30 lat hollywoodzkiej muzyki – najlepsze motywy muzyczne Jamesa Newtona Howarda

Autor: Mateusz Michałek
Korekta: Damian "Nox" Lesicki
20 listopada 2017

James Newton Howard to jeden z najbardziej cenionych i wszechstronnych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. Maestro wystąpi w listopadzie na dwóch koncertach: w Krakowie (26 listopada) i Warszawie (27 listopada). Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne zestawienie najlepszych utworów Howarda, które chcielibyśmy usłyszeć podczas nadchodzących występów mistrza.

Podczas występów, zatytułowanych 30 lat hollywoodzkiej muzyki, kompozytorowi i towarzyszyć będzie Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, która zagra przekrój kompozycji artysty.  Muzyka mistrza wyróżnia się swoim melancholijnym charakterem, podkreślającym emocjonalność kluczowych scen, jednak w jego portfolio znajdziemy również zdecydowanie bardziej podniosłe i pompatyczne melodie. Na uwagę zasługuje zwłaszcza jego fantastyczna współpraca z M. Nightem Shyamalanem. Muzyka Howarda doskonale potęguje cechy charakterystyczne dla obrazów reżysera: mrok, niepokój i tajemniczość.

Szósty zmysł - Malcolm is Dead

Szósty zmysł to zdecydowanie najlepsza produkcja w karierze M. Nighta Shyamalana. Reżyserstworzył kompletną filmową mozaikę, która jest kinem szalenie ciekawym, niepokojącym, tajemniczym i zaskakującym widza. Klimat produkcji doskonale podkreśla utwór Malcolm is Dead, potęgujący poczucie grozy i niepewności towarzyszące spotkaniom Malcolma i Cole’a. To jeden z momentów mrożących krew w żyłach widza i powodujących nerwowe oglądanie się za siebie.

 

Igrzyska śmierci: Kosogłos.Część 1 – The Hanging tree             

Jakiś czas temu organizatorzy koncertów Jamesa Newtona Howarda ogłosili, że maestro poszukuje solistki do zaśpiewania The Hanging tree podczas koncertów w Krakowie i Warszawie. Do castingu zgłosiło się ponad 200 wokalistek. 14 listopada ogłoszono wyniki przesłuchań. Kompozytor ostatecznie wybrał Michalinę Olszewską i Agatę Babiarz, które zaśpiewają niezwykle ważną dla filmu, poruszającą, emanującą nadzieją i szalenie podniosłą piosenkę śpiewaną przez Katniss (w oryginale wykonaną przez Jennifer Lawrence). Piorunujące wrażenie zrobiła zwłaszcza pierwsza z solistek, przyćmiewając swoim wykonaniem gwiazdę Igrzysk.

 

Jestem legendą – I am listening

Produkcja Francisa Lawrence’a to prawdopodobnie jeden z najbardziej emocjonalnych filmów z gatunku sci-fi. Jestem legendą pamiętamy głównie z dwóch powodów (oczywiście poza ciekawą historią, scenografią i klimatem): fenomenalnej, samotnej  kreacji Willa Smitha oraz fantastycznej ścieżki dźwiękowej Jamesa Newtona Howarda. Na uwagę zasługuje zwłaszcza piękna melodia I am listening, podkreślająca samotność, bezsilność i izolację głównego bohatera. Kompozycja wywiera na słuchaczu olbrzymie wrażenie, pomimo swojego minimalistycznego i melancholijnego charakteru.

 

Osada – The Gravel Road

Ten thriller jest kolejnym filmowym romansem Shyamalana z Howardem. W czasie seansu ponownie usłyszymy klimatyczne, tajemnicze i przerażające kompozycje, podkreślające wyjątkowość Osady. Na uwagę zasługuje zwłaszcza The Gravel Road, będąca kwintesencją charakterystycznego stylu twórców.

 

King Kong – Beauty Killed the Beast

Wyjątkowy suita dla Jamesa Newtona Howarda, gdyż wyróżnia się na tle jego poprzednich kompozycji epickim charakterem, pompatycznością i dynamizmem. Kompozycja ukazuje dzikość Konga, a zarazem uwidacznia jego wyjątkowość, uczuciowość oraz specyficzną romantyczność jego „romansu” z „piękną”.

 

Dinozaur – The egg travels

Kolejna pompatyczna, podniosła i magiczna kompozycja, pochodząca z najbardziej niedocenianej i kontrowersyjnej animacji Disneya – Dinozaur. Maestro zadbał, aby w jego utworze nie zabrakło specyficznego klimatu filmowej przygody, wzruszającego wydźwięku produkcji oraz charakterystycznych tonów oddających niezwykłość świata dinozaurów.

 

Znaki ­- Roof Intruder

Trzeci już w naszym zestawieniu utwór skomponowany przez Howarda do filmu Shyamalana. Melodia doskonale podkreśla atmosferę grozy, niepokoju i tajemniczości Znaków, które do dziś mogą stanowić niedościgniony wzór dla przyszłych filmowców.

Mroczny rycerz – Harvey Dent Suite, Why so serious?, The Dark Knight theme

W obrazie Christophera Nolana (podobnie jak w Batman: Początek) usłyszymy ścieżkę dźwiękową skomponowaną wspólnie przez Jamesa Newtona Howarda i Hansa Zimmera. Ich nadzwyczajna współpraca wniosła muzykę filmową kina superbohaterskiego do rangi arcydzieła. Suity łączyły w sobie pompatyczność Zimmera z tajemniczością i melancholią Howarda. Fantastyczne kompozycje z trylogii Nolana stanowią wizytówkę produkcji, a na waszą uwagę zasługują: melancholijna, pełna nadziei i ujmująca Harvey Dent Suite, a także epickie, pompatyczne i przerażające- Why so serious? Trudno nie wspomnieć również o głównym motywie muzycznym, podkreślającym poczucie napięcia towarzyszące nam podczas oglądania Mrocznego rycerza.

 

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – Main titles (theme), Newt says goodbye Tina

Do spin-offu serii Harry Potter Howard został zatrudniony jako kontynuator pracy Johna Williamsa i Alexandra Desplata.  Filmowe przygody Newta Scamanadera podzieliły fanów, jednak ścieżka dźwiękowa stanowiła jeden z najmocniejszych aspektów obrazu. Po seansie w naszych głowach pozostaje magicznygłówny motyw muzyczny, przechodzący w znacznie mroczniejsze tony i wykorzystujący znane nam dźwięki z Harry’ego Pottera. Warto wspomnieć również o melancholijnej, poruszającej i romantycznej kompozycji Newt says goodbye Tina/ Jacob’s Bakery, która towarzyszy jednej z najsmutniejszych scen w filmie. Utwór, podobnie jak sekwencja, finalnie przechodziw optymistyczne i radosne tony, które spowodowane ponownym spotkaniem Queenie i Jacoba.

 

Czarownica - Maleficent Is Captured, Welcome to the Moors

W naszym zestawieniu znalazło się również miejsce na dwie kompozycje z Czarownicy, w której zagrała fenomenalna Angelina Jolie. Maleficent Is Captured to podniosła i nieco przerażająca suita podkreślająca dramat Diaboliny, natomiast Welcome to the Moors pełna magii i emocji muzyczna wizytówka z tajemniczego świata głównej bohaterki.

Jeśli jeszcze nie kupiliście biletów na koncert Jamesa Newtona Howarda, to koniecznie musicie to zrobić jak najszybciej, bo to fantastyczna i wyjątkowa okazja, aby posłuchać muzyki mistrza na żywo! Naprawdę warto!blog comments powered by Disqus