14. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film 2005

logo
Czas trwania: 6 października 2005 - 8 października 2005
Miejsce: Gdańsk
Strona oficjalna: http://www.yachfilm.art.pl/

14. edycja Festiwalu, który składać się będzie z:

14 Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film

8 Festiwalu Wideoklipów Dziecięcych Mały Jaś

5 Festiwalu Animowanych Filmów Muzycznych Krajów Skandynawskich i Nadbałtyckich Bursztynowe Oko- "Amber Eye"

W zasadniczej części Festiwalu - konkursie polskich wideoklipów - rywalizować będzie w tym roku rekordowa liczba prac - to około 200 teledysków polskich artystów wyprodukowanych w ciągu dwunastu miesięcy poprzedzających imprezę.

Zgłoszone prace rywalizować będą w kilku kategoriach: reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, plastyczna aranżacja przestrzeni, animacja i kreacja aktorska. Najlepsze prace rywalizować będą o Grand Prix, a te najbardziej nowatorskie - o Yacha w kategorii Inna Energia. Dodatkowo Dyrekcja Festiwalu jak co roku będzie miała prawo przyznać nagrodę specjalną - Drewnianego Yacha - dla pracy niedocenionej lub niedostrzeżonej przez jury.

Jedną z tegorocznych nowości będzie nagroda publiczności. O jej przyznaniu zdecyduje uczestnicy konkursu SMS - owego, w którym będzie można wygrać cały szereg atrakcyjnych nagród z samochodem osobowym na czele.

Wszystkie nagrody Festiwalu zostaną wręczone na uroczystej gali, która odbędzie się w sobotę, 8 października w Gdańsku.

W konkursie Festiwalu Wideoklipów Dziecięcych rywalizować będą prace powstałe z myślą o najmłodszej publiczności. Nagroda zostanie przyznana podczas niezwykle barwnego i wesołego widowiska dla dzieci, odbywającego się w kinach Cinema City.

Część międzynarodowa Festiwalu rozszerzona została w tym roku o animacje okołomuzyczne. Prace z kilku krajów basenu Morza Bałtyckiego będą rywalizować o statuetkę Bursztynowego Yacha.

Wszystkie zgłoszone do konkursów prace będzie można obejrzeć na wielkoekranowych pokazach w sieci Cinema City w pięciu miastach w Polsce. W tym roku pokazy podzielone będą tematycznie na trzy dni: czwartek, 6 października to dzień hip-hopowy, w piątek, 7 października królować będzie off/alternatywa, a w ostatnim dniu festiwalu - w sobotę, 8 października - pop i rock.

Festiwalowe jury będzie oceniało prace wystawione do tegorocznego konkursu w wielu kategoriach. Część z nich przypomina te, które pojawiają się w analogicznych konkursach na festiwalach filmowych, inne wynikają ze specyfiki formalnej teledysków, jeszcze inne są z kolei świadectwem wyraźnych tendencji w polskiej produkcji wideoklipowej.

Jury pracuje w dwóch etapach. Pod koniec sierpnia jurorzy otrzymają kasety video z wszystkimi zgłoszonymi do konkursu teledyskami. Na pierwszym posiedzeniu spośród zgłoszonych prac wybranych zostanie po sześć nominacji w każdej kategorii. Drugie posiedzenie jury, odbywające się już podczas Festiwalu, rozstrzygnie, który z sześciu teledysków uznany zostanie za najlepszy w danej kategorii. Jedynym wyjątkiem będzie w tym roku nagroda Yach Publiczności - w tym przypadku zwycięski wideoklip spośród sześciu nominowanych prac wybierze publiczność za pomocą SMS-ów.

Kategorie konkursowe:

1.Grand Prix
2.Yach za najlepszą reżyserię
3.Yach za najlepszy scenariusz
4.Yach za najlepszy montaż
5.Yach za najlepsze zdjęcia
6.Yach za najlepszą plastyczną aranżację przestrzeni
7.Yach za najlepszą animację w wideoklipie
8.Yach za najlepszą kreację aktorską wykonawcy utworu muzycznego
9.Yach w kategorii "Inna Energia"
10.Yach Publiczności
blog comments powered by Disqus