SubWersja - Warsaw Pride Film Festival

patronat gildii logo
Czas trwania: 14 maja 2007 - 17 maja 2007
Miejsce: kino Luna, Warszawa
Strona oficjalna: http://www.paradarownosci.pl
Organizator: Fundacja dla Równości

Szanowni Państwo!

Z dumą, nie tylko gejowską, ale także filmoznawczą, mam zaszczyt zaprosić Państwa do kina Luna na „SubWersję” - drugą już edycję festiwalu, będącego jednym z punktów programu Dni Równości w Warszawie. Ubiegłoroczna impreza odbyła się pod hasłem „Kultura różnorodności - Teddy on Tour”, w czasie jej trwania pokazaliśmy najciekawsze filmy nagrodzone na festiwalu w Berlinie (jednym z trzech największych na świecie) nagrodą Teddy – najpoważniejszym wyróżnieniem dla fabuł, dokumentów i krótkometrażówek o tematyce queerowej.

W tym roku postanowiliśmy udowodnić, że Polacy nie kaczory i swoje kino gejowsko-lesbijskie też mają. Początkowo sądziliśmy, że będzie to prawdziwa „mission impossible”. Tymczasem, ku naszej wielkiej radości, udało nam się – razem z partnerem festiwalu, programem kanału Kino Polska, KinOFFteką – przygotować zestaw etiud studenckich i filmów niezależnych poruszających problemy homofobii, dyskryminacji i  poszukiwania tożsamości seksualnej. Miejmy nadzieję, że utalentowani twórcy tych małych form, gdy wejdą już w obieg profesjonalny i zaczną robić dzieła pełnometrażowe, nie zaniedbają tematyki LGBT. I wkrótce to polski film otrzyma w Berlinie nagrodę Teddy’ego.

Na tym jednak nie koniec akcentów „patriotycznych”. Podczas festiwalu odbędzie się także pokaz „Homo Fathera” Piotra Matwiejczyka, głośnego filmu w lekki, komediowy sposób dotykającego sprawy, która budzi w Polsce ogromne emocje – adopcji i wychowywania dzieci przez pary homoseksualne. Trzeba nadmienić, że (mimo nagrody na festiwalu w Gdyni) telewizja publiczna odmówiła emisji „Homo Fathera” w swoim cyklu prezentującym rodzime produkcje offowe.

Nasz festiwal otworzy natomiast znakomity film Andrzeja Barańskiego „Parę osób, mały czas”, wielokrotnie wyróżniany na polskich i międzynarodowych festiwalach. Niezmiernie się cieszę, że zaproszenie na rozmowę po projekcji przyjęli jego twórcy i bohaterowie: Pani Krystyna Janda, Pan Andrzej Barański oraz Państwo Anna i Tadeusz Sobolewscy.

Przyjrzymy się także sytuacji osób homoseksualnych w innych krajach, takich jak Panama, Izrael, Hiszpania czy Rumunia. Na specjalnym pokazie przypomnimy brytyjski film Antonii Bird „Ksiądz”. Dwanaście lat temu jego premierze w Polsce towarzyszyły protesty części społeczeństwa, zwanej dzisiaj „moherową”. Domagano się wycofania filmu z dystrybucji, uzasadniając to żądanie twierdzeniem, że szerzy on „wrogą propagandę”, bo przecież nie ma czegoś takiego jak „księża pedały”. Dzisiaj, po ujawnieniu licznych afer seksualnych w Kościele katolickim, tamte „argumenty” można między bajki włożyć. Warto więc spojrzeć na dzieło Antonii Bird ponownie, z perspektywy doświadczeń ostatnich lat.

Należy się Państwu jeszcze kilka słów wyjaśnienia na temat nazwy naszego festiwalu – SubWersja. Pochodzi ona od angielskiego słowa „subversive” („wywrotowy”), często używanego w teorii queer. Po polsku brzmi to równie wieloznacznie, bowiem współgra z takimi pojęciami jak: „subkultura”, „wersja alternatywna” czy „perwersja”. Wszelkie skojarzenia są dozwolone, a węcz nakazane!

Chciałbym gorąco podziękować moim współpracownikom bezinteresownie zaangażowanym w organizowanie „SubWersji”. Kocham Was wszystkich perwersyjnie i wywrotowo! A także naszym Przyjaciołom z festiwali Kino Latino i Planete Doc Review. Bez ich pomocy nie moglibyśmy pokazać dokumentów „Gay Panama” i „Twoje zdrowie, chłopcze!” („Here’s Looking At You, Boy”). Polecam szczególnie ten ostatni film, gdyż opowiada on historię kina queerowego sięgającą lat 70. ubiegłego wieku. Od większości tytułów, o których mowa w tym dokumencie, byliśmy przez lata w Polsce odcięci – najpierw ze względu na „żelazną kurtynę”, a potem brak odwagi naszych dystrybutorów. Jest więc szansa nadrobić luki w wiedzy filmowej.

Zapraszam serdecznie na „SubWersję” do kina Luna w Warszawie, w dniach 14-17 maja 2007 roku. I życzę wielu doznań, nie tylko natury artystycznej.

Z pozdrowieniami

Bartosz Żurawiecki
Dyrektor Festiwalu SubWersjablog comments powered by Disqus