Przewidywania oscarowe 2014 - najlepszy film


Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się już dzisiaj. Wszyscy kinomaniacy z niecierpliwością oczekują gali, w trakcie której dowiemy się, jakie filmy i którzy twórcy otrzymają najbardziej prestiżowe statuetki. Oto ostatnia odsłona naszych oscarowych przewidywań - wskazujemy swoich faworytów w najważniejszej kategorii. Tytuł najlepszego filmu mogą zdobyć następujące produkcje: Zniewolony: 12 Years a Slave, Grawitacja, Witaj w klubie, American Hustle, Kapitan Phillips, Ona, Nebraska, Tajemnica Filomeny, Wilk z Wall Street.

Olga „Bombeletta” Kowalska

NAJLEPSZY FILM: Witaj w klubie - przeczytaj recenzję

Historia człowieka, który wbrew opiniom lekarzy stawia czoło diagnozie i postanawia na własną rękę opóźnić nieuniknione. Oparta na faktach. Doskonale wyreżyserowana. Miejscami teatr dwóch aktorów, gdzie na zmianę pałeczkę przejmują Matthew McConaughey i Jared Leto w roli zarażonych wirusem HIV. Witaj w klubie walczy ze stereotypami, przeciwstawia się uprzedzeniom, a do tego obnaża luki systemu medycznego, wyciąga na światło dzienne ciemne strony przemysłu farmaceutycznego i zagrywki przekupionych lekarzy.

To gotowy przepis na statuetkę – życiowy, bardzo realistyczny dramat tysięcy ludzi na świecie i polityczny obraz z przesłaniem zrozumiałym dla każdego. To film o przemianie, o tolerancji i narodzinach zwykłego bohatera w środowisku, gdzie bohaterów brak. Intensywny, mocny i przekonujący w każdej minucie. Doskonała reżyseria, doskonałe aktorstwo, świetnie napisany, inteligentny scenariusz i jasne przesłanie. Jak dla mnie – Oscar murowany.

Mateusz Michałek

NAJLEPSZY FILM: Zniewolony - przeczytaj recenzję

Członkowie Akademii kochają prawdziwe historię, dlatego większych szans nie daje doskonałemu, nieco surrealistycznemu obrazowi Spike’a Jonze Ona oraz wizualnie olśniewającej Grawitacji Cuarona. Nie spodziewam się jednak wyróżnienia dla opartych na prawdziwych wydarzeniach American Hustle (może okazać się zbyt rozrywkowy i zabawny dla Oscarowej Akademii) oraz Kapitana Phillipsa, który pomimo niewątpliwych wartości artystycznych nie posiada tak dobrej prasy jak Wilk z Wall Street czy Zniewolony. Produkcja Scorsese to ambitne kino rozrywkowe natomiast „Zniewolony” jest przykładem filmu nakręconego pod Oscary, formą sztuki dla sztuki, obrazem przeznaczonym dla bardziej wymagającego widza. Serce podpowiada, że Oscara zdobędzie Wilk, jednak statuetka z całą pewnością trafi do solidnego oraz nieco bezbarwnego Zniewolonego.

Redil

NAJLEPSZY FILM: Ona - przeczytaj recenzję

W przeciwieństwie do niektórych z nominowanych w tej kategorii obrazów, Ona niewątpliwie jest filmem Oscarowym. Ma wszystko, co potrzeba, by zjednać sobie zarówno Akademię jak i widzów. Spike Jonze stworzył poruszającą historię, głęboką, pełną autentycznych emocji. W dodatku w bardzo prosty i przystępny dla każdego sposób zawarł tu mnóstwo treści, poruszając uniwersalne problemy. Od strony technicznej to mistrzostwo w każdym detalu, a wisienką na torcie jest znakomite aktorstwo z Phoenixem na czele.

Pityez

NAJLEPSZY FILM: Witaj w klubie

Witaj w klubie to produkcja, która z całą pewnością zasługuje na Oscara. Obraz ten jest dopracowany w każdym calu – opowiada prawdziwą historię, ma doskonale napisany scenariusz, dobrze poprowadzoną akcję, ładne zdjęcia, soundtrack i rewelacyjną obsadę. Tyle tylko, że w tej samej kategorii nominowane są też inne świetne filmy i tak naprawdę do żadnego z nich nie mamy większych zastrzeżeń, więc trudno na 100% przewidzieć wynik. Witaj w klubie to mój faworyt, myślę, że ma ogromne szanse na wygraną, ale nie zdziwiłabym się, gdyby nagrodę ostatecznie zgarnęła inna produkcja. Zniewolony jest zrobiony ewidentnie pod Akademię, American Hustle zasługuje na każdą statuetkę, którą zdobędzie, a Wilk z Wall Steet – no cóż, mam nadzieję, że Martin Scorsese dostanie Oscara za reżyserię.blog comments powered by Disqus