Najlepsze seriale 2015 roku - część 2

Autor: Redakcja Gildii Filmu
Korekta: Damian "Nox" Lesicki
5 stycznia 2016

Przedstawiamy ranking najlepszych seriali 2015 roku. Telewizja i streaming oferowały zarówno nowe tytuły, jak i kolejne sezony już znanych.  Z zapartym tchem śledziliśmy pojawiające się odcinki. Oto serie, które uznaliśmy za najciekawsze.

Najlepsze seriale 2015 ranking

Mad Men – sezon 7.

Dziecko Matthew Weinera to jeden z najlepiej ocenianych seriali ostatniej dekady. Moim zdaniem – słusznie. Przez siedem lat obserwowaliśmy bowiem nie tylko powolne zmiany zachodzące w purytańskiej obyczajowości amerykańskiego społeczeństwa (Weiner kładł duży nacisk na historyczną zgodność najdrobniejszych szczegółów), ale też – a może przede wszystkim – powolny upadek Dona, zarówno osobisty, jak i zawodowy. Patologiczna niewierność, rwące strumienie wysokoprocentowych napojów, ryzykowne decyzje – to tylko niewielka część długiej listy przewinień. W świetle całości historii, niecodzienna czołówka wydaje się prorocza.

Najlepsze seriale 2015 ranking

Mad Men to jedna z niewielu serii, która utrzymuje wysoki poziom przez niemalże sto odcinków. Fascynujące postaci – poza znakomitym Donem Jona Hamma (który w tym roku zdobył w końcu zasłużoną statuetkę Emmy), feminizującą Peggy (Elisabeth Moss), ambitną karierowiczką Joan (piękna Christina Hendricks) czy hedonistą Rogerem (John Slattery) przez ekran przewijają się dziesiątki osobliwych indywiduów, które bawią, denerwują, wzruszają i szokują. Pozornie nudne usytuowanie historii (w końcu co może dziać się w agencji reklamowej?) wzbogacone zostało intrygami, spiskami, zdradami i osobistymi dramatami bohaterów. Od czasu do czasu zdarzają się także iście groteskowe sytuacje, dzięki którym jest to jeden z ulubionych seriali Davida Lyncha.

17 maja 2015 roku, zgodnie z podtytułem serii, zakończyła się pewna era. Era znakomitej, przemyślanej rozrywki, barwnych postaci i wielkich ambicji. Pora na odwyk – tylko jak żyć bez Dona Drapera? – Joanna Biernacik

The Originals, sezon 3.

Żyć z narzuconą z góry łatką niełatwo, ze stereotypem – jeszcze trudniej. Najgorzej, gdy materiałem źródłowym są głośno wyśmiewane, ckliwe Pamiętniki wampirów.

Choć The Originals to spin-off wyżej wymienionej produkcji, ma z nią w gruncie rzeczy niewiele wspólnego. Serial opowiada o rodzinie Mikaelsonów – tytułowych Pierwotnych, pierwszych wampirach, jakie kiedykolwiek stąpały po ziemi. Akcja rozpoczyna się równolegle z końcem czwartego sezonu Pamiętników…, kiedy Niklaus, Elijah i Rebekah przenoszą się z sennego Mystic Falls do Nowego Orleanu, miasta, które niegdyś budowali od podstaw. Szybko okazuje się, że władzę przejął w nim Marcel – były protegowany Klausa, a oni sami nie są tam zbyt mile widziani. Rozpoczyna się brudny bój o hegemonię. Czy rodzinna maksyma Mikaelsonów – always and forever – przetrwa?

Najlepsze seriale 2015 ranking

Wampiry, wiedźmy, wilkołaki, hybrydy i inne dziwne stwory. Można dostać oczopląsu. Od nadmiaru jednak głowa nie boli, jako że wątki poszczególnych ras krzyżują się ze sobą w sposób przemyślany, nieprzypadkowy. W przeciwieństwie do serialu-matki w centrum nie stoi wątek miłosny. Ten, choć jest, nie determinuje fabuły, a ukrywa się w cieniu licznych knowań, intryg, mordów i bratobójczych sojuszy. Setki lat wbijania sobie nawzajem noży w plecy (i sztyletów w serca) zaczynają odbijać się rodzeństwu głośną czkawką, a gęstą atmosferę można ciąć nożem. Jak stwierdza Marcel – wystarczy zapałka, by wzniecić ogromny pożar. The Originals to serial typu guilty pleasure, którego nie trzeba się wstydzić. – Joanna Biernacik

 

Orphan Black – sezon 3.

Kanadyjska telewizyjna produkcja science fiction o losach Sary Manning (Tatiana Maslany) podbiła serca fanów gatunku. Każdy widz odnajdzie w serialu coś dla siebie – interesujący wątek naukowy, skupiający się na klonowaniu człowieka i konsekwencjach biologicznych oraz etycznych z tego wynikających, trudną relację sióstr odnajdujących się po latach rozłąki, elementy komediowe za każdym razem, kiedy mamy do czynienia z jedyną w swoim rodzaju Alison Hendrix, a także wątek miłosny – uczucia rodzącego się między Sarą a Paulem (Dylan Bruce), byłym chłopakiem ginącej pod kołami pociągu Beth czy Cosimą a piękną panią naukowiec Delphine (Evelyne Bochu), która wniesie sporo zamętu w jej życie.

