak chociażby „1991: The Year Punk Broke” w reżyserii Davida Markeya. To próba zmierzenia się z legendą i oddanie hołdu kultowym zespołom, takim jak Nirvana, Sonic Youth, Dinosaur Jr czy Ramones. Reżyser, rejestrując ich europejską trasę koncertową, z jednej strony skupia się na wizerunku scenicznym – integralną częścią filmu są wykonywane na żywo utwory muzyczne, z drugiej – prezentuje gwiazdy rocka za kulisami, nieco bardziej prywatnie. W tym wielkich nieobecnych – Kurta Cobaine’a i Joego Cole’a, któremu film jest dedykowany. 

Będą też fabuły. „Ladies and Gentlemen: The Fabulous Stains” Lou Adlera opowiada historię młodej dziewczyny Corinne Burns, która sfrustrowana życiem w małym miasteczku, gdzieś na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych, postanawia nagle coś zmienić. Impulsem staje się poznanie w jednej z lokalnych knajp punkowego zespołu The Looters. Corinne, wraz ze swoimi przyjaciółkami z amatorskiego zespołu The Stains, nie chce zaprzepaścić tej szansy i wraz z punkowcami wyrusza w trasę koncertową. Nieoczekiwanie nastolatka wyjątkowo dobrze zaczyna wykorzystywać swoje pięć minut, ale jednocześnie ucierpi na tym jej życie osobiste. W rolach głównych Diane Lane, Laura Dern i Marin Kanter.

W skład sekcji „Don’t Knock the Rock” wejdą jeszcze: „Down and Out with the Dolls” (reż. Kurt Voss), „My Dinner with Jimi” (reż. Bill Fishman), „Przedstawienie” (reż. Donald Cammell i Nicholas Roeg), „Scott Walker: 30 Century Man” (reż. Stephen Kijak), „The Monks” (reż. Lucia Palacios i Dietmar Post) oraz „You’re Gonna Miss Me” (reż. Keven McAlester).blog comments powered by Disqus