Kompozytor James Newton Howard na koncertach w Polsce!

19 sierpnia 2017

James Newton Howard to niekwestionowany mistrz w komponowaniu muzyki filmowej i jeden z najbardziej rozchwytywanych kompozytorów na świecie.

W jego dorobku artystycznym znajduje się ponad 120 skomponowanych ścieżek filmowych, 7 do seriali telewizyjnych, 88 nominacji do różnego rodzaju nagród filmowo - telewizyjnych, a których aż 64 wygrane! Te liczby mówią same za siebie. Już w listopadzie wszyscy fani kompozytora będą mogli zobaczyć i posłuchać go na żywo podczas dwóch koncertów w Polsce – w Krakowie i Warszawie.

Koncert w Krakowie odbędzie się 26 listopada w TAURON Arenie, a dzień później, 27 listopada kompozytor zagra w Hali Torwar w Warszawie, gdzie wystąpi wspólnie z Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Bilety do nabycia na Eventim.pl oraz w autoryzowanych punktach sprzedaży.

Warto przypomnieć o trwającym do 30 września konkursie dla wokalistek, w którym do wygrania będzie występ na jednej scenie z Jamesem Newtonem Howardem w Krakowie i Warszawie oraz wspólne wykonanie piosenki z Igrzysk Śmierci, którą w oryginale śpiewa Jennifer Lawrence. Konkurs jest niesamowitą szansą dla utalentowanych osób, których marzeniem jest występ na wielkiej scenie w towarzystwie orkiestry symfonicznej oraz chóru, u boku jednego z najwybitniejszych kompozytorów filmowych naszych czasów.

Aby wziąć udział w konkursie, należy zapoznać się z regulaminem i wysłać zgłoszenie za pomocą specjalnie przygotowanej strony -  www.jamesnewtonhoward.com/competition/ załączając nagranie z własną wersją piosenki.

Zanim jednak miłośnicy kompozycji Jamesa Newtona Howarda poczują magię muzyki filmowej na żywo, mamy dla nich najważniejsze fakty i liczby z życia artysty. Oto one:

1. Babcia kompozytora była skrzypaczką klasyczną w Pittsburgh Symphony. To dzięki niej rozpoczął w wieku 4 lat naukę gry na fortepianie.

2. Jego ulubionym kompozytorem jest Ludwig van Beethoven.

3. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w 1970 roku. Przez pierwsze 15 lat jako producent i aranżer  współpracował z takimi gwiazdami jak: Genesis, Yes, Barba Streisand, Earth Wind & Fire, Rod Stewart, Diana Ross, Cher, Chaka Khan czy Eltonem Johnem.

4. Pierwszym filmem, do którego skomponował muzykę była Centrala w reżyserii Kena Finklemana z 1985 roku.

5. Często James Newton Howard w ostatniej chwili zastępował innego kompozytora podczas produkcji filmu. Dobrym przykładem jest King Kong w reżyserii Petera Jacksona, gdzie dostał tylko 5 tygodni na to, aby od nowa skomponować całą ścieżkę dźwiękową. Pracował wtedy po 16 godzin dziennie.

6. Wielu znanych reżyserów kilkukrotnie współpracowało z kompozytorem przy swoich projektach. Skomponował on muzykę do wszystkich 8 filmów słynnego M. Night Shyalamana m.in.  Szósty zmysł czy Osada. Przy 7 filmach pracował z Francisem Lawrencem, w tym przy Igrzyskach Śmierci. Również Lawrence Kasdan zaprosił go do współpracy przy 5 swoich produkcjach, w tym Wyatt Earp. Z jego umiejętności korzystali także: Joel Schumacher, Tom Hanks, David Yates czy Christopher Nolan.

7. Do chwili obecnej James Newton Howard skomponował muzykę do ponad 120 filmów – od kina akcji, przez thrillery, horrory, a także komedie. Jest także autorem tematu przewodniego do słynnego serialu Ostry dyżur, a także zeszłorocznego hitu Seria niefortunnych zdarzeń. Średnio komponuje 4 ścieżki dźwiękowe w roku.

8. Na swoim koncie ma aż 64 nagrody w tym: Grammy, Emmy, czy Saturn.


Justina za walk.plblog comments powered by Disqus