Polska zapowiedź "Janosika"

24 lipca 2009

Syrena Films - polski dystrybutor obrazu Agnieszki Holland i Kasi Adamik obrazu Janosik. Prawdziwa historia - zaprezentował w sieci trailer tej produkcji. Obraz pojawi się na ekranach kin już 4 września.

Jak podkreślają reżyserki, Agnieszka Holland i Katarzyna Adamik – nowy filmu o Janosiku będzie zupełnie inny od znanych nam realizacji telewizyjnych i filmowych. Widzowie będą mieli szansę zobaczyć po raz pierwszy prawdziwą historię Janosika – zmysłową, okrutną, pełną pasji i silnych emocji: - Dotychczasowe wersje filmowe Janosika operowały konwencją bajki, legendy, stylizacji folklorystycznej lub komedii kostiumowej. W scenariuszu Evy Borušovičovej uwiodła nas inna zupełnie poetyka; po pierwsze jest on oparty na prawdziwych osiemnastowiecznych dokumentach a nie na romantycznej legendzie, po drugie operuje subiektywnym, oryginalnym liryzmem – powiedziała Agnieszka Holland.

Inny będzie również sam Janosik. Reżyserki szukały go w trzech krajach i wybrały spośród 300 kandydatów. W tę rolę wcielił się porównywany przez Agnieszkę Holland do młodego Leonardo di Caprio czeski aktor Václav Jiráček. Nowy Janosik budzi emocje – w niczym nie przypomina powszechnie znanego potężnie zbudowanego zbójnika. Jak podkreślają reżyserki, ten efekt był zamierzony. - Vašek nas natychmiast zachwycił (…) miał nie tylko pochmurny, chłopięcy urok, powściągliwość, szczerość i koncentrację, ale przede wszystkim czuło się, że posiada ten rodzaj wewnętrznej niezależności, bez której każdy bohater staje się tylko jednowymiarową kukiełką. Nie tylko świetnie wyglądał i przekonująco grał, ale miał też w sobie tę „iskrę“, z jaką spotkałam się jedynie u kilku najlepszych amerykańskich aktorów – mówi Agnieszka Holland.

W filmie zagrali również: Michał Żebrowski jako czarny charakter Huncaga, Maja Ostaszewska jako wiedźma Margeta, Katarzyna Herman w roli uwodzicielskiej karczmarki Zuzy, a także: Danuta Szaflarska, Marian Dziędziel, Eryk Lubos, Rafał Maćkowiak, Maciej Kozłowski, Małgorzata Zajączkowska, Krzysztof Stroiński i Marek Probosz.

Zdjęcia do Janosika zrealizował Martin Strba, dwukrotny laureat Czeskiego Lewa. Muzykę do filmu napisał Antoni Łazarkiewicz.

Opowieść o bohaterze, który odbierał bogatym i dawał biednym powstawała w sumie przez blisko 90 dni zdjęciowych w Tatrach po słowackiej i polskiej stronie. W tym wielkim przedsięwzięciu wzięło udział ponad 100 aktorów, 60 jeźdźców oraz kilka tysięcy statystów. Na potrzeby filmu powstało 20 powozów, wykorzystano niemal 80 sztuk broni palnej i ponad 90 sztuk białej broni, a także dwa działa. W sumie użyto około 45 kg prochu strzelniczego, ponad 100 kostiumów, kompletne uzbrojenie 18-osobowego oddziału zbójników oraz 5 historycznych karet.

blog comments powered by Disqus