Muzyczna podróż z Jamesem Newtonem Howardem

22 lipca 2017

James Newton Howard to niekwestionowany człowiek renesansu w swojej dziedzinie, nie bez powodu nazywany „muzycznym kameleonem”. Jako jednemu z nielicznych kompozytorów udało się przejść z muzyki pop do filmowej. Jego utwory budowały nastrój przez dekady w produkcjach filmowych z różnych gatunków. Jesienią tego roku fani takich produkcji jak „Pretty Woman” czy „Igrzyska Śmierci” będą mieli okazję posłuchać niezwykłej muzyki Jamesa Newtona Howarda na żywo, podczas dwóch koncertów w Krakowie i Warszawie. Przed listopadową wizytą kompozytora w Polsce warto udać się w muzyczną podróż przez jego najsłynniejsze dzieła.

Filmem, który przyniósł Howardowi niekwestionowaną sławę był „Pretty Women”. Fabuła filmu, aż prosiła się o wyjątkową oprawę muzyczną. Główna bohaterka to charyzmatyczna i nieszablonowa postać, Howardowi idealnie udało się podkreślić jej indywidualizm i liczne emocje towarzyszące granej przez Julię Roberts postaci. Zadanie o tyle skomplikowane, że wymagało zaakcentowania wielu skrajnych uczuć filmowej Vivian. Kompozytorowi udało się połączyć klimaty: epoki klasycyzmu i epoki romantycznej, nadając produkcji bajkowego charakteru.

Nominacji do Oskara doczekał się kultowy film akcji „Ścigany”. Dla kompozytora Jamesa Newtona Howarda był to pierwszy film z tego gatunku. W wielu wywiadach podkreślał, że dzięki niemu nauczył się odczytywać i przekładać na dźwięki uczucie strachu. Osiągnięcie brzmienia i efektu, na którym mu zależało wymagało jednak wiele pracy, a inspiracją był wtedy Jarry Goldsmith – autor muzyki do takich filmów jak „Star Trek” lub „Air Force One”. Kolejną ciekawostką związaną ze ścieżką dźwiękową „Ściganego” jest zaangażowanie saksofonisty Wayne Shortera, jednego z twórców fusion - podgatunku jazzu, który łączy elementy technik jazzowych z różnymi gatunkami takimi jak: rock czy muzyka elektroniczna.

To tylko nieliczne produkcje z ponad 120 filmów różnych gatunków, do których muzykę skomponował jeden z najwybitniejszych muzyków naszych czasów. Polscy fani Jamesa Newtona Howarda oraz serii „Igrzyska Śmierci” będą mieli niezwykłą okazję usłyszeć go na żywo podczas koncertów w ramach trasy “30 lat hollywoodzkiej muzyki”. Odbędą się one 26 listopada w TAUREN Arenie Kraków i 27 listopada w Hali Torwar w Warszawie, gdzie James Newton Howard wystąpi wspólnie z Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną.


osti za walk.plblog comments powered by Disqus