4. edycja CentEast Market Warsaw

Autor: materiały prasowe
13 października 2008

W dniach 15-19 października 2008 roku, w Kinotece w warszawskim Pałacu Kultury odbędzie się czwarta edycja CentEast Market Warsaw. Ich częścią są Pokazy Warszawskie (Warsaw Screenings). Targi organizowane przez Warszawską Fundację Filmową są imprezą towarzyszącą 24. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W czterech salach Kinoteki pokazane zostanie ponad 30 wschodnioeuropejskich filmów – ukończonych i w trakcie produkcji.

CentEast Market Warsaw to specjalistyczne targi i miejsce spotkań ludzi z branży filmowej, którzy tworzą lub są zainteresowani filmami z Białorusi, Mołdawii, Polski, Rumunii, Federacji Rosyjskiej, Słowacji i Ukrainy. Podczas zamkniętych pokazów zagraniczni profesjonaliści mogą oglądać nowe polskie filmy. Od 2004 roku, oprócz terminów październikowych odbywa się także letnia edycja Pokazów Warszawskich (czerwiec/lipiec) przeznaczona dla selekcjonerów ważnych festiwali filmowych mających miejsce na jesieni.

Przedstawiciele europejskich stacji telewizyjnych, dystrybutorzy, koproducenci i dyrektorzy programowi festiwali obejrzą świeżo ukończone filmy i bardzo dużo ciekawych projektów w trakcie powstawania, w post-produkcji, pokazywanych w całości, bądź w formie zwiastuna. Większość filmów ukończonych i w trakcie powstawania zostanie zaprezentowana osobiście przez ich producentów.

W tym roku organizatorzy zmienili format CenEast i powiększyli liczbę filmów w trakcie powstawania zawężając przy tym liczbę krajów, z których pochodzą. W sytuacji, kiedy Polski Instytut Sztuki Filmowej przewiduje, że w 2008/2009 roku zostanie ukończonych 60 polskich fabuł, ponad 100 filmów jest produkowanych w Rosji, a rumuńska kinematografia zamierza w 2009 roku pobić rekord produkcji, targi CentEast stały się ważnym miejscem spotkania przedstawicieli kinematografii z tej części Europy i okazją do nawiązania współpracy. Filmy z regionu Europy Wschodniej nadal nie są bowiem dostrzegane, są niedoceniane i kiepsko promowane. Choć istnieją chlubne wyjątki, nie odgrywają niestety ważnej roli na międzynarodowym rynku kin studyjnych i telewizji. Misją CentEast jest ciągłe zajmowanie się tymi problemami i zapoczątkowanie działań wspierających sprzedaż i dystrybucję wschodnioeuropejskich filmów.

Jednym z takich wyjątków był w zeszłym roku polski film Sztuczki (2007) Andrzeja Jakimowskiego. Na CentEast odbędzie się panel poświęcony sukcesowi filmu, który został sprzedany na ponad 20 rynków (projekcja festiwalowa w piątek 17 października, 15.00, Pałac Kultury). Agentka Maren Kroymann (m-appeal), reżyser Andrzej Jakimowski, holenderski dystrybutor Rene Wolf (Filmmuseum Amsterdam) i Stefan Laudyn (Warszawska Fundacja Filmowa) podzielą się swoimi doświadczeniami jak udało im się wypromować, sprzedać i pokazać film na zagranicznych rynkach.

Targi CentEast Market Warsaw zaprezentują filmy w trzech selekcjach. Pierwsza to świeżo ukończone filmy – obrazy, które pojawiły się na międzynarodowej scenie festiwalowej nie wcześniej niż w czerwcu 2008 roku. Przykłady to 33 sceny z życia (Polska) Małgorzaty Szumowskiej (Srebrny Lampart, Locarno), Jeniec (Rosja) Alekseja Uczitiela (Najlepszy Reżyser, Karlowe Wary) i Muzyka Juraja Nvoty (zdobył 9 krajowych nagród filmowych i był największym hitem w słowackich kinach od 2000 roku). Inne filmy były pokazane jedynie na krajowych festiwalach w Gdyni i bułgarskiej Warnie (w październiku) i wciąż czekają na swój międzynarodowy debiut. Są to m.in. Pożegnanie z Hemingwayem Svetoslava Ovtcharova i polskie filmy Mała Moskwa Waldemara Krzystka (Najlepszy Film w Gdyni) i Boisko Bezdomnych Kasi Adamik. Polski film 8 w poziomie Grzegorza Lipca będzie miał swoją światową premierę na Warszawskim Festiwalu Filmowym, a jego pokaz na CentEast odbędzie się zaledwie kilka dni później.

W sekcji drugiej, równoległej do pokazów ukończonych filmów, na CentEast zostanie zaprezentowanych w całości pięć pełnometrażowych filmów fabularnych i jeden pełnometrażowy dokument, wszystkie jeszcze w fazie post-produkcji. W tej sekcji znajdzie się m.in. film Feliksa Falka i pełnometrażowy debiut Petera Stricklanda.

Prezentacja sekcji trzeciej - zapowiedzi conajmniej 13 filmów w trakcie powstawania w obecności wszystkich producentów, odbędzie się w sobotę 18 października. W tej sekcji znajdą się dwie fabuły wyprodukowane przez czołową rosyjską producentkę Yelenę Yatsurę; pierwszy pełny metraż w reżyserii Rumuna Radu Jude, zdobywcy NHK International Filmmaker Award w Sundance 2008; kolejny film Sinisa Dragin, dawnego zdobywcy nagrody Tygrysa w Rotterdamie; pierwszy polski film, który ukaże się w cyfrowej jakości 4K, Zdjęcie; drugi film Igora Wołoszyna z Rosji, autora Nirvany, której premiera odbyła się na Berlinale 2008 i która będzie pokazywana na tegorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym, a także VIDEO-WAGON, film niezależny z Mołdowy, którego twórcy szukają funduszy na jego ukończenie.

W programie CentEast znajdą się też pokazy polskich filmów krótkometrażowych. Są to filmy, które zdobył nagrody na polskich festiwalach, lub wezmą udział w konkursie krótkich filmów w tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego.blog comments powered by Disqus