Spielberg wycofuje się z Olimpiady w Pekinie

13 lutego 2008

Steven Spielberg oficjalnie wycofał się z funkcji doradcy ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. To konsekwencja ultimatum, jakie reżyser postawił chińskiemu rządowi latem ubiegłego roku, wzywając go do potępienia ludobójstwa w sudańskim Darfurze i wsparcie działań ONZ w tej kwestii.

- Od tego momentu nie będę poświęcał swojego czasu i energii na organizację widowiska w Pekinie, lecz zrobię wszystko by pomóc w przerwaniu zbrodni, której świadkami jesteśmy w Darfurze - zakomunikował Spielberg.

Do zaangażowania się w sprawy Darfuru Spielberga przekonała 61-letnia Mia Farrow. Zdobywczyni Oscara za rolę w Dziecku Rosemary jest od czterech lat ambasadorem dobrej woli UNICEF w Afryce. W marcu aktorka opublikowała artykuł w Wall Street Journal ostrzegając w nim, że znany reżyser może się stać "Leni Riefenstahl pekińskich igrzysk". Zmarła w 2003 r. niemiecka reżyser do końca życia przepraszała za Olimpię - filmowy pean na rzecz hitlerowskich igrzysk w Berlinie z 1936 r.

Obok Farrow i Spielberga w obronę Darfuru zaangażowali się inni amerykańscy reżyserzy i aktorzy, m.in George Clooney, Brad Pitt, Don Cheadle i Jerry Weintraub.


 :: Źródło ::blog comments powered by Disqus