Testowaliśmy Iplex.pl

Autor: Rafał Pawłowski
12 lutego 2008

W sieci wystartowało niedawno kino internetowe Iplex.pl. Jego pomysłodawcy postawili na ambitny repertuar, na początek sięgając po ofertę tytułów Vivarto: GranatowyPrawieCzarny, Rosario Tijeras, Antena, Jonny Vang, Machuca, Nie ma takiego numeru. Od podobnych przedsięwzięć na polskim rynku różni je to, iż, jak w prawdziwym kinie, pojemność sal ma swoje ograniczenia, a seanse rozpoczynają się o określonych godzinach. Za bilet zapłacić trzeba od 8 do 10 zł.


Obostrzenia i cena nie odstraszyły internautów, którzy tłumnie postanowili skorzystać z oferty Iplex.pl. Komplety i brak miejsca na seansach na tydzień na przód szybko spotkał się z reakcją ze strony firmy, która od dziś powiększyła dwukrotnie pojemność sal. Obecnie każdy seans może "pomieścić" 120 osób. Frekwencyjny sukces to dowód, iż polscy internauci gotowi są płacić za internetowe seanse i można podjąć na tym polu walkę o widza z krążącymi po sieci pirackimi kopiami filmów.

OBSŁUGA STRONY

Poruszanie się po Iplex.pl nie powinno sprawić większych problemów nawet mało doświadczonemu internaucie. Uwagę zwraca rozbudowana oferta programowa. Użytkownik może przeczytać opis każdego z filmów oraz obejrzeć zwiastun produkcji. To wszystko pozwala mu podjąć decyzję, czy zarezerwować miejsce na dany seans. Błędem, który zapewne twórcy strony w najbliższym czasie wyeliminują, jest problem z przełączaniem się między salami w trakcie przeglądania repertuaru. Każdorazowe kliknięcie z sali A do B przenosi nas na stronę z dzisiejszym programem, mimo, że przed chwilą oglądaliśmy np. ofertę seansów na pojutrze.

Procedura logowania przebiega bardzo szybko i po kilku minutach możemy już kierować się w stronę sali ze wybranym filmem. Rezerwacja seansu nie wymaga ponoszenia żadnych opłat, dopiero chęć obejrzenia filmu oznacza dokonanie przelewu. Realizowany jest on w systemie platnosci.pl a skorzystać w ten sposób praktycznie ze wszystkich powszechnych polskich kont internetowych. Istnieje także możliwość zapłaty za seans kartą kredytową.

JAK TO DZIAŁA?

Co do wymogów technicznych twórcy Iplex.pl rekomendują łącze o szybkości 2 Mbps, dlatego, że każdy z Klientów otrzymuje w streamingu strumień 1 Mbps. Takie zestawienie pozwala na płynne oglądanie filmów w bardzo dobrej jakości. Testowaliśmy usługę na jednomegowym łączu i wypada ona bardzo dobrze. Porównując ją z technologiami streamingowymi większości serwisów informacyjnych, a także iTVP można odnieść wrażenie jak przy zmianie z VCD na DVD. Najsłabszą stronę przedsięwzięcia stanowi oczywiście dźwięk - miłośnicy wielokanałowych efektów raczej nie staną się widzami internetowych sal. Decydując się na seans, trzeba także pamiętać, że, tak jak w kinie odtwarzanego filmu nie da się zatrzymać. Niewątpliwy plus, to fakt, iż w przypadku jakiejkolwiek awarii (spadek napięcia, zawieszenie się systemu) po ponownym zalogowaniu możemy wrócić do oglądanego filmu.


Choć na swojej stronie organizatorzy zalecają używanie Internet Explorera i programu Windows Media Player v. 11, to w mailu zapewnili nas, iż z usługi mogą też korzystać użytkownicy platform Linux i MacOS. Sprawdziliśmy. Wersja testowa działała bez zarzutu. Próba obejrzenia wykupionego seansu zakończyła się jednak niepowodzeniem:


Powyższy screen nie napawa optymizmem. I może budzić konsternację w momencie, jeśli wcześniejszy test łącza użytkownika wypadł bezbłędnie.

PODSUMOWANIE

Iplex.pl to najciekawsza, jak do tej pory, inicjatywa płatnych seansów internetowych w Polsce. Na jej korzyść przemawia szczególnie oferta złożona z tytułów, kŧóre w obiegu kinowym pojawiają się w niewielkiej ilości kopii, a co za tym idzie dostępne są w nielicznych kinach i przez krótki okres. Jednocześnie jednak, trudną do przeskoczenia, barierą dla wielu internautów (szczególnie z mniejszych miejscowości - czyli tych gdzie kino autorskie dociera najrzadziej) będą wysokie wymogi techniczne. Poważną wątpliwość wzbudza ponadto korzystanie z technologii firmy Microsoft - jak pokazują nasze testy, nie jest ona przyjazna użytkownikom innych systemów informatycznych niż jej własny.

Ocena Iplex.pl

  • Oferta programowa [+]
  • Jakość [+]
  • Stosunek jakość / cena [+]
  • Wymagania techniczne [-]
  • Dostosowanie oferty do standardów otwartych [-]
  • Formy płatności [+]

Korzystałeś z Iplex.pl albo innego kina internetowego? - opowiedz o swoich doświadczeniach na forum...blog comments powered by Disqus