TVP na medal

4 lutego 2008

Cztery produkcje TVP, które znalazły się w finale prestiżowego konkursu programów telewizyjnych – New York Festivals 2008 zostały nagrodzone. Złote Medale zdobyły: Stefan Norblin w reżyserii Roberta Ćwiklińskiego (w kategorii: biografie / profile) oraz Wojciech Cejrowski – Boso przez świat Andrzeja Horubały (kategoria: podróże / turystyka). Brązowymi Medalami w kategorii „historia i społeczeństwo” wyróżniono natomiast Powstanie zamojskie Mirosława Gronowskiego i Uciekiniera Marka Tomasza Pawłowskiego.

W ścisłym finale, obok filmów TVP, znalazły się min. produkcje TVE, ABC News, Discovery Channel, CTV, WDR, BBC, CBC, ORF, ZDF, CNN, CBS, HBO i NHK. Ogółem, filmy z 25 krajów świata.

Stefan Norblin wyprodukowany przez TV Polonia to pierwsza próba przywrócenia pamięci o Stefanie Norblinie - ilustratorze, grafiku reklamowym, malarzu portreciście, projektancie mody, jak również scenografie teatralnym, który należał w Polsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego do grona najbardziej wziętych artystów. Film jest wspomnieniem jego losów, dokonań artystycznych, działalności poza Polską. Jest również przedstawieniem dramatu uchodźcy wojennego, który w obawie przed zagładą wyjechał z Polski, by już nigdy do niej nie wrócić.

Wojciech Cejrowski – Boso przez świat, produkowane dla Redakcji Rozrywki TVP2, jest serią / zapisem podróży Wojciecha Cejrowskiego, dzięki którym widzowie zapoznają się nie tylko ze standardowymi informacjami o miejscach, które warto odwiedzić, ale przede wszystkim z symbolami, ideami, wartościami, przekonaniami charakterystycznymi dla poszczególnych krajów. Wojciech Cejrowski stara się przybliżyć kulturę różnych regionów poprzez uczestniczenie w codziennych czynnościach i rytuałach, rozmowy i spory z mieszkańcami, kosztowanie potraw. Pozwala mu to na podjęcie próby antropologicznej analizy obserwowanych zjawisk.

Powstanie zamojskie Mirosława Gronowskiego, wyprodukowane przez TVP Lublin dla TV Polonia to czteroczęściowa, wstrząsająca seria przedstawiająca nieznane dotychczas szczegóły historyczne powstania.

Uciekinier Marka Tomasza Pawłowskiego, produkcja Redakcji Dokumentu TVP1, ukazuje niezwykłą sylwetkę Kazimierza Piechowskiego, który był w pierwszej grupie uciekinierów z Auschwitz w 1942 roku. W filmie po raz pierwszy zostały zaprezentowane zdjęcia z prywatnych archiwów oficerów SS obozu (AB).:: Źródło ::blog comments powered by Disqus