Nordyckie Horyzonty Off Plus Camera

Autor: materiały prasowe
10 lutego 2010

Wydarzeniem specjalnym tegorocznej edycji OFF PLUS CAMERA jest projekt "Nordyckie Horyzonty". Złożą się na niego: pokazy filmowe, wystawy, koncert oraz panel dyskusyjny. Będzie to doskonała okazja przybliżenia polskiej publiczności najnowszej twórczoci norweskich i islandzkich filmowców, cieszących się już międzynarodowym uznaniem.

Centralnym punktem Nordyckich Horyzontów jest sekcja filmowa. Kino nordyckie w ostatnich latach rozwija się i cieszy się coraz większą popularnością. Na festiwalu OFF PLUS CAMERA pokazanych zostanie 10 najnowszych filmów z tamtego regionu (5 z Norwegii, 5 z Islandii) wyprodukowanych w latach 2008-2010. Wikszość z nich podczas OFF PLUS CAMERA bdzie miała swoją polską premierę. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, a take specjalny panel dyskusyjny o najnowszych kierunkach i osiągnięciach kinematografii nordyckiej z udziałem midzynarodowych ekspertów. Do przygotowania tego cyklu i współpracy przy selekcji filmów zaproszona zostaa m.in. Hronn Marinosdottir, dyrektor MFF w Rejkiawiku - jednego z najprężniej rozwijajcych się europejskich festiwali filmowych.

W ramach Nordyckich Horyzontów pokazany zostanie m.in. islandzki film Dobre serce w reżyserii Dagura Kari (w rolach głównych Brian Cox i Paul Dano), doceniony i wyróżniony przez krytykę na festiwalach filmowych w Toronto i Pusan. Film, dystrybuowany przez Gutek Film, trafi do polskich kin 23 kwietnia.

Sekcji filmowej towarzyszyć będą 2 wystawy norweskich artystów - prezentacja prac Rolfa Grovensa, niezwykle kontrowersyjnego malarza i rysownika, którego dobitne i wyzywające prace komentujące otaczający nas wiat i przemiany społeczne za pomocą Internetu stały się popularne na całym świecie oraz multimedialna ekspozycja prac Larsa Laumanna, artysty o międzynarodowej renomie, którego niezwykle oryginalne prace prezentowane są m.in. w galeriach w Berlinie, Oslo, Londynie i Nowym Jorku.
 
W programie "Nordyckich Horyzontów" nie zabraknie również akcentu muzycznego. Gościem specjalnym festiwalu OFF PLUS CAMERA będzie norweski zespół TRANSJOIK, który zagra podczas uroczystej gali otwarcia. Grupa cieszy się uznaniem nie tylko w Norwegii. Wiosną ubiegłego roku Transjoik by jednym z trzech wykonawców zaproszonych przez MFF w Cannes do udziału w serii koncertw pod nazwą Norwegian Acts in Cannes. Repertuar grupy Transjoik oparty jest w większości na połczeniu tradycyjnej formuły norweskich pieśni ludowych joik z wykorzystaniem jazzu i elementów muzyki elektronicznej oraz gatunku ambient.blog comments powered by Disqus