Międzynarodowa konferencja naukowa
"Miłość bliźniego między normalnością a normatywnością"
Tegoroczne „Dni Równości” w dniach 12-20 maja świętowane są pod hasłem „Kochaj bliźniego swego".
Konferencja została przygotowana wspólnie przez Fundację Równości i berlińską inicjatywę Queer Nations e.V., której celem jest reaktywacja Instytutu Magnusa Hirschfelda.
Dzięki naszym partnerom i sponsorom: "Fundacji Heinricha Boella", "Hannchen-Mehrzweck-Stiftung", "Towarzystwu Ekonomicznemu na rzecz Gejów i Lesbijek (TEGL)" i "Glaxo Smith Kline" udało nam się zaprosić na nią znamienitych gości.
Konferencja „Miłość bliźniego między normalnością a normatywnością” stanowi naukową część Dni Równości. Stwarza ona możliwość spotkania i dyskusji przez aktywistów, dziennikarzy, polityków i naukowców z Polski, Niemiec i innych krajów. Służy wymianie poglądów, wzajemnym impulsom do badań naukowych, a także rozwijaniu sieci naukowych przede wszystkim między badaczami z Polski i Niemiec.
Centralnym punktem odniesienia wszystkich dyskusji są międzynarodowe koncepcje naukowe z dziedzin takich jak Queer Theory, Queer Politics, jak również koncepcje analityczne problematyki heteronormatywności, na przykładzie których omówione zostaną wybrane aspekty historyczne i socjologiczne homoseksualizmu. Ważnym elementem będzie również wypracowanie antydyskryminacyjnych strategii politycznych. W tym celu nastąpi próba znalezienia odpowiednich możliwości transferu wiedzy między poszczególnymi kulturami i społeczeństwami.
Szczególnego znaczenia w tym kontekście nabiera dyskusja porównująca europejskie strategie prewencji HIV. Konieczność emancypacyjnych założeń Public-Health będzie tu jednym z najważniejszych elementów dyskusji na temat specyfiki i roli organizacji pozarządowych i publicznych instytucji zajmujących się prewencją.
Na zakończenie konferencji będzie miała miejsce debata polityczna z udziałem prasy, jak również podsumowanie tego dwudniowego wydarzenia.