Najciekawsze serialowe postacie 2011 roku

Autor: Ania "Radosiewka" Radosiewicz, Hagath
30 grudnia 2011

Zwykle wszelakie nagrody są przyznawane aktorom, ale my dzisiaj pójdziemy o krok dalej. By serial odniósł sukces, potrzebuje przede wszystkim dobrej fabuły, a co za tym idzie - ciekawych postaci. Oryginalny bohater może przyciągnąć przed ekrany telewizorów prawdziwe tłumy. I właśnie dlatego zastanowimy się, która postać najbardziej się wyróżniała w ciągu ostatniego roku.

Byłoby bardzo trudno przyznać tytuł bezwzględnie najlepszej postaci – przecież każda z nich ma inne cechy, a niektórzy bohaterowie intrygują, mimo że nie budzą naszej sympatii. Postanowiliśmy więc stworzyć 12 kategorii. Do każdej z nich nominowaliśmy kilka postaci, by łatwiej było nam wyłonić zasłużonego zwycięzcę.

 

Największy psychopata:

Wygrywa… Tate Langdon z American Horror Story! Ten nastolatek jest zdolny do wszystkiego. Zabicie lub zgwałcenie kogoś to dla niego żaden problem. Jako klasyczny psychopata nie odczuwa nawet wyrzutów sumienia.

 

Największa psychopatka:

Wygrywa… Constance Langdon z American Horror Story! Nikt chyba nie walczył tak o przetrwanie swoje i swojej rodziny. Jej niesamowita osobowość przyciągała widzów już od pierwszego odcinka. Constance o mało nie przegrała z inną kobietą, która przywiązuje bardzo wielką wagę do swojej rodziny. Po piętach deptała jej Lysa Arryn ze swoim nadopiekuńczym podejściem do syna. Instynkt macierzyński bywa czasem naprawdę straszny w skutkach…

 

Najbardziej dwulicowa postać:

Tytuł najbardziej dwulicowej postaci roku idzie do…. Petyra Baelisha z Gry o Tron! Littlefinger już od pierwszego sezonu prowadzi swoją własną grę o tron i zawsze potrafi się ustawić. Paradoksalne w tej postaci jest to, że każdy wie, że nie należy jej ufać, ale w końcu i tak wszyscy na niej polegają. Dla niektórych ma to naprawdę śmiertelne skutki.

 

Najbardziej niewyparzony język:

W tej kategorii wygrywa… Debra Morgan z serialu Dexter! Nikt tak nie przeklina, jak ona. Zna chyba wszystkie zastosowania słowa f*ck, a do tego jest bardzo bezpośrednia i często bez owijania w bawełnę mówi to, co myśli.

 

Najinteligentniejsza postać:

Ten tytuł zdobywa oczywiście Tyrion Lannister! Nikt nie knuje takich intryg jak on. Swoją pozycję potrafi wykorzystać w najlepszy możliwy sposób. Kiedy trzeba jest mądry, a kiedy indziej ironiczny. Jest również mistrzem improwizacji.

 

Pary, które chcieliby zobaczyć widzowie:

Wielu widzów najchętniej zobaczyłoby razem… Damona i Elenę. Twórcy serialu dobrze o tym wiedzą i zawsze znajdą okazję, by nieco poirytować fanów. Między tymi dwojga często dochodzi do dwuznacznych sytuacji, ale i tak koniec końców Elena wybiera Stefana, a miłość Damona pozostaje nieodwzajemniona.

