Przewidywania oscarowe 2014 - najlepsze aktorki

Autor: Olga "Bombeletta" Kowalska, Pityez, Redil
1 marca 2014

Kontynuujemy nasze przewidywania oscarowe. Po aktorach przyszedł czas na aktorki. Które panie już jutro zdobędą statuetki? Zapraszamy do poznania opinii naszych redaktorów! Zgadzacie się z nimi?

Olga „Bombeletta” Kowalska

NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA: Cate Blanchett

Blue Jasmine Woody'ego Allena to współczesna adaptacja sztuki autorstwa Tennessee Williamsa, uznanej już za kultową, czyli Tramwaju zwanego pożądaniem. Tym razem jednak Woody Allen całość historii oparł na wymuskanej, złamanej życiem i utratą majątku Jasmine, która nie szuka już tylko cielesnego zatracenia (jak w oryginale robiła to Blanche Du Bois), ale równowagi i życiowego spełnienia. Jej szaleństwo wychodzi powoli, objawia się w delikatnych maniach i subtelnych gestach. Całość jest dopracowana do perfekcji, w poważnym tonie i bez zbędnych nawiązań do głównej inspiracji.

Blue Jasminew pełni należy do Cate Blanchett. To ona prowadzi cały film i to jej oczami poznajemy intrygę. Australijska aktorka umiejętnie połączyła w roli Jasmine elementy głównej bohaterki Tramwaju...z cechami charakterystycznymi dla bohaterek znanych już z poprzednich filmów Allena. Jest niezwykle fizyczna w gestach i mowie, neurotyczna, a miejscami szalona. Jednocześnie tajemnicza i bardzo delikatna. Swoją grą pochłania cały obraz, a reszta aktorów perfekcyjnie uzupełnia świat wokół niej. Cate Blanchett jako Jasmine to po prostu Blanche DuBois nowej generacji.

Redil

NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA: Meryl Streep

Chyba nikogo szczególnie nie zdziwi jeśli statuetkę w tej kategorii odbierze Meryl Streep. Aktorka jest laureatką trzech Oscarów i bez wątpienia należy do ulubienic Akademii. W filmie Sierpień w hrabstwie Osage po raz kolejny pokazała wysoką klasę, dlatego jest największą faworytką w wyścigu po nagrodę.

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA: Julia Roberts

Julia Roberts po latach wróciła do walki o najważniejsze filmowe nagrody i zdaje się, że jest bardzo mocną kandydatką do Oscara. Stworzyła świetną i przebojową postać, która na długo zapada w pamięci. Nie tylko nie daje się przyćmić przez pozostałe gwiazdy występujące na ekranie, ale też zdecydowanie wychodzi przed nie. O Julii Roberts znów może być bardzo głośno.

Pityez

NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA: Cate Blanchett

Rywalizacja w tej kategorii jest naprawdę wyrównana. Statuetkę powinna odebrać Cate Blanchett, ale po kontrowersyjnych wyznaniach córki Woody'ego Allena i narastającej wokół reżysera atmosfery skandalu, nie będziemy zdziwieni, jeśli nagrodę zgarnie Meryl Streep albo Judi Dench. Obie aktorki stworzyły fantastyczne kreacje, ale w poprzednich latach miałyby dużo większe szanse na wygraną. Ten rok okazał się przecież bardzo mocny pod względem aktorskim – zarówno w męskich jak i kobiecych kategoriach na zwycięstwo zasługują wszyscy kandydaci. Cate Blanchett jest jednak faworytką, ponieważ jej występ w Blue Jasmine był rewelacyjny – wyrazisty, przerysowany, ale nie karykaturalny. Jej bohaterka zostanie w pamięci widzów na długo. Blue Jasmine to Cate Blanchett, bez niej ten film nie istnieje.

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA: Julia Roberts

Julia Roberts po Erin Brockovich kojarzy nam się głównie z komediami romantycznymi. Własnie dlatego jej występ w filmie Sierpień w hrabstwie Osage jest przełomowy – widzimy ją jako dojrzałą kobietę z problemami, która jednocześnie musi zmierzyć się z kilkoma życiowymi katastrofami. Roberts jest wiarygodna, ukazywane przez nią emocje są prawdziwe. Widz czuje to, co ona, rozpacza i złości się razem z nią. Przy przerysowanej Meryl Streep, Julia Roberts nie dominuje może na ekranie, ale jej kreacja tworzy atmosferę i nastrój całego filmu, jest fundamentem, któr utrzymuje wszystko w odpowiedniej postaci. W Sierpniu w hrabstwie Osage chodzi wyłącznie o aktorów, a oni wszyscy próbują tylko dorównać Roberts.blog comments powered by Disqus