Walczą o "Hotel Polanów"

20 maja 2009

Grupa zapaleńców z Kudowy-Zdroju walczy o telewizyjną emisję zapomnianego serialu Hotel Polanów i jego goście. Zrealizowana na początku lat 80. produkcja to pasjonująca rodzinna saga i opowieść o końcu żydowskiego świata w małej Kudowie na początku XX wieku. W filmie wyprodukowanym przez ekipę z NRD wystąpiło wielu znakomitych polskich aktorów, m.in. Kalina Jędrusik, Jerzy Bińczycki, Iga Cembrzyńska, Szymon i Jan Szurmiejowie, Elżbieta Starostecka, Leon Niemczyk.

Trzyodcinkowy Hotel Polanów i jego goście powstał na podstawie autobiograficznej powieści Jana Koplowitza. Akcja obejmuje kilkadziesiąt lat, od początku XX wieku do momentu, kiedy naziści rekwirują majątek żydowskich hotelarzy, a ich samych wysyłają do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.

Telewizja Polska pokazała Hotel... tylko raz, prawie 25 lat temu. W archiwach TVP jest jego kopia w polskiej wersji językowej. Jednak emisję uniemożliwia brak licencji. Po 1989 roku prawami do filmów powstałych w NRD podzieliły się trzy niemieckie instytucje. Dzisiaj nie wiadomo, kto dysponuje prawami do tego tytułu. Pasjonaci z Kudowy-Zdroju zabiegają o wyjaśnienie sytuacji. O pomoc poprosili ministrów kultury Polski i Niemiec.:: Źródło ::blog comments powered by Disqus