Pora na batalię o FOXa?

23 maja 2018
Gdy ogłoszono, że Disney osiągnął porozumienie w sprawie nabycia większości zasobów FOXa poruszenie wśród filmoholików było olbrzymie. Cała sytuacja budziła tyle samo obaw, co nadziei. Aktualnie cała umowa i potencjalna transakcja są prześwietlane przez władze amerykańskie pod kątem ewentualnego łamania przepisów antymonopolowych. Okazuje się jednak iż nie tylko kongres USA może stanąć Disneyowi na drodzę.
 
 
W zasadzie odkąd pierwsze plotki na temat umowy Disney/FOX zaczęły pojawiać się w sieci mówiono także o zainteresowaniu transakcją grupy Comcast. Dotychczas były to jedynie pogłoski, lecz dzisiaj oficjalnie potwierdzono, że przygotowywana jest konkurencyjna oferta za zasoby FOXa. Właściciele stacji NBC oraz wytwórni Universal zapewniają jakoby ich propozycja była jeszcze bardziej lukratywna od ponad 52 miliardów dolarów Disneya. Choć nie padły konkretne liczby mówi się o kwocie rzędu 60 miliardów dolarów.
 
Przed Disneyem jeszcze długa droga po zasoby FOXa. Jeśli oferta od Comcast zostanie odrzucona to finalizacja transakcji nastąpi najwcześniej pod koniec tego roku. Jednocześnie firma Myszki Micki przygotowała się na wypadek zerwania porozumienia. Jeśli FOX wycofa się z umowy, to będzie musiał wypłacić ponad półtora miliarda kary. Choć na tle 60 miliardów kwota ta nie wydaje się być zbyt wygórowana to trzeba pamiętć, że Comcast musiałby przejść tę samą drogę co Disney. Oznaczałoby to rozpoczęcie od nowa procesów związanych z władzami USA, a gwarancji uzyskania pozwolenia na transakcję nie ma.
 :: Źródło ::blog comments powered by Disqus