ENEMEF oraz dwie transmisje w sieci kin Multikino

12 stycznia 2017

ENEMEF: Noc Kina Polskiego to propozycja nie tylko dla miłośników polskich filmów, ale dla każdego, kto lubi dobre kino. W repertuarze maratonu znalazły się najlepsze polskie filmy 2016 roku, które zdobyły uznanie krytyków filmowych i zachwyciły widzów.

Każdy z nich wyróżnia się intrygującą i autentyczną fabułą, urzeka rewelacyjną grą aktorską, a przy tym stwarza niesamowity klimat i wzbudza ogromne emocje. W ramach maratonu odbędzie się premierowy pokaz ostatniego filmu Andrzeja Wajdy Powidoki. Ta noc to wyśmienita uczta dla filmowego konesera! W repertuarze: Powidoki, Wołyń, Ostatnia rodzina oraz Jestem mordercą.

ENEMEF: Noc kina polskiego odbędzie się 13 stycznia o godzinie 22:00 w 29 Multikinach w Polsce: Bydgoszcz, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań 51, Poznań Malta, Radom, Rumia, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Szczecin, Tychy, Warszawa Targówek, Warszawa Ursynów, Warszawa Wola Park, Warszawa Złote Tarasy, Włocławek, Wrocław Pasaż, Wrocław Arkady, Zabrze, Zgorzelec.

Powidoki to ostatni film wybitnego Andrzeja Wajdy, polski kandydat do Oscara 2016 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Akcja filmu rozgrywa się w Łodzi w okresie stalinizmu. Główny bohater to Władysław Strzemiński (Bogusław Linda) - malarz, profesor i wykładowca, pioner polskiej awangardy. Nauczył się malować dopiero po amputacji ręki i nogi i w ciągu kilku lat zdobył popularność na całym świecie. Jest wielkim arystą oraz niezwykle charyzmatycznym człowiekiem uwielbianym przez studentów. Ponieważ nie poddaje się doktrynie socjalizmu i nie pozwala, by polityka wkaraczała do sztuki, władza postanawia go zniszczyć. Strzemiński staje się ofiarą prześladowań, artystą zapomnianym, a ostatecznie kloszardem przymierającym z głodu.

Wołyń to wstrząsający film Wojciecha Smarzowskiego, w którym reżyser bez znieczulenia przedstawia historię rzezi wołyńskiej. Historia rozgrywa się w małej wiosce, którą zamieszkują Ukraińcy, Polacy i Żydzi, obejmuje okres od wiosny 1939 do lata 1945 roku. Ukazana jest z perspektywy głównej bohaterki - młodej dziewczyny Zosi Głowackiej, która jest zakochana w ukraińskim chłopcu, ale ojciec wydaje ją za mąż za bogatego, dużo starszego wdowca z dwójką dzieci Macieja Skibę. Życie wsi zmienia się diametralnie wraz z wybuchem II WŚ. Widzowie stają się świadkami eskalacji napięcia między społecznościami, ogromnej nienawiści i niewyobrażalnego barbarzyństwa. W okrutnej rzeczywistości, gdzie żądza krwi jest ponad wszelkie wartości, Zosia zostaje sama i próbuje ocalić siebie oraz swoje dzieci.

Z kolei Ostatnia rodzina przedstawia okres życia rodziny Beksińskich zaczynający się w momencie wyprowadzki Tomka do własnego mieszkania. Ponieważ nowe lokum znajduje się na tym samym osiedlu, chłopak pozostaje w bliskim kontakcie z rodzicami. Jego nadwrażliwość i próby samobójcze są źródłem niepokoju Zofii i Zdzisława, którzy muszą zawalczyć o syna oraz o porządek własnego życia. Gdy Tomek zaczyna pracować w Polskim Radiu, a Zdzisław podpisuje umowę z marszandem Piotrem Dmochowskim wydaje się, że wszystko zaczyna się układać. Niestety los nie jest dla nich łaskawy... Fascynująca, przejmująca, a przy tym zabawna opowieść o rodzinnym życiu legendarnych postaci.

Natomiast Jestem mordercą inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami. To trzymający w napięciu thriller psychologiczny. Akcja filmu rozgrywa się w latach 70-tych na Śląsku. W regionie grasuje seryjny morderca kobiet zwany Wampirem. Milicja bezskutecznie poszukuje sprawcy, gdy ofiarą pada siostrzenica Edwarda Gierka, sprawa nabiera najwyższej rangi. Na szefa grupy dochodzeniowej zostaje mianowany młody i niedoświadczony porucznik Janusz Jasiński. Jest to dla niego wielka szansa na awans, aby ją wykorzystać sięga nawet po wówczas mało znaną nowinkę technologiczną - komputer. Z jego pomocą trafia na trop zbrodniarza, któremu grozi kara śmierci. Od tej pory równolegle do śledztwa toczy się wewnętrzna walka bohatera między jego ideałami, a ambicją. Jak daleko się posunie kierowany pokusą sukcesu i poklasku?

Oprócz tego Multikino planuje również w styczniu dwa inne ciekawe wydarzenia specjalne.

Pierwszym z nich jest transmisja Romea i Julii z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku w reżyserii Barletta Shera. Odbędzie się ona 21 stycznia o godzinie 18:55 w wybranych kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Jaworzno, Olsztyn, Poznań Malta, Szczecin, Warszawa Złote Tarasy, Zabrze.

Przedstawienie trwać ma 3h i 20 min. Do obsady należą niemiecka sopranistka Diana Damrau (Julia), tenor z Włoch Vittorio Grigolo (Romeo), Elliot Madore (Merkucjo) i Mikhail Petrenko (Ojciec Laurenty).

Drugim wydarzeniem jest transmisja baletu Śpiąca królewna. Oryginalną choreografię Petipy odtworzył, zarazem opracowując ją na nowo, od lat związany z moskiewskim zespołem Jurij Grigorowicz. Zgodnie z tradycją wykonawczą, według której złej i szpetnej postaci nie może wykonywać balerina, w postać złej wróżki Carabosse wciela się mężczyzna.

Przedstawienie trwać ma 2 h i 50 min, a wyświetlane będzie w kinie w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Kielcach (retransmisje), Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu (Malta), Szczecinie, Warszawie (Złote Tarasy) oraz Zabrzu.


Justina za Multikinoblog comments powered by Disqus