10 najlepszych filmowych kawałków muzycznych 2012 roku

Autor: Hagath
Korekta: Klapserka
28 grudnia 2012

Rok 2012 dobiega końca, więc czas na pewne podsumowania. Jak się w tym roku prezentowały utwory muzyczne promujące największe filmowe hity? Oto subiektywne zestawienie naszej redaktorki.

Miejsce X

Taylor Swift ft. The Civil Wars - Safe & Sound

Ta piosenka została nagrana do filmu Igrzyska Śmierci. Z jednej strony jest smutna, z drugiej zaś daje nadzieję. Pewnie też dlatego została w tym roku nominowana do Złotych Globów. Również sam teledysk został ciekawie wykonany. Niewinny wygląd wokalistki wyraźnie kontrastuje z przygnębiającym krajobrazem.

Miejsce IX

Pitbull - Back in Time

Jeśli ktokolwiek był w tym roku w klubie lub na jakiejś roztańczonej imprezie, nie mógł się zapewne bawić bez chociażby jednokrotnego odsłuchania tego utworu. Piosenka promująca trzecią część Facetów w czerni podbiła wiele list przebojów i na stałe zagościła na wszystkich parkietach. Szkoda, że to nie Will Smith stworzył ten kawałek, ale trzeba przyznać, że Pitbull sprawdził się równie dobrze. Back in Time wpada w ucho oraz dobrze oddaje pozytywną energię całego filmu.

Miejsce VIII

Julie Fowlis - Touch the Sky

Udany utwór znalazł się również w soundtracku Meridy Walecznej. Nagranie Julie Fowlis pełne jest szkockich rytmów, które przeplatają się z pogodnym brzmieniem gitary. Całość trwa zaledwie 2,5 minuty, ale nie mogło to wpłynąć na obecność Touch the Sky na tej liście.

Miejsce VII

Keith Urban - For You

Wzruszający tekst For you idealnie pasuje do tematyki filmu Akt odwagi. Produkcja opowiada bowiem o elitarnej jednostce NAVY Seals, która próbuje powstrzymać skoordynowany atak terrorystyczny na USA. Piękny utwór Keithe’a Urbana niewątpliwie wyraża większość emocji, które targają żołnierzami, nie tylko tymi z filmu. Nagranie słusznie zostało nominowane do Złotych Globów.

Miejsce VI

Mike Shinoda and Joseph Trapanese (ft. Chino Moreno) - RAZORS.OUT

Raid to jeden z najciekawszych filmów tego roku. W Polsce można go oglądać dzięki wydanej na DVD serii Rebel Rebel. Produkcja, co prawda, ukazała się jeszcze w 2011 roku, wtedy jednak można ją było spotkać jedynie na festiwalach. Szersza widownia lepiej zapoznała się z nią dopiero w 2012 roku, dlatego też utwór skomponowany przez Mike’a Shinodę, członka zespołu Linkin Park, znalazł się dopiero na tegorocznej liście.

Miejsce V

John Legend - Who Did That to You

Na świecie już niektórzy mogą się cieszyć westernem Quentina Tarantino, my musimy poczekać do 18 stycznia. Filmy Tarantino cechują się dużą oryginalnością, wydaje się, że nie inaczej jest w przypadku Django. Chyba nikt inny nie mógł oddać atmosfery całej historii lepiej niż czarnoskóry piosenkarz i kompozytor, John Legend.

Miejsce IV

Neil Finn - Song on the Lonely Mountain

Od 25 grudnia w Polsce odbywają pokazy przedpremierowe, a już 28 grudnia nowa produkcja Petera Jacksona trafi do wszystkich naszych kin. Hobbit – film, na który fani musieli czekać zdecydowanie za długo. I jeszcze trochę poczekają, ponieważ całość została rozbita na trzy części. Co by jednak o tym nie sądzić, wszyscy zaangażowani w produkcję czują klimat Śródziemia i wybrali naprawdę dobre nagranie, które go oddaje.

Miejsce III

Soundgarden - Live to Rise

Klimat klimatem, ale nie ma to jak dobre gitary i energia. Po wielu latach nieobecności na rynku muzycznym zespół Soundagarden powrócił w wielkim stylu tworząc świetny utwór do bijącego rekordy oglądalności filmu The Avengers. Nagranie jest z jednej strony wzniosłe, a  z drugiej dość luźne. Zupełnie jak sam film. Live to Rise to naprawdę kawał dobrego rocka będącego świetnym zwieńczeniem całej przygody oraz umilającym czekanie na scenę po napisach.

Miejsce II

Adele – Skyfall

To nagranie podbiło ostatnio serca wszystkich. Niesamowita Adele nagrała piękny utwór do Skyfall, nowego filmu o Jamesie Bondzie. Nagranie cechuje niesamowity klimat, jakże dobrze oddający nastrój panujący w samej produkcji. Ci, którzy mogli oglądać film w kinie wiedzą, jak cudownie całe nagranie uzupełniało niezwykłe filmowe intro, którego niestety w sieci nie znajdziemy w dobrej jakości.

Miejsce I

Florence+ The Machine - Breath Of Life

Adele, nie, John Legend, nie, Neil Finn, nie… Pierwsze miejsce zdecydowanie należy się już nieco zapomnianemu nagraniu Breath of Life do filmu Królewna Śnieżka i Łowca. Sam film może wybitny nie był, dało się go oglądać, ale ciężko było o większy zachwyt (szczególnie na ocenie zaważyła obecność Kristen Stewart). W tym artykule ocenie podlega jednak nie film, a muzyka, ta zaś była świetna. Nagranie promujące film zrobiło prawdziwą furorę, wielu już wtedy wróżyło mu nominację do Oscara. Szkoda, że pod koniec roku sporo osób wyrzuciło te zachwyty z pamięci na korzyść świeższych utworów.blog comments powered by Disqus