Warcraft pożera Paramount czyli Film ex Machina

Autor: materiały prasowe
16 października 2006

Toruń Film Festival TOFFI zaprasza na pierwszy w Polsce otwarty pokaz machinim - filmów nakręconych grą komputerową! Tego typu animacje tworzone są na domowych komputerach, przez młodych fanów gier. Ich pokaz jest częścią panelu dyskusyjnego na temat wzajemnego wpływu gier komputerowych i filmu „Film w Grze, Gra w Filmie”, która otwiera dyskusję o przyszłości nowych nurtów w kinie.

Przykłady wzajemnego wpływu gier komputerowych i filmu trudno zliczyć. Gry powstają na postawie filmów – jak np. najnowsze Ojciec chrzestny [Marlon Brando] czy Człowiek z blizną [Al Pacino], zaś filmy masowo adaptują gry komputerowe – Lara Croft Final fantasy. Obie te sfery do tego stopnia przenikają się nawzajem, że znaleźli się ludzie, którzy… robią filmy grami komputerowymi. Ten nowy nurt nosi nazwę „machinimy”, czyli połączenia „machiny” – maszyny z „animą” – animacją. Początkowo tego typu filmy były jedynie swobodną zabawą młodych ludzi. W Toruniu na TOFFI pokazane zostaną pierwsze „machinimy społeczne”. Zrealizowała je nieformalna grupa młodych artystów z Paryża skupiona w Lionhead Studios. Najważniejszym z tych filmów jest French Democracy Alexa Chana. Opowieść o zamieszkach na paryskich przedmieściach sprzed roku.

Podczas naszego spotkania pokażemy też trailery do gier, które kręcą coraz częściej znakomici filmowcy oraz filmy pełnometrażowe produkowane przez światowe wytwórnie filmowe. W tych filmach główne role odtwarzają najdroższe gwiazdy światowego kina – Angelina Jolie czy Milla Jovovich.

Dzięki Dariuszowi Kaczorowi z firmy dystrybucyjnej VISION, na studyjnych, bezpłatnych pokazach będzie można obejrzeć filmy Resident Evil 1 i Resident Evil 2. Do dyskusji zaprosiliśmy też znakomitych znawców gier komputerowych, przedstawicieli najprężniejszego polskiego portalu zajmującego się grami CYBERSPORT.pl – Sebastian Białka i Sebastiana Nanasika.

Panel odbedzie się w nowoczesnym, eksperymentalnym centrum nowych technologii, stworzonym przez toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika - Centrum Nowych Technologii Nauczania. [piątek 20.10.2006, g.13.00, Centrum Nowych Technologii Nauczania UMK]

MACHINIMA

Kilka lat temu wszyscy filmowcy obserwowali z nadzieją zmiany jakie przyniosło upowszechnienie technologii cyfrowej. Domowe kamerki przyniosły nam rewolucję – film „trafił pod strzechy”. Można było zrobić go szybko i za małe pieniądze, a do tego z kolegami we własnym domu. Ledwie zakończyła się pierwsza rewolucja, a tu – pojawiła się kolejna. Najmłodsze, cybernetyczne e-pokolenie zaczęło kręcić filmy... grami komputerowymi!

Nowe zjawisko nazywa się MACHINIMA i jak sprecyzował to Konrad Godlewski w Gazecie Wyborczej, nazwa jest zbitką słów "machine" (komputer) i "animation" (animacja). Machinimy zalicza się w poczet animacji i wiele wskazuje na to, że ten popularny już w USA i na Zachodzie nurt – rozpowszechni się też u nas.

„Nie robimy tego dla pieniędzy, dlatego cieszy nas, że pokażecie nasze manichimy w Polsce. To będzie też okazja do promocji gry ‘The Movies’, która jest dla nas podstawa do produkcji filmów” – powiedział organizatorom TFF TOFFI Aaron Grant, z ekipy Lionhead Studios, obecnie najciekawszej machinimowej „stajni”. To właśnie jej produkcje będzie można obejrzeć na bezpłatnym, toruńskim pokazie podczas panelu dyskusyjnego „Film w Grze, Gra w Filmie”. Jego najważniejszym punktem pokazu będzie na pewno krótkometrażowy film tajwańczyka z Francji - Alexa Chana The French Democracy, stworzony właśnie przy pomocy The Movies. Film poruszający tematykę zamieszek jakie targały przedmieściami Paryża kilka tygodni temu opisywały m.in. „The Washington Post” i MTV.com. Oficjalną stronę gry odwiedziło już ponad milion użytkowników.

Na razie nie ma jeszcze polskiej machinimy, ale organizatorzy TOFFI proszą ewentualnych autorów, którzy podejmą się jej produkcji o kontakt pod adresem mailowym kontakt@festivaltoffi.plblog comments powered by Disqus