Powstanie film o tragedii Jerzego Hawrylewicza

30 grudnia 2007

Mieszkający w Niemczech polski aktor Robert Kowalewski przygotowuje się do realizacji obrazu o Jerzym Hawrylewiczu, byłym piłkarzu Pogoni Szczecin, od 1992 roku, po rozległym zawale, pozostającym w stanie śpiączki. Obraz zrealizowany zostanie jako koprodukcja polsko-niemiecka, a na fotelu reżysera usiądzie Christian Goerlitz.

Hawrylewicz to jeden z bardziej znanych piłkarzy Pogoni, w której barwach, od 1983 roku rozegrał 87 meczów i zdobył 12 bramek. W barwach Pogoni wystąpił w spotkaniach Pucharu UEFA z FC Koeln i Hellas Werona W 1988 roku wyjechał do Niemiec, gdzie podpisał z VfB Oldenburg, awansując z drużyną do 2. Bundesligi. Tam, w 33 meczach, trafił do siatki 15 razy i zyskał przydomek "czarodziej z Marschwegu". Do ostatniej kolejki jego drużyna walczyła o awans do pierwszej ligi, a do szczęścia zabrakło zawodnikom z Oldenburga dosłownie jednej bramki. Po udanym sezonie przyszła jednak poważna kontuzja pachwiny. Dochodzący po niej do formy w drużynie rezerw Hawrylewicz, w lany poniedziałek 20 kwietnia 1992 roku, podczas meczu z HSC Hannover, dostał rozległego ataku serca. Podczas reanimacji jego mózg przez 8 minut był niedotleniony. Spowodowało to rozległe uszkodzenia półkul mózgowych. Od tamtego czasu Hawrylewicz znajduje się w stanie śpiączki.

W postać Hawrylewicza Kowalewski, który jest autorem scenariusza filmu, zamierza wcielić się osobiście. Rolę żony piłkarza - Ewy Hawrylewicz - powierzono Polce mieszkającej w Niemczech - Karinie Krawczyk, życiowej partnerce wokalisty niemieckiego zespołu rockowego Die Toten Hosen. W ekipie filmu znalazł się także Marek Włodarczyk, znany widzom jako kapitan Zawada z serialu Kryminalni. Na ekranie zobaczymy go w roli selekcjonera reprezentacji Polski. W filmie zagra również menedżer klubu Schalke 04 Rudolph Assauer, który przed laty sprowadził Hawrylewicza do Oldenburga.

Zdjęcia do filmu mają rozpocząć się w kwietniu 2008 roku, a do kin trafi on najprawdopodobniej w grudniu. Premiera odbędzie się jednocześnie w Polsce i Niemczech. Połowa z zysków zostanie przekazana rodzinie na rehabilitację Hawrylewicza.:: Źródło ::blog comments powered by Disqus