Odeszła Jeanne Moreau

31 lipca 2017

W wieku 89 last zmarła francuska aktorka kinowa i teatralna Jeanne Moreau. Mogliśmy oglądać ją w wielu filmach, a szczególnie zostaną zapamiętane jej role w m.in.: Windzie na szafotJules i JimNocy czy Dzienniku panny służącej. Aktorka miała na koncie nagrody w Cannes, Cezara, BAFTĘ i honorowego Oscara.

Jeanne Moreau urodziła się 23 stycznia 1928 w Paryżu. Studiowała aktorstwo w jednym z paryskich konserwatoriów. Była najmłodszym członkiem Comedie Francaise w historii tego teatru. Uważano ją za najwybitniejszą aktorkę sceniczną młodego pokolenia. Długo jednak to uznanie nie przekładało się na film. Moreau grywała wprawdzie w produkcjach od 1948 roku (zadebiutowała drugoplanową rolą w filmie Dernier amour Jeana Stelli), jednak były to zwykle sensacyjne filmy klasy B.
 
Przełom nastąpił w 1958 roku, kiedy to Louis Malle zaproponował jej rolę w swoim filmie Windą na szafot, a zaraz potem w Kochankach. Po premierze tego drugiego filmu Jeanne Moreau uzyskała status symbolu seksu.
 
Zagrała niemal w 130 filmach, m.in.: Jules i Jim Françoisa Truffauta, Nocy Michelangelo Antonioniego, Kobieta jest kobietą Jean-Luc Godarda, Ewie Josepha Loseya, Dzienniku panny służącej Luisa Bunuela czy Falstaff Orsona Wellesa. W 1965 roku razem z Brigitte Bardot grały w musicalu - westernie pt. Viva Maria!. Widzowie zapamiętają ją zapewne także dzięki filmom: Moderato Cantabile, Panna młoda w żałobie, Droga Luiza, Ostatni z wielkich, Nikity czy Aż na koniec świata. [za: film.onet.pl] 
 
Po 2000 roku nadal aktywnie udzielała się w kinie i teatrze. U boku Gerarda Depardieu i Johna Malkovicha pojawiła się w telewizyjnej ekranizacji powieści Wiktora Hugo - Nędznicy. Pięć lat później wykreowała postać Mahaut d'Artois w adaptacji Królów Przeklętych pióra Maurice'a Druona oraz Laurę w Czasie, który pozostał w reżyserii Francoisa Ozona. Jako sześćdziesięciolatka zadebiutowała jako reżyser teatralny i operowy. Znajdowała także czas na przewodniczenie jury przeróżnych festiwali filmowych na całym świecie, działalność w stowarzyszeniu młodych scenarzystów Equinoxe, czytanie książek, gotowanie oraz działalność polityczną (miała lewicowe poglądy).
 
 
Była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała między innymi nagrodę dla najlepszej aktorki w Cannes w 1960 roku, nagrodę BAFTA za najlepszą rolę kobiecą w musicalu - westernie Viva Maria!, Cezara za najlepszą rolę kobiecą w Spacerze brzegiem morza. Od 1995 roku honorowana była za całokształt swojej twórczości. Najpierw Cezarem (1995), później na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym San Sebastian (1997) i Feliksem (1997), nagrodą honorową Złotym Niedźwiedziem na Berlinale (2000) oraz nagrodą honorową Złota Palma Cannes (2003). Z kolei w 1998 r. aktorka otrzymała honorowego Oscara. Dziesięć lat później, w 2008 roku, dostała również "honorowego Super Cezara".
 
Po raz ostatni zagrała w komedii pt. Mam zdolnych przyjaciół w reżyserii Alexa Lutza, kreując postać babci Thibaulta. 
 
Zmarła w nocy z niedzieli na poniedziałek; aktorkę znaleziono martwą w jej mieszkaniu w Paryżu - podała mer 8. dzielnicy francuskiej stolicy Jeanne d'Hauteserre. Moreau miała 89 lat. 
 
Poniżej przypominamy słynny występ z Festiwalu Filmowego w Cannes z 1995 roku. W trakcie Gali Vanessa Paradis wspólnie z Jeanne Moreau wykonały utwór pt. Le Tourbillon de la Vie, pochodzący z filmu Jules i Jim.
 
 
 


:: Źródło ::blog comments powered by Disqus