"Dunkierka" już dostępna na Blu-ray i DVD!

19 grudnia 2017

Christopher Nolan, twórca kultowej trylogii Mroczny Rycerz powraca w nowym filmie Dunkierka. To superprodukcja poświęcona jednej z największych operacji podczas II Wojny Światowej. Film na 4K Ultra HD Blu-ray, Blu-ray i DVD zadebiutował wczoraj, tj. 18 grudnia.

W 1940 roku, po kapitulacji Francji setki tysięcy alianckich żołnierzy wycofało się do Dunkierki, niewielkiego miasteczka położonego blisko granicy z Belgią. Wśród nich jest Tommy (Fionn Whitehead), brytyjski szeregowiec, który jako jedyny ze swojego oddziału ocalał z zasadzki zastawionej przez niemieckich żołnierzy. Wraz z tysiącami innych żołnierzy oczekuje na plaży na ewakuację. Ta jednak się nie rozpoczyna.

Tymczasem niemieckie bombowce dziesiątkują wojska stłoczone nad morzem zamieniając plażę w krwawą łaźnię. Zdesperowane dowództwo brytyjskiej marynarki podejmuje decyzję o zajęciu prywatnych łodzi i wykorzystaniu ich do ewakuacji alianckich żołnierzy. Pan Dawson (Mark Rylance) wraz z synem Peterem (Tom Glynn-Carney) postanawiają jednak popłynąć do Dunkierki samodzielnie, na pokładzie własnego statku i spróbować w ten sposób pomóc żołnierzom. Na ich drodze niespodziewanie stają żołnierz (Cillian Murphy) oraz pilot Collins (Jack Lowden)...

Akcja filmu rozgrywa się na lądzie, na morzu i w powietrzu. Myśliwce RAF-u toczą podniebny bój z wrogiem ponad kanałem La Manche, starając się ochronić bezbronnych ludzi na ziemi. W tym czasie setki niewielkich łodzi z załogą złożoną zarówno z wojskowych, jak i cywilów wyruszają w desperacką misję ratunkową, ryzykując życiem i ścigając się z czasem, aby ocalić żołnierzy.

Dunkierka to jeden z najbardziej oczekiwanych, ale i najwyżej ocenionych filmów tego roku. Wyreżyserowany na podstawie własnego scenariusza przez nominowanego trzykrotnie do Oscara Christophera Nolana podbił serca widzów i krytyków oraz odniósł olbrzymi sukces komercyjny. W filmie wystąpili m.in.: Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden, Harry Styles, Aneurin Barnard, James D’Arcy, Barry Keoghan, a także pięciokrotnie nominowany do Oscara Kenneth Branagh, nominowany do Złotego Globu Cillian Murphy, laureat Oscara Mark Rylance oraz nominowany do Oscara Tom Hardy.

Film opowiada o „Operacji Dynamo”, w której wzięło udział co najmniej 800 jednostek pływających (z czego ponad 200 zostało zatopionych przez Niemców). Operacja trwała od 26 maja 1940 roku do 4 czerwca 1940, a w jej wyniku z plaży Dunkierki do Wielkiej Brytanii ewakuowano  338 226 żołnierzy.

Pomysł na realizację Dunkierki narodził się w głowie Christophera Nolana jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku podczas rejsu małym jachtem przez kanał La Manche do Dunkierki. Ta wyprawa, w której reżyserowi towarzyszyła Emma Thomas (żona Christophera Nolana i producent filmów) wywarła na Nolanie ogromne wrażenie. Kiedy para skończyła pracę nad Interstellar, Thomas przypomniała mężowi o tamtej wycieczce i podsunęła mu pomysł, by ich kolejną wspólną produkcją była właśnie Dunkierka. Realizację filmu poprzedziły gruntowne przygotowania. Christopher Nolan spotkał się z weteranami, którzy brali udział w „Operacji Dynamo” i wysłuchał ich wspomnień. Korzystał również z pomocy Imperial War Museum oraz historyka Joshui Levine’a, autora książki Dunkierka, który później pełnił przy filmie funkcję konsultanta do spraw historycznych.

Pierwotnie Christopher Nolan rozważał realizację Dunkierki bez scenariusza, z dialogami improwizowanymi na planie. Od tego pomysłu odwiodła go jednak żona i w 2015 roku powstał liczący zaledwie 76 stron scenariusz, w którym historia „Operacji Dynamo” opowiedziana jest z trzech perspektyw – lądu, morza i powietrza. Prace na planie rozpoczęły się 23 maja 2016 roku w Dunkierce. Przez kolejne cztery tygodnie ekipa pracowała we Francji, Holandii i Anglii a później na dwa tygodnie przeniosła się do Kalifornii. Zdjęcia w Dunkierce realizowano w tych samych miejscach, w których ponad 70 lat temu miała miejsce ewakuacja. Chcąc ograniczyć wykorzystywanie w postprodukcji efektów cyfrowych, na planie korzystano ze „staromodnych” kartonowych makiet, dzięki którym na ekranie wykreowano setki tysięcy żołnierzy oraz niezliczone ilości sprzętu wojskowego. Sceny batalistyczne realizowano przy wykorzystaniu pomniejszonych modeli samolotów i statków, co zapewniło im w filmie niezwykle realistyczny wygląd.

Na ekrany światowych kin Dunkierka weszła w lipcu 2017 roku z miejsca podbijając serca widzów i krytyków. Wyprodukowany za 100 milionów dolarów film zarobił w kinach na całym świecie ponad 524 milionów dolarów, stając się jedną z najbardziej dochodowych, ale i najchętniej oglądanych produkcji roku. W Polsce Dunkierkę obejrzało w kinach ponad 700 000 widzów.

Na płycie Blu-ray oprócz filmu znajdują się także ciekawe dodatki specjalne tj.: Proces twórczy: Badanie cudu, Tryptyk, Podkręcanie napięcia, Poszerzanie kadru, Migawki; Ziemia: Armia na plaży, W mundurze, Odbudowa falochronu; Woda: Flota, Zatopienie statku szpitalnego, Bohaterski statek, Małe statki, Zatapianie niszczycieli oraz Powietrze: Flota powietrzna, W przestworzach, Na krawędzi.


Justina za Galapagos Filmsblog comments powered by Disqus