Oni powalczą o nagrodę Eye on Films Competition

20 czerwca 2018

Kilka dni z życia bogatej mieszczańskiej rodziny, postapokaliptyczna wizja Warszawy, przemiana pewnej nastolatki i podejrzany o morderstwo mężczyzna - to tylko kilka fragmentów opisów filmów, które wezmą udział w konkursie Eye on Films Competition w ramach nadchodzącej, siódmej edycji Kołobrzeg Suspense Film FestivalPrezentujemy pełne tytuły oraz zwiastuny obrazów.

Przywilej wątpliwości (The benefit of the doubt, reż. Samuel Tilman, Belgia 2017)
David jest szczęśliwym młodym ojcem. Ma kochającą żonę, dwójkę dzieci i grupę przyjaciół, z którymi zawsze jeżdżą na wakacje. Jednak podczas powrotu z ostatniej podróży do Vosges, David zostaje zabrany przez policje na przesłuchanie w sprawie morderstwa. Niedługo okazuje się, że szczęśliwe i przyzwoite życie bohatera nie jest takie jak by się wydawało. Nawet gdy Noël, jego najlepszy przyjaciel i Marco, jego prawnik stoją za nim murem, zaczynają pojawiać się wątpliwości…
 
 
 
Blue my mind (reż. Lisa Bruhlmann, Szwajcaria 2017)
Piętnastoletnia Mia staje w obliczu przytłaczającej przemiany, która stawia pod znakiem zapytania egzystencje bohaterki. Jej ciało diametralnie się zmienia mimo desperackich prób zatrzymania tego procesu, Mia jest zmuszona zaakceptować swoją naturę, która jest znacznie silniejsza od dziewczyny.
 
 
Oddech (Respiri, reż. Alfredo Fiorillo, Włochy 2018)
Po nieszczęściu, jakie spotkało Francesco, czterdziestoletni inżynier, przeprowadził się wraz z córką do willi rodzinnej położonej nad brzegiem jeziora Iseo. Pośród murów starego mieszkania znajduje się już tajemniczy gość. W domu słychać tylko echo jego respiratora. Poszukiwaniu spokoju Francesco zagrażają kolejne niejasne obecności. Dlaczego tam wrócił? Jakie wspomnienia go dręczyły? Czy opanuje ból i przetrwa w tak złowieszczym środowisku?
 
 
Wrogi (Hostile, reż. Mathieu Turi, Francja 2017)
Juliette, samotna ofiara epoki apokaliptycznej, walczy o przetrwanie z głodem, pragnieniem, złamaną nogą i dziwnymi, niepokojącymi stworzeniami, które pojawiają się tylko w nocy. Producentem filmu jest Xavier Gens (Frontieres, Hitman, The ABCs of Death, Krucyfiks).
 
 
Warszawa, rok 2030. Wydawać by się mogło, że dla Adama (Piotr Polak) lepsze jutro było… wczoraj. Dotknięty zanikiem pamięci bohater musi zacząć wszystko od nowa. Przeprowadza się i rozpoczyna pracę w potężnej korporacji. Poznaje w niej atrakcyjną Gorię (Olga Bołądź), którą jest totalnie oczarowany. Początkowo dziewczyna opiera się jego zalotom, uparcie twierdząc, że nie jest w jej typie. Gdy jednak romans nabiera rumieńców, chłopak dokonuje niebywałego odkrycia. W swoim nowym mieszkaniu znajduje stare radio, które nadaje audycje z lat 50. Okazuje się, że niezwykły odbiornik emituje również fale umożliwiające teleportację. Podczas jednej z podróży w czasie Adam „utyka” w 1952 roku. Zaniepokojona nieobecnością ukochanego Goria podejmuje się fascynującej, ale i niebezpiecznej misji sprowadzenia go z powrotem.
 
 
Happy end (reż. Michael Haneke, Austria 2017)
Kilka dni z życia bogatej mieszczańskiej rodziny. Dni, podczas których wyjdą na jaw długo skrywane sekrety. Kilka dni, które zakończą się... happy endem? Pod najbardziej ironicznym z tytułów w dorobku Hanekego kryje się jeden z najbardziej intrygujących filmów twórcy – szokujący, a jednocześnie zaskakująco zabawny. Michael Haneke bierze pod lupę najgłębiej skrywane emocje i to, jak Internet, którego używamy do komunikacji ze światem, niepostrzeżenie zmienia nasze życie intymne i relacje z najbliższymi. Z jednej strony „Happy End” to zbiór ikonicznych motywów pojawiających się w filmach Hanekego (międzypokoleniowy konflikt, dysfunkcyjna rodzina, przemoc, władza technologii). Z drugiej zaś – diagnoza stanu społeczeństwa.
 
 
 
Tegoroczna edycja Kołobrzeg Suspense Film Festival odbędzie się w dniach 4-8 lipca. Zapraszamy do śledzenia oficjalnej strony, gdzie pojawi się program: www.suspenseff.pl

 

 


Adrian Warwas za www.suspenseff.plblog comments powered by Disqus