 

Najzabawniejsza postać:

  • Barney (How I Met Your Mother)
  • Max Black & Caroline Channing (2 Broke Girls)
  • Morgan (Chuck)

Wygrywa... Duet Max Black i Caroline Channing z 2 Broke Girls. Serial The New Girl nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań, ale za to 2 Broke Girls pozytywnie zaskoczyło i regularnie przyciąga przed telewizory liczną widownię.  Obydwie bohaterki bywają śmieszne, ale w zupełnie inny sposób – Max to doświadczona przez życie kelnerka, która doskonale wie, jak poradzić sobie w najtrudniejszej sytuacji, a Caroline to córka bogatego przedsiębiorcy, który trafił do więzienia i stracił wszystko. Dziewczyny zbierają pieniądze na otwarcie własnej cukierni i w międzyczasie pracują w restauracji. Serial posiada dość niewybredny humor, który z pewnością nie przypadnie do gustu najwrażliwszym widzom, ale cieszy się sporą oglądalnością (większą niż The New Girl). Barney oraz Morgan to nadal śmieszne postacie, ale tym razem nagroda trafia do debiutanckiej produkcji.

 

Najgłupsza śmierć:

  • Violet (American Horror Story) – nie zauważyła, że nie żyje
  • Khal Drogo (Gra o Tron) – zmarł od zakażenia
  • Hanka Mostowiak (M jak miłość) – wjechała w kartony

Bezapelacyjnie wygrywa Hanka Mostowiak z M jak miłość. Jest to jedyna polska produkcja w tym zestawieniu, ale nie jest to bynajmniej powód do dumy. Ciężko wymyśleć głupszą śmierć, można nawet odnieść wrażenie, że scenarzyści po prostu nie lubili Kożuchowskiej. Nawet osoby, które nie oglądają tej produkcji, czekały na tą scenę. Momentalnie stała się ona obiektem kpin i hitem Internetu.  

 

Najgłupsze postacie:

Nagroda wędruje do rodziny Shannonów z serialu S. F. Terra Nova. Jeden z najdroższych seriali nie doczekał się wybitnego scenariusza i nie wykorzystano potencjału, jaki niesie pomysł przeniesienia akcji do kolonii ludzi w czasach prehistorycznych. Rodzina Shannonów woli zajmować się swoimi związkami, dzieci zamiast interesować się otaczającym je światem, wolą romansować. Jakby tego było mało, ojciec, z zawodu detektyw i policjant, bohatersko rzuca się do akcji przy każdym niebezpieczeństwie, nie dbając o to, że najpierw warto by pomyśleć, czy należy iść po ciemku, samotnie, nie prosząc o żadne wsparcie. Dziwne, że rodzina nadal żyje przy jej poziomie bezmyślności.

 

Najciekawsza postać męska:

Miejsce pierwsze idzie do Tyriona z Gry o Tron. Wszyscy bohaterowie sagi są ciekawymi postaciami, ale Tyrion nie bez powodu jest ulubieńcem samego Martina. Cięty język, spryt i inteligencja sprawiają, że pomimo licznym przeciwnościom losu (jest karłem) wychodzi z najtrudniejszych opresji.

 

Najciekawsza postać żeńska:

Wygrywa Carrie z Homeland. Konkurencja była niezwykle silna, ale postać Carrie została zagrana perfekcyjnie przez Claire Danes i nie dziwią liczne nominacje do nagród. Niezwykle inteligentna bohaterka waha się pomiędzy zaufaniem i oskarżaniem Brody’ego o to, czy został przekupiony przez terrorystów. Na dodatek, Carrie cierpi na schizofrenię. Pierwszy sezon był najchętniej oglądanym serialem stacji Showtime obok Dextera, i nie dziwi decyzja o jego kontynuacji. 

 

Kategoria specjalna:

Najlepsza wejściówka/intro serialu:

Wygrywa: Hung. Serial produkowany przez HBO posiada ciekawe intro, które idealnie komponuje się z tematyką serialu. Szkoda, że stacja nie odnowiła tego tytułu na kolejny sezon. W zestawieniu zabrakło True Blood oraz Dexter, ponieważ ich wejściówki znamy już od dawna i nie ulegały zmianom na przestrzeni kolejnych sezonów.

A jakie są wasze opinie odnośnie ulubionych, znienawidzonych i najgłupszych bohaterów seriali? Kto podbił wasze serca albo wzbudził ogromną irytację? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.



blog comments powered by Disqus