Filmowe lato w mieście – Poznań

Autor: Damian "Nox" Lesicki
Korekta: Joanna Biernacik
1 lipca 2015

Wakacje już się zaczęły. Pogoda sprzyja rekreacyjno-sportowo-turystycznym aktywnościom, rok szkolny i akademicki się skończył, pracownicy rozpoczynają urlopy, a miasta stopniowo pustoszeją. Mimo tego wakacyjnego eksodusu, w polskich metropoliach wciąż jest sporo do roboty, także dla fanów kina. Lato to nie tylko czas premier blockbusterów, ale również sezon rozmaitych festiwali i seansów plenerowych. Sprawdźcie, jakie filmowe atrakcje szykują się w Waszym mieście!

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator (10.07. – 16.07.)

Jak co roku, w pierwszej połowie lipca rozpocznie się Animator – gratka dla wszystkich miłośników ożywionych rysunków. Jak zwykle, organizatorzy szykują pokazy plenerowe, seanse konkursowe, warsztaty, koncerty, performansy i wiele innych atrakcji. W ciągu tygodnia trwania festiwalu będzie działo się zbyt wiele, by wymienić tu wszystkie punkty programu, dlatego odsyłamy do oficjalnej strony festiwalu.

 

Transatlantyk Festival (07.08 – 14.08.)

Chociaż program tegorocznego Transatlantyku nie jest jeszcze w pełni znany, z pewnością można spodziewać się równie zróżnicowanego zestawu atrakcji, co w latach poprzednich. Dokumenty, fabuły, filmy klasy B, produkcje dla dzieci, kino plenerowe, koncerty, konkurs kompozytorski, kino łóżkowe  – tych punktów programu z pewnością nie zabraknie i w tym roku. Aktualności dotyczące festiwalu Transatlantyk możecie śledzić tutaj.

 

Konwent Fantastyki Polcon

Filmowe wakacje w Poznaniu zakończy jeden z najważniejszych konwentów fantastycznych w Polsce – Polcon. Podczas czterech konwentowych dni możemy z pewnością spodziewać się co najmniej  kilkudziesięciu godzin prelekcji, paneli dyskusyjnych, konkursów i innych atrakcji związanych ze światem kina. Do 12 lipca można zgłaszać własne propozycje, więc wciąż macie szansę na urozmaicenie programu.

 

Kina letnie

Duże imprezy to oczywiście nie wszystko, co czeka kinomanów z Poznania w te wakacje. Jak co roku, swoją działalność rozpoczną rozmaite kina letnie.

W Starym Browarze odbywa się już 10 edycja Kina na Dziedzińcu Sztuki. W każdą środę o godz. 21:30 mają miejsce darmowe seanse filmów połączone z ambientem:


1 lipca – Król Lew

8 lipca – Do widzenia do jutra

15 lipca – Osiem i pół

22 lipca – Kabaret

29 lipca – Ojciec chrzestny

5 sierpnia – Czułe słówka

12 sierpnia – Kika

19 sierpnia – Underground

26 sierpnia – Chłopaki nie płaczą

Informacje na temat Lata na Dziedzińcu Sztuki można śledzić na bieżąco tutaj.

Stary Browar nie będzie w tym roku jedyną galerią handlową, która zorganizuje kino letnie. W Galerii Malta już rozpoczął się cykl darmowych pokazów pod hasłem Filmowe piątki w plenerze. Seanse odbywają się w piątki o godz. 21:30 na trawniku przed galerią.W najbliższym czasie wyświetlone zostaną następujące filmy:

10 lipca  – Reguła milczenia lub Wielki Gatsby

17 lipca – Annie Hall lub Scoop gorący temat

24 lipca – Lepiej późno niż później lub To skomplikowane

Na repertuar można głosować za pośrednictwem facebooka.

W okolicy Jeziora Malta, w Restauracji Sygnatura będzie z kolei funkcjonować Kino Letnie Malta Ski. Pokazy będą odbywać się w lipcowe i sierpniowe piątki i soboty o godz. 22:00 (od połowy sierpnia o 21:00). Wstęp wolny.

