Andrzej Grabowski i Marek Piestrak laureatami nagród Kołobrzeg Suspense Film Festival

24 czerwca 2019

Laureatem nagrody Ikony Polskiego Kina podczas VIII Kołobrzeg Suspense Film Festival zostanie Andrzej Grabowski. Nagrodę Latarnika za całokształt twórczości otrzyma z kolei Marek Piestrak, reżyser legendarnych filmów: Test pilota PirxaWilczyca czy Klątwa Doliny Węży. Impreza odbędzie się w tym roku w dniach 28-30 czerwca.

Nadbałtycki kurort szykuje się na przyjazd polskich i zagranicznych aktorów, reżyserów i producentów filmowych. Swoją obecność na festiwalu zapowiedzieli m.in.: aktorki Olga Bończyk, Emma Giegżno (Underdog), Andrzej Grabowski (Pitbull: Nowe porządki), Zbigniew Lesień (Fundacja), Antoni Królikowski (Miasto 44), Kamil Nożyński (Ślepnąc od świateł), Piotr Cyrwus (Exterminator. Gotowi na wszystko) oraz reżyserzy Marek Piestrak (Wilczyca) i Michał Otłowski (Jeziorak). Na imprezie pojawią się także: włoski scenarzysta Andrea Zacciarello, albański reżyser Andamion Murataj, producenci Alessandro Passadore Mario Mazzarotto.
 
Jak podkreśla Andrzej Stachecki, producent Suspense Film Festival:
 
Nasz festiwal to święto europejskiego kina sensacyjnego. To jedno z niewielu tego typu wydarzeń w Europie, na którym pokazujemy najnowsze i kultowe już dzieła tego gatunku, a także nagradzamy te najlepsze. Dla widzów to także okazja do spotkania z odtwórcami ról w tych filmach oraz ich reżyserami nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.
 
 
Kołobrzeski festiwal to także konkursowa rywalizacja. Międzynarodowe jury w składzie: Marek Piestrak (Polska), Mario Mazzarotto (Włochy), Andamion Murataj (Albania) wybierze najlepszy europejski film sensacyjny roku . W ramach konkursu Suspense Film Competition zaplanowano 6 pokazów. O statuetkę Golden Seahorse powalczą filmy z: Francji (Wilcze echa, reż. Abel Lanzac), Włoch (Nie jestem mordercą, reż. Andrea Zaccariello), Danii (Synowie Danii, reż. Ulaa Salim), Szwecji (Granica, reż. Ali Abbasi), Hiszpanii (Królestwo, reż. Rodrigo Sorogoyen). Polskę reprezentuje film pt. Wilkołak w reżyserii Adriana Panka
 
Odbędzie się także konkurs dla młodych twórców – First Shot, w ramach którego zostanie pokazanych 10 krótkometrażowych filmów fabularnych z elementami kina gatunkowego.
 
Aby wprowadzić widzów Festiwalu w dobry nastrój już w czwartek, 27 czerwca w Porcie Jachtowym odbędzie się plenerowa wieczorna projekcja komedii z plejadą polskich aktorów pt. Exterminator. Gotowi na wszystko. Z kolei w piątek, 28 czerwca w ramach pokazów polskiego kina sensacyjnego będzie można zobaczyć m.in. Kobiety mafii 2 w reżyserii Patryka Vegi, a także pierwszy konkursowy film - szwedzką Granicę (reż. Ali Abbasi). Na wieczornej gali - tuż po części oficjalnej odbędzie się specjalny premierowy pokaz najnowszego thrillera szpiegowskiego Luca Bessona pt. Anna z Sushą Luss w roli paryskiej supermodelki uwikłanej w międzynarodową walkę wywiadów.
 
W kolejnych dniach w cyklu Polskie Kino Sensacyjne zobaczyć będzie można filmy: Kurier w reżyserii Władysława Pasikowskiego, Dywizjon 303.Historia prawdziwa (reż. Denis Delić) oraz Underdog (reż. Maciej Kawulski). Z kolei w ramach Kina Konesera zostanie wyświetlony film Przedszkolanka w reżyserii Sary Colangelo, a po nim zaplanowano dyskusję, którą poprowadzą jak zawsze Monika Kowalska i Tomasz Raczek. Wieczorami na plenerowej Scenie Letniej odbywać będą cieszące się popularnością projekcje z cyklu Kino Emocji i Noc Horrorów.
 
Pod hasłem kinoterapii będzie można obejrzeć film Sauvage (reż. Camille Vidal Naquet), dystrybuowany w Polsce przez Tongariro Releasing. Po tym filmie planowana jest dyskusja, którą poprowadzi krytyk Tomasz Raczek oraz psycholog Armen Mekhakyan
 
W sekcji prezentującej najciekawsze seriale sensacyjne widzowie obejrzeć będą mogli serial HBO Ślepnąc od świateł w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego.
 
Jedną z atrakcji Festiwalu będzie Miasteczko Filmowe na Plaży Wschodniej, które dzięki wsparciu PKP Intercity-zaproponuje widzom ciekawe wydarzenia – nie tylko filmowe. Quizy filmowe i o Kołobrzegu, bieżące ciekawostki turystyczne i festiwalowe, spotkania z aktorami i wieczorne plenerowe maratony filmowe- to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Miasteczko Filmowe na Plaży Wschodniej zaprasza od 28 -30.06. w godz. 10-24. W ramach plenerowych plażowych projekcji zapraszamy na Vox Lux – film muzyczny z Natalie Portman w roli głównej oraz Diablo. Wyścig o wszystko – polskie sensacyjne kino akcji.
 
Popołudniami w Marine Hotel***** odbywać się będą otwarte spotkanie z aktorami: Olgą Bończyk, Andrzejem Grabowskim i Zbigniewem Lesieniem. 
 
W niedzielę, 30 czerwca planowana jest uroczysta gala zamknięcia festiwalu, podczas której zostaną wręczone nagrody konkursowe, a także odbędzie się recital Olgi Bończyk, która zaprezentuje Piosenki z klasą.
 
Dotychczasowe edycje spotkały się z dużą symaptią widzów i mediów. Podczas siedmiu dotychczasowych edycji Suspense Film Festival w Kołobrzegu odbyło się ponad 300 projekcji filmów, a festiwal gościł 280 aktorów i twórców filmowych z Polski i ze świata. Gospodarzem imprezy jest Miasto Kołobrzeg, Festiwal odbywa się również dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego. Partnerem imprezy od początku jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Zdrojowa Hotels, która gości uczestników Festiwalu w swoich 5-gwiazdkowych Marine Hotel ***** i Diune Hotel*****.
 
Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej Festiwalu w zakładce Program: http://www.suspenseff.pl
 
Wejściówki dostępne są w kasie Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu od 21 czerwca.
 
 

Adrian Warwas za suspenseff.plblog comments powered by Disqus