Nie żyje Margot Kidder

16 maja 2018

Aktorka była laureatką Saturna za rolę dziennikarki Lois Lane w filmie Superman (1978). Pamiętamy ją także z horrorów: SiostryHorror AmityvilleCzarne święta i Halloween IIMargot Kidder miała 69 lat.

 
Urodziła się 17 października 1948 roku w Yellowknife, w Kanadzie. Już jako dziecko miała potrzebę wyrażania swojego nastroju i oświadczyła, że zostanie w przyszłości aktorką. W ciągu dwunastu lat zmieniała jedenaście razy szkołę, a w jednej z nich wystąpiła w roli szekspirowskiej Julii w dramacie Romeo i Julia. Po ukończeniu nauki przeporowadziła się do Los Angeles, by rozpocząć karierę filmową. Jej kanadyjski agent zdobył dla niej niewielką rolę Adeline w komedii Normana Jewisona pt. Ale zabawa (1969). Następnie zagrała u boku Gene'a Wildera w komedio-dramacie romantycznym Quackser Fortune Has a Cousin in the Bronx (1970) w reżyserii indyjskiego reżysera Warisa Husseina. Uczyła się aktorstwa w Nowym Jorku, występując okazjonalnie w produkcjach telewizyjnych takich jak: McQueen (1969), Corwin (1969-71), Suddenly Single (1971), Nichols (1971-1972) i The Bounty Man (1972). Sukces na dużym ekranie przyniosła jej podwójna tytułowa rola bliźniaczek w horrorze Briana De Palmy Siostry (1973). W 1975 roku została uhonorowana kanadyjską nagrodą filmową Etrog za role w filmach: A Quiet Day in Belfast (1974) Milada Bessady i Czarne Święta (1974) Boba Clarka. Wielkie zmiany w jej karierze aktorskie nastąpiły, gdy przyjęła rolę dziennikarki Lois Lane, ukochanej tytułowego komiksowego bohatera w filmie Richarda Donnera Superman (1978), który miał swoją kontynuację w 1980, 1983 i 1987 roku. Za postać w tej produkcji kasowej odebrała w 1979 roku nagrodę Saturna. Natomiast główna rola Rity Harris w komedii Heartaches (1981) Donalda Shebiba przyniosła jej w Ontario nagrodę Genie. Kiedy w latach dziesięćdziesiątych wybuchała wojna w Zatoce, Margot wciągnęła się do polityki. Wygłaszała uznanie dla czynów wojska w Kuwejcie. A w kinie pojawiła się w westernie Richarda Donnera Maverick (1994) u boku Mela Gibsona i Jodie Foster. Na szklanym ekranie występowała gościnnie w wielu znanych serialach telewizyjnych, m.in. jako wypuszcza na wolność seryjna morderczyni Dr. Josephine Mataros w serialu Ziemia: Ostatnie starcie. [za: filmweb.pl]
 
 
Jako jedna z nielicznych aktorem uwielbiała grać w horrorach - wspominajac wcześniej Siostry Briana De Palmy, Czarne święta, Horror Amityville, Halloween II Roba Zombie czy w wybranych epizodach serii Opowieści z krypty.
 
Jak poinformowało TMZ, aktorka została znaleziona w swoim domu. Przyczyny śmierci są nadal ustalane. Margot Kidder miała 69 lat. 

 

 :: Źródło ::blog comments powered by Disqus