4 lipca – Intruz

5 lipca – Wyszłam za mąż zaraz wracam

11 lipca – Niemożliwe

12 lipca – Odwróceni Zakochani

18 lipca – Przetrwanie

19 lipca – Looper – Pętla Czasu

25 lipca – Panaceum

26 lipca – Anatomia Strachu

1 sierpnia – Sanctum

2 sierpnia – Mr Brooks

8 sierpnia – Rafa

9 sierpnia – Outlander

15 sierpnia – Smak Życia 3

16 sierpnia – Najlepsze najgorsze wakacje

22 sierpnia – Tajemnica Filomeny

23 sierpnia – Don Jon

29 sierpnia – Królowie lata

30 sierpnia – Doomsday

Częścią projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami jest akcja Kino Letnie Vol. 1. W ramach pierwszej edycji Kina Letniego będzie można zobaczyć cztery produkcje wykonane przez fotografów lub poświęcone fotografii. Cykl pokazów zawita również do Poznania. Darmowe seanse odbędą się na BRZEGu Wschodnim przy ul. Wioślarskiej 74.

23 lipca – Get The Picture

27 sierpnia – Dans un océan d'images

24 września – A Film About With Anders Petersen

Więcej informacji na temat projektu na oficjalnej stronie oraz na facebooku.

Stowarzyszenie Kolektyw Kąpielisko przygotowuje plenerowe seanse w sercu poznańskiego Łazarza. Kin(o)gród ma się mieścić w Parku Kasprowicza, a seanse będą odbywać się w weekendy o godz. 22:00. Szczegóły na razie nie są znane.

AKTUALIZACJA:

Jak można było przewidzieć, w Poznaniu odbędą się kolejne pokazy plenerowe. 16 lipca o godz. 21:00 w Ogrodzie Łazarz (ul. Klaudyny Potockiej, między budynkami nr 39 i 41) wyświetlony zostanie film Zabiłem moją matkę.

Podobnie jak w latach poprzednich, w lipcu funkcjonować będzie Kino na Rybitwach. Seanse odbywają się w soboty o godz. 22:00 na skwerze u zbiegu ul. Rybaki i Strzałowej. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć jeszcze dwa filmy:

18 lipca - Jeziorak

24 lipca - Sportowiec z miłości

Więcej informacji można znaleźć na facebookowej stronie organizatora - Kina Malta.

Z kolei w czwartki o godz. 21:30 warto odwiedzić Winiarnię pod Czarnym Kotem prz ul. Wolsztyńskiej 1 (wejście od Marcelińskiej), która organizuje projekcje letniego Kina Grunwald. W tym roku hasłem przewodnim pokazów są filmy z miasta Warszawy. Program przedstawia się następująco:

16 lipca - Anatol Szuka Miliona

23 lipca - Człowiek z M3

30 lipca - Wielka Majówka

06 sierpnia - Ekstradycja (odc. 1)

13 sierpnia - Poza Zasięgiem (Twardziel w Warszawie) 

20.08 - Kick

Po filmach odbywają się występy muzyczne:

16 lipca - NovacDJ

23 lipca - Feelaz

30 lipca - Chłopak z Sąsiedztwa

06 sierpnia - LUK/Against Egoism

13 sierpnia - Feelaz

20 sierpnia - P.Lux

Informacje na temat seansów można śledzić na facebooku.

Kolejną atrakcją dla Poznaniaków jest Lato na Targach. Filmy będzie można oglądać w plenerze, siedząc w wygodnych leżakach. W przypadku złej pogody seanse będą odbywały się w hali MP2. Na miejscu będzie można kupić przekąski. Projekcje mają miejsce w czwartki o godz. 21:30. Poniżejprezentujemy repertuar:

16 lipca - Sugar Man
23 lipca - Grand Budapest Hotel
30 lipca - Wenus w Futrze
6 sierpnia - Ida
13 sierpnia -  Nauka spadania
20 sierpnia - Królowie Lata

Z pewnością nie są to wszystkie okołofilmowe rozrywki, które tego lata czekają na mieszkańców Poznania, jednak postaraliśmy się zebrać ich jak najwięcej. Jeśli wiecie o innych ciekawych atrakcjach dla miłośników kina, dajcie znać w komentarzach. Życzymy udanych  wakacji z X Muzą. Już wkrótce na naszych łamach kolejne miasta!blog comments powered by Disqus