SundanceTV Masterclass - relacja z warsztatów

Autor: Korni
Korekta: Anna Ruszczak
22 października 2016

Małe jest piękne 

32. edycja wydarzenia Warsaw Film Festival to nie tylko wielkie nazwiska i filmy z rozmachem. To także obrazy krótkometrażowe, które warte są uwagi i docenienia. 15 października w Kinotece odbyło się małe święto tych wyjątkowych produkcji.

O godzinie 12 w jednej z sal Kinoteki w ramach uzupełnienia warsztatów Warsaw Next (znanych wcześniej jako Shorts Warszawa), rozpoczął się Masterclass z SundanceTV. Spotkanie zainicjowano emisją dwóch zwycięskich filmów konkursu SC Shorts 2016, który miał miejsce wiosną tego roku. Sundance Channel Shorts 2016 było szansą dla twórców „krótkometrażówek” do zaprezentowania swoich filmów w Londynie. Zwycięski obraz zostanie także wyemitowany na wszystkich kanałach Sundance Channel na świecie. W jury zasiedli między innymi wiceprezes AMC/Sundance Channel Global Harold Gronenthal, główny kurator Vimeo Jordan McGarry, reprezentująca Multimedia Polska Anna Janusz czy członek kadry zarządzającej UPC Polska Patrycja Gołos. Nagrodę publiczności Vimeo otrzymała produkcja Przerwane połączenie Damiana Gradka. Reżyser, tworząc historię starszej kobiety i tajemniczego mężczyzny, dobijającego się do jej drzwi, stawia przed widzem wiele pytań, nie udzielając na nie odpowiedzi. Nagrodę jury wręczono twórcom Kreatur. Animacja w dowcipny sposób przedstawia losy miłości dwóch niezwykłych stworów. Teatralność produkcji, gra cieni i niezwykłe dźwięki przenoszą widza w dziwny, lecz wyjątkowo interesujący świat. Oba tytuły świetnie zobrazowały różnorodność formy i treści, w jakich powstają „krótkometrażówki”.

Po wręczeniu nagród odbył się panel dyskusyjny z Zofią Horszczaruk z New Europe Film Sales oraz z norweską reżyserką Gunhild Enger– laureatką nagród na festiwalach na całym świecie, zasiadającą w jury tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Zofia Horaszczuk przedstawiła prezentację, która przeprowadziła młodych twórców przez cały proces promocji i dystrybucji filmów, zachęcając tym samym do zgłoszenia się do swojej agencji. Podała przy tym kilka praktycznych wskazówek, dotyczących współpracy. Według niej najważniejsze przy zgłoszeniu swoich prac do agencji jest zrobienie wszystkiego, aby zostać dostrzeżonym. Pracownicy takich firm godzinami oglądają podesłane im, a także znalezione w Internecie, produkcje. Jeśli film nie jest wyróżniony żadną nagrodą, najlepiej wgrać go na Vimeo i podesłać link do agencji z kilkoma słowami dotyczącymi obrazu. Twórca musi być pewien, że stworzył małe dzieło – co powinien wyrażać opis.

Podczas panelu dyskusyjnego Enger dzieliła się swoimi spostrzeżeniami i udzielała jasnych porad, między innymi co do negocjowania stawek z agencją. Panel był wyjątkowo ciekawy, gdyż zaproszone do przemówień specjalistki prezentowały dwie, różne strony biznesu filmowego i często przedstawiały zupełnie inny punkt widzenia. Obie panie zaznaczyły zgodnie, że bardzo ważny jest dobór producenta – nie tylko charyzmatycznego, ale przede wszystkim uczciwego. Poleciły także przeprowadzanie regularnego researchu na temat tego, co się dzieje w branży. Niestety, na wielkich festiwalach filmy krótkometrażowe traktowane są jako dodatek, a próg finansowy zgłoszenia się i udziału w takim wydarzeniu jest bardzo wysoki – stąd też tak ważne jest rozsądne wybieranie konkursów.

Po zakończeniu rozmowy publiczność miała okazję zadać specjalistkom kilka pytań – niestety czas na nie był ograniczony, więc widzowie oblegli reżyserkę i przedstawicielkę agencji w kuluarach wydarzenia. Poczęstunek przygotowany na korytarzu Kinoteki był świetną okazją do rozmów i zawierania nowych znajomości – z czego chętnie skorzystały osoby przybyłe na Masterclass.

Wykorzystanie przestrzeni Warszawskiego Festiwalu Filmowego dla produkcji krótkometrażowych było strzałem w dziesiątkę. Spotkanie okazało się nie tylko bardzo konkretne i pełne cennych wskazówek dla twórców, ale było również realną szansą na zwiększenie świadomości widza o wartości, jakie niosą ze sobą te małe, ale jakże cenne produkcje.blog comments powered by Disqus