Najlepsze seriale 2015 ranking

W sezonie trzecim zostaje mocno rozwinięty wątek wojskowego eksperymentu i męskich klonów. W przeciwieństwie do projektu LEDA, którego produktem były Sarah i jej siostry, CASTOR skupił się na tworzeniu mężczyzn i wychowywaniu ich w wojskowym rygorze. Fanów jak zwykle nie rozczaruje fenomenalna gra aktorska Tatiany Maslany. Jej kreacja kilku różnych kobiet zasługuje na pochwałę (co znajduje odzwierciedlenie w nominacji aktorki do Złotych Globów). Oglądając na ekranie Sarę, Alison, Cosimę czy Helenę mamy wrażenie, że mamy przed sobą postaci grane przez zupełnie inną osobę.

Serial wciąga od pierwszej minuty – chociaż znajdą się w nim słabsze momenty, żaden z widzów nie powinien czuć się rozczarowany, a z oficjalnych informacji wiemy, że w 2016 roku czeka nas kolejna seria przygód Sary i jej sióstr. – Ewelina Chruściel

Pakt

Piotr Grodecki, dziennikarz śledczy opiniotwórczego dziennika Kurier, wpada na trop dużej afery finansowej. Z czasem sprawa zaczyna się komplikować, zataczając coraz szersze kręgi wśród ludzi polityki i wielkiego biznesu, którym przychodzi zapłacić za wybory i decyzje z przeszłości.

Najlepsze seriale 2015 ranking

To bardzo przyjemne uczucie – oglądać rodzimą produkcję na prawdziwie światowym poziomie. To miłe – mówić o nim bez wtrącenia "jak na polski serial…". Stołeczny oddział HBO po raz kolejny stanął na wysokości zadania – po znakomitym Bez tajemnic i całkiem udanej Watasze znów otrzymujemy coś, z czego możemy być dumni i czego nie wstyd pokazać za granicą. Imponujące zdjęcia Pawła Flisa ukazują Warszawę z niespotykanej dotąd perspektywy – jako nieprzyjazną metropolię, miasto wyrachowanych ludzi i brudnych interesów. Marcin Dorociński dobrze sprawdza się w roli twardziela z masą problemów, a towarzyszy mu śmietanka polskiego kina – m.in. Magdalena Cielecka, Jacek Poniedziałek, Witold Dębicki, Edward Ryszard Linde-Lubaszenko i Adam Woronowicz.

Adaptacja norweskiego Mammon w reżyserii Marka Lechkiego to sześć godzin ambitnej rozrywki na wysokim poziomie. Słowem – warto. – Joanna Biernacik

Scream Queens

Scream Queens to bardzo pomysłowy mariaż komedii i horrorów typu slasher. Twórcy horrorowego American Horror Story i komediowego Glee stworzyli trzymający w napięciu 13-odcinkowy sezon pierwszy (i oby nie ostatni), w którym mieliśmy okazję oglądać, jak seryjny morderca w kostiumie Czerwonego Diabła atakuje żeńskie bractwo studenckie Kappa Kappa Tau. Niesamowity humor, pełen niedorzeczności różnych scen i postaci, był jedną z wiodących sił serialu. Ciężko było zachować powagę, słuchając wypowiedzi Chada Radwella, bucusiowatego kolesia z Dicky Dollar Schollars będącego w związku-nie związku z Chanel Oberlin, egoistyczną przewodniczącą KKT. Glen Powell i Emma Roberts zaiste stanowili dwie jasne strony Scream Queens (choć o całej kadrze można by mówić w superlatywach – przypomnę tu zresztą o samej Jamie Lee Curtis w roli pani dziekan Munsch). Miłośnicy popkultury byli ponadto raczeni przeróżnymi easter eggami, często dotyczącymi horrorów (Lśnienie, Psychoza, Egzorcysta III i o wiele więcej), choć nie tylko do kina grozy nawiązywano.

Najlepsze seriale 2015 ranking

Tajemnica dotycząca zabójcy (której chyba nie powstydziliby się Agatha Christie czy Arthur Conan Doyle), niesamowity i często pure nonsensowy humor (chapeau bas, Chadzie Radwellu), nuta grozy (na szczęście w łatwo strawnej formie), świetna obsada. Może tylko szkoda, że z wieloma postaciami trzeba było się pożegnać w miarę upływu czasu – takie jednak już uroki horrorów, ktoś musi zginąć, żeby przeżyć mógł ktoś (a żeby dobrą zabawę miał widz). Niezmiennie jednak trzymam kciuki za powstanie sezonu drugiego (i kolejnych), a wydanie DVD/Blu-Ray serii pierwszej trafia na moją listę "must have". Ten serial po prostu zasługuje na kolejne odcinki. – Marek Kamiński

Jesteście ciekawi, jakie jeszcze seriale uznaliśmy za najlepsze w 2015 roku? Zobaczcie pierwszą część naszego zestawienia! Jeśli uważacie, że jeszcze któryś z zeszłorocznych seriali zasługuje na uwagę, koniecznie dajcie znać w komentarzach!blog comments powered by Disqus