Dalekowie w popkulturze: Na małym i dużym ekranie

Autor: Sal
Korekta: Marta Kononienko
15 sierpnia 2017

Przed Wami nowy, dalekowy cykl! Dowiecie się z niego, gdzie wokół Was poukrywali się najstraszniejsi kosmici z Doktora Who. Jako że w różnych miejscach jest ich aż nadto, dziś zaczniemy od tworów popkultury. Oto dowody na to, że Dalekowie przejmują nasz świat, a Wy nawet nie zdajecie sobie z tego sprawy:

1. Looney Tunes znowu w akcji (Looney Tunes: Back in Action), 2003 r.

Królik Bugs i przyjaciele wracają do gry. Tym razem szukają zaginionego ojca i mitycznego niebieskiego diamentu. Gdy dochodzi do spotkania z przeciwnikiem, okazuje się, że ma on całkiemniezłe posiłki.

2. Teoria wszystkiego (Theory of Everything), 2014 r.

Film biograficzny Jamesa Marsha opowiadający o geniuszu naszych czasów - Stevenie Hawkingu - w którym główną rolę (oskarową) zagrał Eddie Redmayne. Gdy główny bohater dostaje syntezator mowy, wypróbowuje go w swoisty sposób. A może Hawking to nie człowiek, a ukryty Dalek i stąd bierze się jego geniusz? Doświadczenie pokazuje, że jest to możliwe.

3. Lego Batman: Film (Lego Batman: The Movie), 2017 r.

Najnowszy film o Batmanie przedstawia Gacka bez niepotrzebnego patosu charakteryzującego ostatnie filmy DC, a nawet z porządną dawką śmiechu. Bruce Wayne, zmuszony do przezwyciężania własnych słabości, znów ratuje miasto przed swoim największym wrogiem - J o k e r e m. Nemezis Batmana stworzył porządną ekipę złoli, rekrutując najstraszniejszych (anty)bohaterów współczesnej popkultury, wśród których znajdziemy wiele znajomych… twarzy?

4. Ulica Sezamkowa (Sesame Street), od 1969 r.

To pozycja, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Bawi dzieciaki przed telewizorami już 48 lat. Wciąż trwa i rozwija się pomimo prawie niezmienionej formuły. Co jakiś czas w odcinku przedstawiany jest NumericCon, czyli konwent liczb. W czwartym odcinku czterdziestego piątego sezonu pojawiły się różne gwiazdy, a pośród nich także nasze kochane solniczki.

 

 

 

 

Ostatnimi czasy coraz częściej powstają odcinki specjalne, które parodiują współczesne filmy i seriale, tj. Gwiezdne Wojny, Nędzników z 2012 roku, Grę o tron, House of Cards, a także Doktora Who.

5. Jaś Fasola (Mr. Bean), 1990 - 1995 r.

Kolejna ikoniczna postać, a jego “przygody” oglądają zarówno starsi, jak i młodsi. Brytyjski aktor ze swoją twarzą jest w stanie zrobić wszystko, a my to oglądamy, chłonąc jednocześnie tony informacji, które Rowan Atkinson jest w stanie nam w ten sposób przekazać. W odcinku Merry Christmas (s01e07), gdy główny bohater wyszedł na świąteczne zakupy, nie odbyło się bez małej perełki dla fanów Daleków.

6. Teoria Wielkiego Podrywu (The Big Bang Theory), 2007 r.

Serial stworzony dla fanów geekowskich żartów, smaczków i odniesień. Choć z sezonu na sezon serial zmienia trochę swój nacisk z nerdów na ich relacje z ludźmi, wciąż pojawiają się hermetyczne żarty, popkulturowe dyskusje i zabawki. Dalekowie przeszli do ich świata niezauważeni, ukrywając się na ścianach i półkach. Tylko czekać aż zaatakują...

Oglądając telewizję spotykamy Daleków niemal na każdym kroku. Żyją (lub już nie) w świecie seriali zarówno brytyjskich, jak i amerykańskich. Kultowe "pieprzniczki" można było zauważyć również w Simpsonach, Futuramie, Pełzakach czy Zabójczych umysłach.

Na koniec jeszcze mały bonus. Czasem nie trzeba nawet odpalać odcinka serialu, by zorientować się, że Dalekowie już tam są. U Brytyjczyków przypominają nawet, kiedy czas na przerwę.blog comments powered by Disqus